שליש מהישראלים מאזינים לפודקאסטים – אבל האם אפשר לעשות מזה כסף?

לפי דו"ח התחזיות של דלויט ל-2020, שוק הפודקאסטים העולמי יצמח ב-2020 בכ-30% ויגלגל הכנסות של 1.1 מיליארד דולר ■ "הקושי העיקרי - הכמות העצומה של פודקאסטים שזמינים בחינם"

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייט מידלטון מתארחת בפודקאסט
קייט מידלטון מתארחת בפודקאסטצילום: Kensington Palace/אי־פי

שוק הפודקאסטים העולמי יצמח ב-2020 בכ-30% ויגלגל הכנסות של 1.1 מיליארד דולר, בעוד שוק האודיו בוקס (ספרי שמע) יצמח ב-25% לכ-5 מיליארד דולר - כך לפי דו"ח תחזיות TMT ל-2020 (טכנולוגיה מדיה ותקשורת) של פירמת הייעוץ וראיית החשבון דלויט (Deloitte). שני תחומים אלה אמנם זעירים בגודלם ביחס לקטגוריות מדיה אחרות' כמו טלוויזיה ומוזיקה, אך קצב הצמיחה שלהם הוא המהיר ביותר. "אודיו בוקס ופודקאסטים יוצאים מתחום הנישה", נכתב בדו"ח.

לפודקאסט של TheMarker הקליקו כאן. זה שווה כסף

למרות הצמיחה, הבעיה המרכזית בענף פודקאסטים היא שהם אינם מצליחים להכניס מספיק כסף מהפופולאריות האדירה של התחום. הפודקאסטים צפויים להגיע לגודל של 3.5 מיליארד דולר עד 2025, אבל רק אם ימצאו דרכים טובות יותר לבצע מוניטיזציה. בעוד בספרי שמע המודלים העסקיים פשוטים (רכישה חד-פעמית, או מנוי חודשי), בפודקאסטים יש ריבוי של אמצעי הכנסות: פרסום, חסויות, מנויים, אירועים, מרצ'נדייז, שיווק תוכן, פודקאסטים ממותגים ותרומות של מאזינים - והחלוקה בין המודלים הללו אינה ידועה. לכן, נוצר מצב שבארה"ב למשל, מספר מאזיני הפודקאסטים ב-2018 היה גדול ב-60% ממספר מאזיני ספרי השמע, אך ההכנסות של ענף הפודקאסטים היה נמוך ב-33%. כלומר, כל מאזין ספר שמע מייצר הכנסות שנתיות הגדולות פי 2.4 ממאזין פודקאסט.

"אנו מאמינים שלפודקאסטים יהיה קשה להשיג את ספרי השמע מבחינת מוניטיזציה. הקושי העיקרי הוא שיש כמות עצומה של פודקאסטים שזמינים בחינם. מכיוון שהחסמים נמוכים, כל אחד יכול לעשות אותם. כך, ב-2019 הופקו 29 מיליון פרקים ב-700 אלף פודקאסטים, שרובם חינם להאזנה", נכתב.

אורן רוזנמן, שותף בחטיבת הייעוץ הניהולי ומוביל סקטור המדיה, Deloitte
אורן רוזנמן, שותף בחטיבת הייעוץ הניהולי ומוביל סקטור המדיה, Deloitteצילום: מיכה לובטון

עם זאת, בדלויט מציינים כי פודקאסטים רק התחילו לייצר כסף בשנים האחרונות, והם זולים בהרבה להפקה ביחס לספר שמע.

אין נתונים דומים לגבי היקף השוק הישראלי, אך לפי סקר האינטרנט של בזק, גם בישראל הפודקאסטים כבר יצאו משלב הנישה. שליש מהישראלים מאזינים לפודקאסטים. 66% מהם עושים זאת בזמן נסיעה, כאשר הפילוח מבחינת נושאים הוא כזה: 41% מאזינים לפודקאסטים בנושא היסטוריה, 23% בנושא כלכלה ו-15% בנושא היי-טק.

גם בישראל עדיין קשה לעשות מהפופולאריות הזאת כסף. אורן רוזמן, שותף בחטיבת הייעוץ הניהולי ומוביל סקטור המדיה בדלויט, מסר: "יש לא מעט גופים בארץ שעושים עבודה נהדרת מבחינת התוכן. הבעיה היא שאף אחד לא מצליח לייצר ערך כלכלי ישיר מהפעילות הזאת בשוק הלוקלי, והיא ניתנת כמוצר נלווה כחלק משירותים נוספים. מעבר לאתגר לייצר מודל כלכלי בשוק הבינלאומי, בישראל, בדומה לספרי האודיו, יש לנו מחסום של גודל שוק פוטנציאלי נמוך משמעותי לפודקאסטים בעברית. בנוסף, אף גורם לא הצליח עד היום להיות האגרגטור המרכזי של פודקאסטים. שני הדברים האלה הם אתגר משמעותי העומדים לפתחם של גופי המדיה השונים כשהם שוקלים אם להשקיע בתוכן מהסוג הזה".

לפודקאסט של מגזין TheMarker על משבר האקלים, הקליקו כאן

תגיות:

על סדר היום