גם אם תנסו את הכלי החדש של פייסבוק למחיקת היסטוריה - זה לא באמת יעזור

לדברי החברה, הכלי החדש אמור להעניק למשתמשים יותר שליטה על הפרטיות שלהם ■ בפועל, הוא לא מוחק את המידע אלא רק מנתק בין המידע עליכם, הנמצא בידי האתרים והאפליקציות צד-שלישי, לבין חשבון הפייסבוק שלכם

שגיא כהן
שגיא כהן
פייסבוק פרטיות
פרטיות באפליקציית פייסבוקצילום: בלומברג

היומרה של פייסבוק לשמור על פרטיות המשתמשים נחשפת בערוותה: כלי חדש שנקרא "פעילות מחוץ לפייסבוק", מאפשר לצפות ולנהל מידע שאפליקציות ואתרים חיצוניים משתפים עם פייסבוק - אך לא למחוק אותו לחלוטין. פייסבוק הכריזה עליו לפני שנה וחצי, ורק כעת השיקה אותו.

כיום, כאשר אתם גולשים באתרים או באפליקציות מחוץ לפייסבוק, אותם גופים אוספים עליכם מידע בנוגע לפעילות הגלישה – ומשתפים אותה בין השאר עם פייסבוק (למשל, מוצרים שהתעניינתם בהם). במידע זה, פייסבוק עושה שימוש כדי להציג לכם מודעות מותאמות יותר. כך קורה, למשל, כשאתם מחפשים נעליים לרכישה ברשת – ולאחר מכן מוצפים במודעות פייסבוק של נעליים. הכלי החדש של פייסבוק מאפשר כעת לצפות במידע הזה.

מארק צוקרברג מנכ"ל פייסבוק
מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוקצילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי

כדי לצפות במידע הזה, נכנסים באפליקציית פייסבוק לתפריט הגדרות ופרטיות ואז להגדרות. בעמוד "המידע שלך בפייסבוק" בוחרים באפשרות "פעילות מחוץ לפייסבוק". כך ניתן לראות סיכום של האתרים והאפליקציות ששיתפו את הפעילות שלכם עם פייסבוק. סביר להניח שתמצאו רשימה ארוכה של מאות גופים כאלה – אפליקציות ואתרים מכל סוג, ופירוט הפעילות ששותפה עם פייסבוק.

בנוסף, אפשר גם לבצע "מחיקת היסטוריה", שאמורה להסיר את כל היסטוריית הפעילות שלכם מחוץ לפייסבוק. עם זאת, המונח "מחיקת היסטוריה" מטעה. הפעולה הזו אינה באמת מוחקת את המידע הקיים, אלא רק מנתקת בין המידע עליכם שנמצא אצל האתרים והאפליקציות צד-שלישי לבין חשבון הפייסבוק שלכם. המשמעות היא: המידע הזה נותר קיים, אבל הוא פשוט יוסר מחשבון הפייסבוק שלכם.

אבל כפי שהעלתה בדיקה של אתר גיזמודו, גם מחיקת ההיסטוריה לא תמנע מפייסבוק להמשיך לאסוף מידע ופעילות גלישה בפעם הבאה שתבקרו באתרים ובאפליקציות, ולהשתמש בו לצרכי פרסום.

לפיכך, זה לא בהכרח כלי להגברת פרטיות – אלא דרך שלכל היותר יכולה לשפר את חוויית השימוש בפייסבוק. למשל, מחיקת היסטוריה תוכל לסייע אם אתם מוצפים בפרסומות מרגיזות ולא נחוצות עבור מוצרים שחיפשתם בעבר באתרים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker