המרד התחיל: הסטארט-אפים שיוצאים נגד מעצמות הטכנולוגיה

שורה של חברות טכנולוגיה קטנות החלו להגיש תביעות ופניות למחוקקים בארה"ב נגד ענקיות הטכנולוגיה ■ הטענה המרכזית: חברות הענק מנצלות את כוחן כדי לפגוע בקטנות, להעתיק מהן - ולהפחית את יכולתן להתחרות

שגיא כהן
שגיא כהן
אמזון, גוגל, אפל, פייסבוק
אמזון, גוגל, אפל, פייסבוקצילום: רויטרס

שורה של סטארט-אפים וחברות טכנולוגיה קטנות בארה"ב יצאו בימים האחרונים נגד ענקיות הטכנולוגיה, באמצעות תביעות ופניות למחוקקים בארה"ב. הטענה המרכזית: הענקיות הן "בריוניות" שמנצלות את כוחן כדי לפגוע בקטנות, להעתיק מהן - וכך להפחית את יכולתן להתחרות.

חברת הרמקולים סונוס (Sonos) היא הבולטת מביניהן. בשבוע שעבר היא הגישה תביעת נגד גוגל בטענה שהעתיקה את הפטנטים שלה, הקשורים לעיצוב רמקולים חכמים. לטענתה, גוגל נחשפה לטכנולוגיה של סונוס בעת שהשתיים היו בשותפות ב-2013, והעתיקה אותה עבור הרמקולים החכמים והסמארטפונים ומוצרים נוספים.

בסוף השבוע התייצבה סונוס, לצד שלוש חברות נוספות בשם טייל, פופסוקטס ובייסקאמפ (PopSockets, Tile ו-Basecamp), בפני ועדה של בית הנבחרים. החברות השמיעו את הטענות והתלונות על לחצים והעתקות מצד ענקיות הטכנולוגיה - וביקשו מהמחוקקים לעזור להן.

טייל מפתחת מכשירים, המאפשרים לאתר חפצים אבודים כמו מזוודות או מפתחות, ומתלוננת כי אפל הגבילה את היכולת שלה ושל אפליקציות אחרות לקבל גישה לנתוני מיקום. זאת, לאחר שאפל השיקה תכונה דומה באייפונים שעוזרת לאתר מכשירים אבודים. בכך אפל לכאורה הפכה את המוצרים של טייל לפחות שימושיים.

עמק הסיליקון
עמק הסיליקוןצילום: בלומברג

"משנות את חוקי המשחק"

לפי "וושינגטון פוסט", טייל הגדירה זאת כך: "זה כמו לשחק נגד קבוצה שמחזיקה בבעלות על המגרש, הכדור, האצטדיון והליגה - שיכולה לשנות את החוקים של המשחק בכל זמן". אפל מצדה טוענת כי מדובר במהלך להגנת הפרטיות של המשתמשים.

בייסקאמפ, שפיתחה כלי ניהול פרויקטים, מתלוננת שגוגל מציבה פרסומות של מתחרותיה כשמשתמשים מחפשים אחר שמה - מה שמאלץ אותה לשלם עוד לגוגל כדי לקבל חשיפה טובה יותר במנוע החיפוש.

ואילו פופסוקטס, שפיתחה סטנד וזרוע קטנה לסמארטפון, מתלוננת כי אמזון הטילה עליה ועל חברות אחרות שמוכרות דרך האתר הגבלות ואילצה אותה להסכים לתנאים גרועים. ניסיונה של פופסוקטס להפסיק למכור דרך אמזון עלה לה 10 מיליון דולר.

גוגל, אפל ואמזון דחו את הטענות נגדן. השימוע הוא חלק מבדיקה נרחבת של פעולות חברות הענק, שהמחוקקים האמריקאים מתכננים.

כפי שפורסם בסוף השבוע, גם פייסבוק נתבעת על ידי ארבע חברות קטנות, שטענו כי היא חסמה את הגישה שלהן למידע של המשתמשים ובכך הפכה את האפליקציות שלהן לחסרות תועלת. הן מאשימות את פייסבוק בפגיעה בתחרות ודורשות מבית המשפט להורות לה לוותר על השליטה בוואטסאפ ובאינסטגרם.

תגובות