הסטארט-אפ שגייס 6.6 מיליון דולר כדי שתשמרו על האופציות שלכם

הסטארט-אפ אקוויטי-בי פיתח פלטפורמה המאפשרת לעובדי היי-טק שעוזבים את מקום העבודה לרכוש את האופציות שלהם על ידי הלוואה מאדם אחר שישא בסיכון בתמורה להשתתפות ברווח עתידי ■ בין המשקיעים: דובי פרנסס, אדם נוימן ושאול אולמרט

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי אקוויטי ביצילום: נופר תגר
רותי לוי

הסטארט-אפ אקוויטי-בי דיווח היום (שלישי) כי השלים סבב גיוס הון של 6.6 מיליון דולר, בהובלת קרן ההון סיכון Group11 של דובי פרנסס ובהשתתפות הקרנות באטרי ונצ'רס והקרן הבריטית לוקל-גלוב (LocalGlobe). הסכום מצטרף ל-1.7 מיליון דולר שגייסה החברה מאז הקמתה ב-2018 ממשקיעים פרטיים ובהם אדם נוימן, מייסד וויוורק; שאול אולמרט, מייסד פלייבאז; ורון גורה, עד לאחרונה מנהל הפיתוח של וויוורק בישראל – כל המשקיעים השתתפו גם בסבב הנוכחי. ההון החדש ישמש את החברה כדי להשיק את המוצר בארה"ב. 

אקוויטי־בי היא פלטפורמה המחברת בין בעלי הון (משקיעים כשירים, המחזיקים 8 מיליון שקל נזילים בבנק, לפי חוק ניירות ערך) לבין עובדים שעוזבים חברות נחשקות, כדי לאפשר להם לקבל מימון ולממש את האופציות ללא סיכון או הוצאה כספית. מבחינת המשקיעים, זו הזדמנות השקעה בחברה פרטית שאינה נגישה להם, ולעובדים זו הזדמנות להציל חלקית את מה שהתכוונו לזרוק לפח.

המודל העסקי של אקוויטי־בי הוא גביית עמלה במועדי ביצוע העסקה (5% מהמחיר הכולל של המימוש, מהמשקיע) והאקזיט, אם יתרחש (5% מהרווחים מהמשקיע ומהעובד). העובד והמשקיע חותמים על הסכם מול אקוויטי־בי - ואינם חשופים זה לזה. לפי החברה, במערכת שלה רשומים כ-2,000 משקיעים כשרים ממדינות אוסטרליה, קנדה, בריטניה, ישראל ומדינות סקנדינביה, ולטענתה היא כבר עזרה למאות עובדי סטארט אפים מחברות כמו איירון-סורס, מיי-הריטג', סימילרווב וזרטו לממש את האופציות שלהם למניות – ולפיכך, להמשיך ולהיות שותפים בחברה במקרה של אקזיט עתידי. 

מייסדי EquityBee (מימין לשמאל): מודי רדשקוביץ, אורן ברזילי ועודד גולןצילום: נופר תגר

לשאלה אם מדובר בפתרון חוזי ולא טכנולוגי, השיב המנכ"ל אורן ברזילי: "כשרוצים לעשות את זה בקנה מידה גדול -  להגיע למצב של מאות עסקות בחודש ולבנות מערכת דיסקרטית, המבוססת על מאגר מידע הכולל מאות חברות, כדי להבין את שווי המניות שלהן - זה כבר מבוסס על טכנולוגיה".

את אקוויטי-בי הקים ברזילי עם עודד גולן, סמנכ"ל המוצר; מודי רדשקוביץ, סמנכ"ל התפעול; ואריק מואב, שעזב את החברה לאחר שמונה חודשים. החברה מעסיקה כיום 19 עובדים, מהם 15 בתל אביב, וארבעה בעמק הסיליקון. 

האקזיט מתעכב

אופציה היא זכות המוענקת לעובד לרכוש את מניית החברה במחיר מימוש שנקבע מראש. עובדים יממשו את האופציה במקרה של אקזיט חיובי: שבו מחיר המניה יהיה גבוה ממחיר המימוש שלהם — וכך הם ירוויחו את הפער ביניהם. בדרך כלל אופציות מבשילות בהדרגה, במשך תקופה של ארבע שנים, כך שגם עובד המועסק שנתיים בחברה זכאי למספר מסוים של אופציות.

כל עוד העובדים מועסקים בחברה, הם לא צריכים להפוך אותן למניות ולשלם עבור מימושן. אבל כאשר הם עוזבים – הם נדרשים להחליט בתוך 90 יום אם להמיר את האופציות שהבשילו למניות בתמורה לתשלום על רכישתן, או לוותר עליהן ועל כל תגמול עתידי במקרה של אקזיט. 

רכישת האופציות היא הוצאה כלכלית גדולה ובסיכון גבוה: עלות המימוש של האופציות היא בין 5,000 דולר למאות אלפי דולר. באקוויטי־בי מציינים כי עלות המימוש הממוצעת בישראל היא 67 אלף דולר, והחציונית — 27 אלף דולר, בארה"ב המספרים גבוהים יותר. הסיכון הגבוה נובע מכך שרוב הסטארט־אפים פשוט לא מגיעים לאקזיט, ואלה שכן — לא תמיד נמכרים במחיר גבוה מהסכום שהושקע בהם. אין פלא אם כך, שמרבית העובדים (כ–75%) בוחרים לא לממש את האופציות שלהם.

בשנים האחרונות, הודות לריבית אפסית ולכסף הרב בשוק הפרטי - התפתחה תופעה שבה חברות מאריכות את השלב הפרטי בחייהן, לעתים יותר מעשור, ומעכבות את אירועי הנזילות עבור עובדיהן. שווי החברות עולה ויותר עובדים אינם יכולים להרשות לעצמם את מימוש האופציות שלהם ולהשתתף בהצלחה של חברות שהם עזרו לבנות. העובדים עומדים בפני קונפליקט משום שהם מיליונרים על הנייר, אבל רק כל עוד הם נשארים בחברה. 

דובי פרנסס

ברזילי מציין כי בשוק יש מגמה נוספת של רישום ישיר למסחר (direct listing), והפיכתה של חברה לציבורית, בלי לבצע הנפקה ראשונה לציבור (IPO) בדרך המסורתית – כלומר, בלי לבצע גיוס הון והכנסת משקיעים חדשים. שלוש חברות ידועות עשו זאת בשנים האחרונות – ספוטיפיי, סלאק ואסאנה. ברישום כזה החברה מדלגת על תמחור של המניה (רוד-שואו) ובעלי המניות (עובדים ומשקיעים) יכולים להתחיל לממש את אחזקותיהם מיידית. "מגמה זו מראה כמה יעיל גיוס הכספים בשוק הפרטי ומדוע חברות דוחות את ההנפקה לשלבים מאוחרים יותר", אומר ברזילי.

פרנסס מסר בהודעת החברה: "חברות הטכנולוגיה הפרטיות בארה"ב מעסיקות 6 מיליון עובדים. קשה להאמין, אבל מחציתם לא זוכים לממש את חבילת האופציות שלהם - ומאבדים בכל שנה סכום אדיר המוערך ב-30 מיליארד דולר. בחרנו להשקיע בחברה שפותרת את כשל השוק המשמעותי הזה".

כל עוד ימשיכו לתת אופציות

התחרות של אקוויטי-בי כיום היא מצד קרנות ומשקיעים פרטיים המציעים מימון לעובדי למימוש האופציות שלהם, אבל על החברה יש גם איום תרבותי. למשל, עסקות סקנדרי במסגרתן משקיעים נכנסים לחברה באמצעות רכישת מניות מבעלי מניות קיימים (להבדיל מהשקעה ישירה לקופת החברה בתמורה להקצאת מניות חדשות ודילול בעלי המניות) נהפכו לדבר שגרתי יותר בחייה של חברה צומחת, ולקרב את אירועי הנזילות לעובדים.

הפתרון של אקוויטי־בי גם מעורר מחלוקת משום שהוא מפר את שגרת החיים המקובלת בסטארט־אפים צומחים: אם יותר עובדים עוזבים עם נתח מהחברה, האופציות שלהם לא חוזרות ל'פוּל' — מלאי האופציות הזמין לחלוקה מחדש לעובדים חדשים או לרענון עובדים קיימים. שינויים במנגנוני התגמול של עובדים עשויים לשנות את המסלול העסקי של החברה. לבסוף, ברמה המשפטית, מדובר בפתרון חוזי בתחום דינמי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker