אפספלייר הישראלית השלימה גיוס ענק - הגיעה לשווי של 1.6 מיליארד דולר

את הגיוס - בגובה 210 מיליון דולר - הובילה קרן הצמיחה האמריקאית ג'נרל אטלנטיק שהשקיעה בחברות אירבנבי, פייסבוק, סלאק והענקיות הסיניות עליבאבא ובייטדאנס. בשנה החולפת גייסה אפספלייר 450 עובדים ברחבי העולם וכמעט הכפילה את מצבת העובדים

רותי לוי
רותי לוי
עובדי אפספלייר
עובדי אפספליירצילום: AppsFlyer

מנכ"ל של סטארט-אפ צומח שפגשנו במשרדיו החדשים התלוצץ בפנינו פעם שהוא היה בטוח שהוא בונה חברת תוכנה, אבל עם השנים גילה שהוא נהפך בכלל לאיש נדל"ן. החברה גדלה בקצב מהיר, ונאלצת לעבור משרדים, כדי לא להפר חוזה הם נאלצים למצוא בכל פעם שוכרים חדשים בשכירות משנה.

עבור חברת אפספלייר (AppsFlyer) הישראלית, המפתחת כלים למדידה של יעילות של קמפיינים שיווקיים במכשירים ניידים, דומה שהמצב אינו שונה.  החברה שמעסיקה כיום 850 עובדים, ומהם 520 במשרדיה בחיפה ובהרצליה כבר העתיקה את משרדיה במרכז הארץ 12 פעמים בתוך שמונה שנים. 

"כשאת חושבת על זה, שרתים אפשר לקנות 1,000 בענן בלחיצת כפתור, אנשים לוקח זמן לגייס, אבל קירות ובניינים – זה כאב ראש אחר לחלוטין", אומר אורן קניאל, המנכ"ל ומייסד שותף באפספלייר בשיחה עם TheMarker. "לקח לנו שנה וחצי למצוא את הבניין השני שיש לנו בהרצליה עכשיו, ואנחנו מחפשים כעת בניין שיוכל לאכלס את כל העובדים שלנו במרכז". יותר מ-50% מכוח האדם שלה כיום - 450 עובדים - גויסו במהלך 2019 בלבד. 

מייסדי אפספלייר
מייסדי אפספלייר, אורן קניאל (מימין) ורשף מןצילום: AppsFlyer

הצמיחה המואצת של החברה נתמכת כעת בסבב גיוס הון בסך 210 מיליון דולר, המעניק לחברה שווי של כ-1.6 מיליארד דולר (אחרי הכסף) – כל ההון החדש נכנס לקופתה. הסבב נחשף ב-TheMarker לפני חודשיים. את הסבב הובילה קרן ג'נרל אטלנטיק - קרן השקעות אמריקאית שהשקיעה בחברות כמו אירבנבי, פייסבוק, סלאק, באזפיד וכן הענקיות הסיניות עליבאבא ובייטדאנס, יצרנית אפליקצית טיקטוק.  והשתתפו בו גולדמן סאקס, זרוע ההשקעות של דויטשה טלקום (DTCP), והקרנות הישראליות קומרה קפיטל, פיטנגו ומגמה. בסך הכל גייסה אפספלייר מאז הקמתה 294 מיליון דולר, והגיוס האחרון שלה דווח בינואר 2017. 

אפספלייר מספקת למשווקי האפליקציות מידע בזמן אמת על הקמפיינים השונים הכולל את כל שרשרת הקמפיין: חשיפות, קליקים, התקנות, שימוש באפליקציות ברמת פירוט, רכישות, ומדידת ROI  (החזר על ההשקעה) - השורה התחתונה של רווחיות מאמצי השיווק. החברה משרתת כיום לקוחות ומותגים מובילים כמו וולמרט, נייק, מייסיס, טנסנט, איביי, בוקינג.קום ובאיידו, לצד עסקים קטנים המהווים שיעור מזערי (5%) מהלקוחות שלה.

המודל העסקי של החברה הוא מינוי חודשי לתוכנה ותשלום לפי היקף שימוש ורכישת פונקציות שונות בתוך המערכת. לקוחות קטנים עשויים לשלם עד אלף דולר בשנה, ואילו הלקוחות הגדולים משלמים כמה מאות אלפי דולרים בשנה. לטענת קניאל, שיעור הנטישה הנמוך והנטייה של לקוחותיו להכפיל ואף לשלש את ההוצאה על המערכת של אפספלייר בכל שנה, מעניק לחברה ביטחון כלכלי. קצב ההכנסות השנתי של החברה חצה את ה-150 מיליון דולר (מדד ARR, המחושב לפי החודש האחרון כפול 12), והיא אינה מתכננת הנפקה בשנתיים הקרובות. החברה עדיין הפסדית.  

קניאל גאה בכך שהחברה החלה את דרכה ב-2011 בדיוק עם אותה משימה, אף שבתחילת הדרך כמעט שלא היה שוק אפליקציות למדוד. "ב-2012, כאשר עשינו אינטגרציה עם פייסבוק, עוד לא היו להם בכלל הכנסות מהמובייל", הוא אומר. "כיום, פייסבוק עושה בין 10-12 מיליארד דולר ברבעון רב ממובייל, כשהדסקטופ נותר יציב על מיליארד דולר ברבעון. אם את שואלת אותי איך השוק הזה צמח כל כך בזמן כה קצר – זה היכולת של המפתחים למדוד את הערך על ההשקעה בפרסום בפלטפורמות השונות".

הוא מוסיף כי מתחילת הדרך החברה החליטה לשרת רק את מרכיב המדידה עבור מפתחי האפליקציות ולא לרכוש מדיה ופרסום בעצמה, כדי לא לאבד את אמון הלקוחות שלה בשל ניגודי אינטרסים העלולים להיווצר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker