ועדת הבחירות: הליכוד יוכל להמשיך להשתמש באלקטור - למרות דליפת המידע על 6.5 מיליון מצביעים

יו"ר ועדת הבחירות דחה את העתירה נגד השימוש באפליקציית הבחירות אלקטור ■ השופט ניל הנדל: לאחר הבחירות יש להקים ועדה שתבחן את חוק הבחירות והתאמתו לשימוש בטכנולוגיה ולסוגיות הפרת הפרטיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השקת קמפיין הליכוד בירושליםצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, דחה הבוקר את העתירה שביקשה למנוע מהליכוד את השימוש באפליקציית אלקטור שהדליפה את מאגר הבוחרים של מדינת ישראל, הכולל 6.5 מיליון בעלי זכות בחירה. "דין העתירה להידחות על הסף בהיעדר סמכות עניינית", כתב הנדל בהחלטתו.

השופט הנדל הוסיף כי למרות שאין בסמכותו לטפל במקרים של הפרת הפרטיות, "הסוגיות שעלו מהעתירה מעלות שאלות מעוררות מחשבה בדבר התאמת הדין למציאות הטכנולוגית" לדבריו, חוק הבחירות נחקק ב-1969 ומאז הפכה הטכנולוגיה להיות כלי מרכזי בתעמולת הבחירות. "ניתן לומר שהטכנולוגיה שינתה את פני הבחירות במובנים ישירים ועקיפים, גלויים וסמויים. השתנו גם התפיסות לגבי מושגים הקשורים לפרטיות וחשאיות".

השופט הנדל הוסיף כי הוא שוקל להקים ועדה ציבורית לאחר הבחירות. הוועדה תדון בסוגיות שעלו בהעדר התייחסות בחוק הבחירות לשימוש בטכנולוגיה ולהפרת הפרטיות.

בעתירה שהוגשה לפני כשבועיים על ידי עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם, התבקש יו"ר ועדת הבחירות להוציא צו מניעה נגד הליכוד ומפתח אפליקציית אלקטור, צוריאל ימין, שיאסור על המשך השימוש במערכת. הטענה העיקרית נגד אלקטור היא שהאפליקציה פוגעת בפרטיותם של בעלי זכות ההצבעה וחושפת את פרטיהם האישיים ברשת.

בנוסף, התברר בשבועיים האחרונים כי המערכת של אלקטור לא מאובטחת כלל וכי המידע שנאסף בה דלף כמה פעמים לרשת. למרות הבעיות שעלו מהשימוש באלקטור, קבעו היועץ המשפטי לממשלה והרשות להגנת הפרטיות כי אין מניעה להמשיך ולהשתמש במערכת.

הרשות להגנת הפרטיות מסרה בתגובה לעתירה כי ממצאי החקירה שכבר ביצעה מראים שהמידע אכן דלף מהאפליקציה. למרות זאת, בתגובה המשותפת עם משרד היועץ המשפטי לממשלה נמסר כי אין ליו"ר ועדת הבחירות את הסמכות לעצור את השימוש באפליקציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker