סערת האלקטור: האם בג"ץ יעצור את הליכוד?

לאחר שנחשפו פרטים של 6.5 מיליון בעלי זכות בחירה ששמורים באפליקציית אלקטור, ונדחתה העתירה לוועדת הבחירות בבקשה להורות לליכוד להפסיק להשתמש בה, פונים העותרים לבג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו, בנובמברצילום: אמיל סלמן

בעתירה שהגישו הבוקר (ד') לבג"ץ, מבקשים עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם להעניק ליו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, סמכות לדון בעתירה נגד המשך השימוש באפליקציית אלקטור ולאסור על הליכוד להמשיך להשתמש בה. בבג"ץ דרשו מהליכוד, אלקטור, היועמ"ש, ניל הנדל והרשות להגנת הפרטיות להשיב תוך 5 ימים לעתירה.

בעתירה מפרטים בן מאיר ואבירם את האופן שבו משתמשת הליכוד באלקטור, לאחר שהתגלה כי היא הדליפה בכמה מקרים את פרטי פנקס הבוחרים, ומבקשים כי בג"ץ יוציא צו מניעה למפלגה לשימוש בה. כמו כן ביקשו השניים מבית המשפט להעניק ליו"ר ועדת הבחירות את הסמכות לדון בעתירה שהגישו בתחילת החודש, לאחר שהוא דחה אותה בשל "היעדר סמכות עניינית", כפי שכתב בהחלטתו.

נוסף על כך, העותרים ביקשו מבג"ץ לאסור על הליכוד לאפשר לכל אדם לקבל גישה למידע על בעלי זכות הצבעה – ולאפשר גישה רק לעובדים בשכר של הליכוד, לאחר שהתחייבו לעמוד בחוק הגנת הפרטיות. עוד ביקשו לאסור את השימוש בה ביום הבחירות עצמו על ידי המשקיפים שמוצבים בקלפיות ולהורות לליכוד ולמנכ"ל חברת אלקטור צוריאל ימין למחוק את המידע שנאסף באמצעות האפליקציה.

ב-6 בפברואר הוגשה העתירה לוועדת הבחירות לאחר שחוקרים גילו כי אלקטור, אפליקציה לניהול בחירות שבשימוש מפלגת הליכוד, פוגעת בפרטיותם של בעלי זכות ההצבעה וחושפת את פרטיהם באופן חופשי. במהלך השבועיים האחרונים התברר עוד כי המערכת של אלקטור כלל אינה מאובטחת וכי המידע ששמור בה – כתובתם המלאה ומספר תעודת הזהות של כל בעלי זכות הבחירה בישראל, כולל מידע שפעילי הליכוד הזינו על חברים, קרובי משפחה ואנשים נוספים – נמצא כעת ברשת, ולא ניתן לדעת אם הוא מוחזק בידי גורמים עוינים. 

בעתירה לעליון נכתב: "היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות כתבו בתשובה ליו"ר ועדת הבחירות כי ישנם ליקויי אבטחה חמורים הנובעים מהשימוש באפליקציה, ובכל זאת – עולם כמנהגו נוהג, ושום גורם ברשות הפרטיות לא ראה לנכון להורות על הפסקה מיידית של השימוש באפליקציה".

עם זאת, בתגובה לעתירה קבעו במשרד היועץ המשפטי לממשלה וברשות להגנת הפרטיות כי אין מניעה להמשיך להשתמש באלקטור. בכתב התגובה אף ציינה הרשות להגנת הפרטיות כי ממצאי החקירה שכבר ישנם מצביעים על הפרת חוק הגנת הפרטיות, אולם בגלל שאין להנדל את הסמכות לדון בחוק זה – יכולה הליכוד להמשיך להשתמש באפליקציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker