בואינג וטקטיקל רובוטיקס הישראלית יבחנו פיתוח משותף של מכונית מעופפת

טקטיקל רובוטיקס עובדת על פיתוח הקורמורן, כלי אווירי בלתי מאויש בערך בגודל של האמר, המיועד בין השאר לשמש כמעין אמבולנס מעופף לצורך למשימות חילוץ והצלה, משלוח אספקת מזון ומים באסונות טבע או בקרב

שגיא כהן
שגיא כהן
הקורמורן של טקטיקל רובוטיקס
הקורמורן של טקטיקל רובוטיקסצילום: יח"צ

יצרנית המטוסים בואינג וטקטיקל רובוטיקס הישראלית הכריזו כי חתמו על הסכם שבמסגרתו יבדקו פיתוח אפשרי של "מכונית מעופפת" - כלי טיס קטן, אוטונומי או מאויש, בעל יכולת המראה אנכית.

טקטיקל רובוטיקס שייכת לחברת אורבן אירונוטיקס של רפי יואלי, ועובדת על פיתוח הקורמורן (לשעבר AirMule), כלי אווירי בלתי מאויש בערך בגודל של האמר, המיועד בין השאר לשמש כמעין אמבולנס מעופף לצורך למשימות חילוץ והצלה, משלוח אספקת מזון ומים באסונות טבע או בקרב. בעבר הוכרז על שיתוף פעולה עם חברת אדמה לצורך אפשרות להשתמש בו כתחליף למטוסי ריסוס.

"הקורמורן הוא החלוץ במשפחת כלי הטיס בעלי יכולת המראה ונחיתה אנכיים, שיכולים לטוס ולנחות במקום בו אף כלי טיס אחר לא יכול", מסר יואלי, שהוסיף כי בואינג תעזור לחברה הישראלית להמשיך בפיתוח הכלי. עם זאת, בהודעה לא מוסבר איזה יישום מתכננת בואינג – האם ככלי חילוץ והצלה או דווקא ככלי אזרחי-מסחרי.

בהודעת החברה מוסבר כי בניגוד למסוק, למשל, שבו המדחף חיצוני וחשוף, מדחפי העילוי בקורמורן מותקנים בתוך מבנה פנימי גלילי. "מבנה זה משפר את לחץ ומהירות זרימת האוויר בהשוואה למדחף חיצוני. לטכנולוגיה זו יתרונות בטיחותיים מובהקים בהשוואה לכלי טיס בעלי להבים חיצוניים חשופים", נמסר. עוד הוסבר כי טכנולוגיית FancraftTM שפותחה בחברה משפרת את היציבות, כושר הנשיאה, המהירות והקיבולת בהשוואה לתצורות המדחף המסורתיות.

בואינג כבר הכריזה בעבר על כמה יוזמות של פיתוח עתידי של רכבים מעופפים ליישומים אזרחיים ומסחריים. "מזכר ההבנות הנוכחי עם טקטיקל רובוטיקס בנוי על המחויבות של בואינג לפיתוח ולהשקעה בחדשנות טכנולוגית לייצור של כלי טיס אמינים ובטיחותיים ברחבי העולם", מסר דניס ד. סוונסון, סגן נשיא המכירות הבינלאומי של בואינג שיווק ומכירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker