מנדלבליט: ליו"ר ועדת הבחירות אין סמכות למנוע מהליכוד שימוש באלקטור

בתגובה לעתירה נגד השימוש באפליקציית אלקטור על ידי הליכוד, כתב היועמ"ש: "סמכותו של יו"ר הוועדה ליתן צווי מניעה - מוגבלת" ■ מנדלבליט ציין כי יש חשש לכך שהאפליקציה הפרה את חוק הגנת הפרטיות - אך יש להמתין למיצוי החקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בתל אביב, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פירסם הערב (א') תגובה לעתירה שהוגשה נגד השימוש באפליקציית אלקטור על ידי מפלגת הליכוד. עמדת היועמ"ש היא כי אין בסמכותו של יו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, להוציא צו מניעה לשימוש באפליקציה. "סמכותו של יו"ר ועדת הבחירות ליתן צווי מניעה מוגבלת למתן צו למניעת עבירה על החוק", נכתב בתגובתו.

בנוסף, כתב היועמ"ש בתגובתו כי אמנם יש אינדיקציה לכך שהאפליקציה הפרה את חוק הגנת הפרטיות וכי מידע דלף ממנה, לפי דעת מומחים שצורפו לעתירה ובהם ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר ורן בר זיק - אך מאחר שעדיין מתבצעת חקירה של הנושא על ידי הרשות, לא ניתן עדיין לקבוע אם התרחשה הפרה.

תגובתו של היועמ"ש ניתנה יחד עם תצהיר של עו"ד עלי קלדרון, ראש מחלקת אכיפה ברשות להגנת הפרטיות. בהמשך נכתב כי "אכן, חוק הגנת הפרטיות שעליו נסמכים העותרים אינו נמנה על חיקוקים המנויים ברשימת החיקוקים הסגורה הנתונה לסמכות יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ולפיכך לא ניתן להסתמך עליו לצורכי קניית סמכות לדון בעתירה הנוכחית". הוא הסביר כי דינה של העתירה להידחות על הסף "ככל שהיא מבקשת להסתמך על טענות להפרת חוק הגנת הפרטיות או תקנותיו".

בשבוע שעבר נחשף ב-TheMarker כי אפליקציית הבחירות אלקטור, שנמצאת בשימוש הליכוד לטובת טיוב מאגר התומכים של המפלגה, איפשרה חשיפה למידע מתוך פנקס הבוחרים של כ-6.5 מיליון ישראלים בעלי זכות בחירה, וכי ככל הנראה הוא דלף לרשת.

צילום: צילום מסך מתוך אפליקציית אלקטור

השימוש באלקטור הפר לכאורה את חוק הגנת הפרטיות בכמה סעיפים ובעקבות זאת הגישו לוועדת הבחירות המרכזית עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם עתירה. בעתירה דרשו השניים מהנדל להוציא צו מניעה זמני לשימוש באפליקציה למפלגות הליכוד וש"ס, כמו גם לחברת אלקטור. בנוסף, כללה העתירה גם את הרשות להגנת הפרטיות והיועמ"ש.

כמו כן, בן מאיר ואבירם דרשו להורות למפלגות למחוק את המידע שנצבר עד כה באמצעות החברה ולאסור עליה לעשות בו שימוש או להעבירו הלאה. הליכוד ואלקטור הפרו את חוק הגנת הפרטיות גם בכך שהם אוספים מידע על ישראלים ללא הסכמתם. האפליקציה בעצם מאפשרת להוסיף אנשים למאגר - גם ללא ידיעתם - דבר אסור על פי חוק הגנת הפרטיות.

השופט ניל הנדלצילום: תומר אפלבאום

"סימון אזרחים לפי נטייה פוליטית"

במהלך השבוע שעבר השיבו הליכוד וחברת אלקטור כי לא היתה שום דליפת מידע וכי השימוש שנעשה באפליקציה נעשה תחת פיקוח של הרשות להגנת הפרטיות ובהתאם לעמידה בדרישות החוק. ש"ס הכחישה את מעורבותה בפרשה ואת שימושה באפליקציה.

ממשרד היועמ"ש ומהרשות להגנת הפרטיות ביקשו לדחות את מתן תגובתם לעתירה ל-17 בפברואר, מאחר ש"תמונת המצב העובדתית הניצבת לנגד עיני הגורמים הרלוונטיים מתעדכנת באופן דינמי בימים האלה, נוכח הפיקוח". כלומר, בעקבות החשיפות החוזרות כי המערכת של אלקטור פרוצה ומאפשרת זליגת מידע. למרות זאת, הנדל קבע כי לא תהיה הארכה במועד הגשת התגובות.

העתירה התבססה על בחינה מקצועית שנעשתה לאפליקציה על ידי ד"ר ענת בן דוד, חוקרת אינטרנט מהמחלקה לסוציולוגיה, מדע המדינה ותקשורת באוניברסיטה הפתוחה; וניר יסעור, מומחה לניתוח מערכות מידע. השניים נרשמו לאפליקציה ובחנו את התכונות השונות שלה המפרות את חוק הגנת הפרטיות.

אפליקציית אלקטור נועדה לאסוף מידע על בוחרים פוטנציאליים ולשמש את המשקיפים שיציבו המפלגות בקלפיות ביום הבחירות, כך שיוכלו לעקוב אחרי מי שהגיע להצביע, או אחר אזרחים שסומנו כתומכים שלא הגיעו עדיין, וניתן להמריץ אותם להגיע להצביע.

אלקטור סייעה לליכוד לבנות מאגר מידע עשיר יותר על בעלי זכות ההצבעה ולחבר את המידע מפנקס הבוחרים שכולל שם, תאריך לידה, מספר זהות, כתובת, שם אב ומיקום הקלפי עם מספר הטלפון של הבוחר הפוטנציאלי וזהותם של בני משפחתו. העותרים הדגישו כי סימון אזרחים לפי נטייתם הפוליטית - תומך, מתנגד או פוטנציאל לתמיכה, ומעקב ביום הבחירות אחרי הגעתם לקלפי - פוגע בטוהר הבחירות ובדיסקרטיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker