קונים, משפצים, מוכרים - Stoa מגייסת 64 מיליון דולר כדי לסייע ליזמי הנדל"ן

הסטארט-אפ הודיע על גיוס הון ראשון של 64 מיליון דולר, מהם 4 מיליון למימון הפעילות ועוד 60 מיליון כקו אשראי ■ "הגיוס ישמש את החברה להגדיל משמעותית את צוות הפיתוח בתל אביב ולהתרחב בארה"ב"

אמיתי זיו
מייסדי STOA
מייסדי STOAצילום: Tova Photography

הסטארט-אפ Stoa.fund הודיע הבוקר (ב') על גיוס הון ראשון של 64 מיליון דולר. 4 מיליון דולר ישמשו למימון הפעילות ו-60 מיליון דולר כקו אשראי. בגיוס השתתפו הקרנות BRM ו-FTAC (פינטק אקוויזישן קורפ). 

סטואה היא חברה אמריקאית-ישראלית שהקומה ב-2017 על ידי אור אגסי שהוא המנכ"ל; תום סלע, סמנכ"ל התפעול; ויונתן סרגוסי; שמכהן גם כסמנכ"ל הטכנולוגיות בחברה.

סטואה פועלת בשוק האמריקאי מול מה שמכונה "פליפרס" - חברות (קטנות על פי רוב) העוסקות ברכישת נדל"ן, שיפוץ מהיר ומכירה שלו חזרה. הענף מוערך בכ-50 מיליארד דולר בשנה. סטואה עוסקת בהקצאת אשראי לחברות (במובן זה היא חברת פינטק), אך היא מעניקה גם פתרון טכנולוגי משלים מעבר לכך.

אגסי מסביר: "זה שוק גדול בארה"ב עם 300 אלף טרנזקציות בשנה ובענף הזה יש בעיה של תזרים מזומנים. הפליפרס תמיד בסטרס להעמיד כסף לעסקת הרכישה, אבל הבנקים זו ספינה שזזה לאט. אחרי השיפוץ הם חייבים למכור את הנככס כמה שיותר מהר.

"חשבנו איך ניתן לייעל את התהליך ולתת ליזמים פתרון מלא. סטואה עושה שלושה דברים: מימון של העסקה בריבית טובה מכפי שהם יכולים להשיג; ניהול השיפוץ עם קבלני משנה שיש בפלטפורמה; ומכירת הנכס".

את כל החלקים האלה ארזה סטואה בפתרון שהיא מכנה Flip OS שאמור לחבר את המשפצים, קבלני המשנה והרוכשים.

איך זה עובד?

"בשלב הראשון אנחנו מבצעים תהליך הצטרפות למערכת ובדיקת מסגרת אשראי של המשפץ. במהלך התהליך הזה, הלקוח כותב לנו באילו אזורים הוא פעיל. אם אנחנו מזהים עסקה שמתאימה לו, אנחנו מציעים לו לרכוש את הכנס וחבילת מימון מתאימה", מסביר אגסי. "אנחנו יודעים להעמיד אשראי בתוך 48-24 שעות.

לדבריו, "בשלב השני אנחנו שולחים מפקח לנכס שמעריך את השיפוץ, ואז מציעים לפליפר את כל מה שנדרש לשיפוץ מבחינת חומרים וקבלני משנה. החלק האחרון הוא מכירת הנכס. המודל העסקי של המשפצים מחייב אותם להיפטר מהנכס כמה שיותר מהר. עד עכשיו הם יכלו להתחיל את המכירה רק אחרי ששיפוץ הנכס הושלם. אנחנו בנינו מערכת יחסים עם רוכשים מוסדיים (iBuyers) שיכולים לראות את הנכס והתקדמות תוך כדי השיפוץ. זה מקטין את הסיכון ומקדם את המכירה. אנחנו רוצים להיות מעין תו תקן לאיכות המוצר המוגמר עבור הרוכשים".

סטואה מעמידה את ה"מוח" של מערכת ניהול הסיכונים והקצאת האשראי. אבל הגוף המממן בפועל הוא גוף פיננסי, קצת בדומה למה שעושות חברות כמו בלו ויין או פאנדבוקס במגזר העסקים הקטנים. כבר היום יש עשרות משפצים במערכת עם מאות נכסים. שיעור הריבית הממוצע בחברה הוא 11% והחברה עומדת היום על קצב הכנסות של 100 אלף דולר בחודש. סטואה מעסיקה היום 18 עובדים ממשרדים במאימי ואריזונה ומרכז פיתוח ישראלי.

לפני הגיוס הזה גייסה החברה 2.5 מיליון דולר בגיוס סיד ממשקיעים אסטרטגיים. הגיוס הנוכחי ישמש את החברה "על מנת להגדיל משמעותית את צוות הפיתוח בתל אביב ולהתרחב לאזורים נוספים בארה"ב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker