ניר צוק: "חשבון הבנק שלנו תופח, הענן הוא הזדמנות נדירה". ומה הוא חושב על צ'ק פוינט?

בראיון ל-TheMarker מצביע ניר צוק, מייסד פאלו אלטו, על הבעייתיות של פתרונות נישה בסייבר, מסביר כיצד החברה שהקים מתגברת על כך - וגם לא שולל כי ימשיך במסע הרכישות בארץ

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 ניר צוק, מייסד פאלו אלטו
ניר צוק, מייסד פאלו אלטוצילום: פאלו אלטו נטוורקס
אמיתי זיו

ניר צוק מוכר לישראלים מזוויות שונות. ראשית, בתור מייסד פאלו אלטו נטוורקס, מחברות אבטחת הסייבר הגדולות בעולם, אם לא הגדולה שבהן. שנית, כנמסיס הנצחי של גיל שוויד וצ'ק פוינט. שלישית, צוק מוכר כרוכש אגרסיבי של חברות סייבר. רק בשנה האחרונה רכשה פאלו אלטו בישראל את דמיסטו ב-430 מיליון דולר ואת טוויסט לוק ב-410 מיליון דולר. בראיון ל-TheMarker שוטח צוק את האסטרטגיה של החברה בסייבר, ולא שולל רכישות נוספות בשוק המקומי. 

"אני חושב שצריך להסתכל על האסטרטגיה הכללית של החברה בשביל להבין את הרכישות שעשינו בישראל ובארה"ב", אומר צוק. "קודם כל, אני חושב שיש הזדמנות נדירה בכל מה שקשור לאבטחת מידע בענן. כל מוצרי האבטחה המסורתיים נבנו לעולם שקדם לענן וחלק מהחברות עדיין מעדיפות להתעלם מהענן ולהגיד, 'זה חלום רע - תכף נתעורר'. אבל חברות אבטחה בענן לא צצות סתם כפטריות אחרי הגשם - יש צורך.

שלט שפירסמה פאלו אלטו כששווי השוק שלה עלה על זה של צ'ק פוינטצילום: תומר אפלבאום

"שנית, אני חושב שלתאגידים נמאס מהתלות בעשרות ספקים שונים (של מוצרי אבטחת מידע). רבים מהם מרגישים כנסיינים של אינטגרציה בין שירותים שונים ולא כלקוחות המשתמשים בהם". פאלו אלטו זיהתה את ההזדמנות להרחיב את שירותי ההגנה גם לסביבות החדשות - הענן והאינטרנט של הדברים, אך גם לספק את כל השליטה במוצר אחד, החוסך את הצורך בריבוי כלים. 

אבל גם אתה נולדת לפני עידן הענן, דינוזאור במובן הזה.

גיל שוידצילום: עופר וקנין

"נכון, מאות המפתחים שלנו לא נולדו בענן, לא פיתחו בענן ולא מומחים לענן, ולכן רכשנו חמש חברות בתחום אבטחת הענן. מלבד הרכישה האחרונה שביצענו - שהיא עדיין טרייה - שאר החברות כבר מוטמעות לחלוטין בפריזמה, מוצר הענן שלנו".

אבל אתם רוכשים ביוקר. תסתכל על צ'ק פוינט הם רוכשים חברות ב-10 מיליון דולר או 40 מיליון דולר, בדיוק בתחומים החמים של ענן ו-IoT

"אני חושב שאתה מקבל מה שאתה משלם עבורו. הגישה שלנו היא שיש הרבה צוותים מעולים, אבל גם בקרב צוותים מעולים 9 מתוך 10 לא יצליחו. אנחנו מחפשים קומבינציה של צוות מעולה - כלומר כזה שהצליח לבנות טכנולוגיה, והצליח להפוך אותה למוצר, אך גם מוצר שאנשים כבר מוכנים לקנות. לא ברור שחברה גדולה (רומז לצ'ק פוינט) שקונה צוות מוצלח תגיע להצלחה מסחרית. החברות שרכשנו הן מובילות שוק". 

צוק לא שלל את האפשרות שפאלו אלטו תמשיך לרכוש חברות שמספקות פתרונות משלימים למוצריה. למעשה, הוא ממשיך להיפגש עם חברות סייבר בארץ ובארה"ב, והוא מפעיל סקאוטרים העוסקים בחיפוש הזדמנויות.

על מה אתה מסתכל כשאתה בוחן רכישה? 

"אחד הדברים שחשובים לנו הוא מוצר שעובד באמת, מפני שכיום קל להקים חברת סייבר שלא עושה כלום. הרי איך הלקוח יבדוק? בדיקה מעמיקה תדרוש ממנו לארגן מתקפה על השרתים שלו, ואת זה הוא לא יודע לעשות. אנחנו בוחנים את היזמים, ומחפשים אנשים שאפשר לתקשר איתם ברמה האישית. אך גם בוחנים את אסטרטגיית המכירות של החברה, ומעדיפים לרכוש חברות מישראל או מעמק הסילקון, שכן אנחנו כבר נמצאים שם. יש לנו מפת דרכים מקיפה של אספקת שירותים נוספים על גבי חומת האש (firewall), אבטחת המידע בענן, ומוצרי אוטומציה של אבטחת מידע, ואם אמצא חברה שיכול לקדם אותנו על גבי המפה הזו, והצוות מתאים מבחינת התרבות הארגונית והמיקום, אז נרכוש אותה". 

צוק, בעברו עובד צ'ק פוינט, הקים את פאלו אלטו ב-2005. החברה הונפקה ב-2012, ומאז מציגה צמיחה מרשימה. ב-2017 היא עברה את שווי השוק של צ'ק פוינט. צוק משמש CTO (מנהל הטכנולוגיה) של החברה והמנכ"ל הוא ניקש אורורה. לחברה שלוש חטיבות: חטיבת האנטרפייז המספקת מוצרים מסורתיים, בעיקר חומת האש; חטיבת Prisma שעוסקת באבטחת ענן ציבורי, פרטי והיברדי; וחטיבת Cortex שעוסקת בפתרונות עתידיים, בדגש על אוטומציה של אבטחת מידע. 

אתה אומר שקל לבנות חברת סייבר שלא עושה כלום, אתה רומז על בועתיות בשוק הישראלי?

"לא כתופעה. יש כמה חברות כאלה בשוק הישראלי, יזמים שהמטרה שלהם להקים חברה ולמכור מהר ובכמה שיותר כסף, בלי קשר לשאלה אם המוצר שלהם טוב. עם זאת, רוב המייסדים הישראלים דומים לנו בגישה: אני לא ישן בלילה אם אני מרגיש שלא עשיתי את העבודה הכי טובה עבור הלקוחות". 

ורכישה של סטארט-אפ כמו ארמיס ב-1.1 מיליארד דולר אתה יכול להבין? 

"אני לא נכנס לשיקולים של המשקיעים אבל אני יכול להגיד לך שבספטמבר האחרון רכשנו חברה בשם Zingbox, בתחום האינטרנט של הדברים, מתחרה של ארמיס. כל העובדים שלה בעלי דוקטוקט מסטנפורד ומצאנו שהטכנולוגיה שלהם טובה מזו של ארמיס. רכשנו את החברה בתמורה ל-75 מיליון דולר. מה שלא הגיוני בעיני זה שאם צריך לספק עכשיו הגנה ל-IoT, ואכן מדובר בבעיה אמיתית, אז גם צריך לפרוס תשתית חדשה עבור זה. לא הגיוני בעיני שאבטחת IoT מצריכה תעשייה נפרדת, ועוד סט של חיישנים בכל הארגון ועוד מערכת נפרדת לעיבוד המידע. ההיגיון מחייב להשתמש בתשתית הקיימת, כלומר בחומת האש כדי לעבד מידע גם מנקודות הקצה, גם מה-IoT וגם מהענן". 

נניח לצ'ק פוינט רגע, יש חברות צעירות אחרות שנושפות בעורפיכם, זיסלקר בתחום אבטחת הרשת, קראוד סטרייק בתחום ההגנה על תחנות הקצה, ועוד. 

"בעיני שוק ה-End Point (הגנה על תחנות קצה) הוא שוק זמני. אני חושב שללקוחות נמאס לפתור בעיות ספציפיות. לא חושב שיש היגיון לאסוף מידע בנפרד בתחנת הקצה. והדבר נכון גם חברות שעושות את אותו תהליך רק לנטוורק, או רק לענן, או רק ל-IoT. אני חושב שההיגיון מחייב לאסוף מידע מכל התשתיות בארגון ולנתח אותו כמקשה אחת ולהחזיר הוראות לכל התשתית כיצד להתמודד עם מה שגילתי. בסייבר יש תקופות של הייפ, כולל חברות שהונפקו ונסחרו במכפילים גבוהים, אבל השווקים האלה זמניים. אין היגיון בפתרון של בעיות ספציפיות בעולם שבו ללקוחות נמאס לפתור בעיות ספציפיות או לרכוש עשרות פתרונות. תסתכל על כל תחום אחר בארגון: כמה פתרונות נטוורק יש לארגון, אחד? שניים? כמה פתרונות HR יש? ועכשיו תמצא לי חברה עם פחות מ-30 ספקי סייבר. זה לא הגיוני. נמאס ללקוחות לעשות את זה". 

בוא נדבר שנייה על התוצאות של החברה. אתם קונים ביוקר חברות, משלמים המון על שיווק ומכירות, ומחלקים הרבה אופציות לעובדים. בסוף יוצא שאתם מפסידים כסף, שנה אחרי שנה. זו נראה כמו אסטרטגיית צמיחה בכל מחיר. סליחה שאני אומר אבל זו גם הייתה האסטרטגיה של WeWork.

"אחד הדברים שמשקיעים מתעניינים בו הוא תזרים מזומנים, והתזרים שלנו הוא לא רע - חשבון הבנק תופח. אני חושב שאנחנו עדיין אחוזים בודדים משוק אבטחת המידע שהוא ענף של 100 מיליארד דולר. המשקיעים מחפשים חברה שיכול להיות לה נתח שוק רציני מכלל העוגה, וחברה שהוכיח שהיא יכולת להיות הגדולה בשוק למרות שהיא צעירה יחסית. בדרך עקפנו כמה חברות ותיקות ומוכרות במשך עשרות שנים (צוק שוב רומז לצ'ק פוינט). אני חושב שהמשקיעים מעודדים מהאסטרטגיה שלנו שכוללת רכישות שמחזירות את עצמן בצורה מהירה יחסית". 

אתה המייסד, אך לא מנכ"ל החברה, מה בעצם אתה עושה כל היום? אתה עוד מקודד? 

"לצערי אני כבר לא מקודד. לו"ז הנסיעות שלי עמוס ואם יש באגים בקוד שלי צריך לחכות שבועים עד שאתקן אותם. אני מעורב באסטרטגיה של החברה ועסוק גם בלדחוף דברים ספציפיים, עניינים חשובים שלעיתים נופלים בין הכיסאות. אני גם פוגש לקוחות, בממוצע עשרה בשבוע, ומציג להם את האסטרטגיה שלנו - של 'מספיק עם הבלאגן' בסייבר, ואני חושב שהם אוהבים לשמוע את זה ממני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker