שגיא כהן
שגיא כהן

המחשב האישי הוספד שוב ושוב במהלך העשור האחרון ורבים חזו כי ייעלם מהנוף לטובת סמארטפונים וטאבלטים. אך נראה שבסוף העשור הקטגוריה רושמת התאוששות מרשימה ומפתיעה.

לפי חברת המחקר IDC, השוק העולמי של מחשבים אישיים (PC) מסורתיים, הכולל מחשבים ניידים ונייחים, רשם צמיחה של 4.8% ברבעון הרביעי של 2019 ביחס לרבעון המקביל אשתקד, ובכל השנה הצמיחה עמדה על 2.7%. מספר המשלוחים של מחשבים אישיים ברבעון הרביעי עמד על כ-72 מיליון יחידות, שיא רבעוני מאז שנת 2015. בכל השנה מספר המשלוחים עמד על 266 מיליון יחידות. גם בחברת גרטנר דיווחו על נתונים דומים אך צנועים יותר: גידול של 2.3% ברבעון הרביעי ו-0.6% בשנה כולה.

הגידול מגיע אחרי שנים ארוכות של דעיכה וקיפאון במכירות המחשבים. בשתי החברות ציינו שזו השנה המלאה הראשונה מאז 2011 שבה נרשמת צמיחה במכירות המחשבים בעולם.

עם זאת, עדיין לא ברור אם מדובר במגמה חדשה או בעלייה חד פעמית. למשל, ב-IDC ובגרטנר מסבירים שהמניע המרכזי לגידול במכירות של מחשבים - בעיקר בשוק הארגוני - היה העובדה שמיקרוסופט הפסיקה את התמיכה בווינדוס 7 (תאריך הפסקת התמיכה הוא היום, ה-14 בינואר). זה גרם לארגונים רבים לרכוש מחשבים חדשים עם ווינדוס 10.

בנוסף, היצרניות אימצו יותר מעבדי AMD במקום אלה של אינטל בשל המחסור העקבי במעבדי אינטל, מה שהסביר חלק מהעלייה. אם לא היה מחסור במעבדי אינטל, הגידול היה חד עוד יותר.

מנגד, ב-IDC מזהירים שה-18-12 חודשים הקרובים בכל זאת יהיו "מאתגרים" עבור שוק המחשבים העולמי.

מבחינת חלוקה בין היצרניות, השוק עדיין נשלט כמעט במלואו על ידי שלוש חברות: לנובו, HP ודל. לנובו ממשיכה להוביל עם נתח שוק של 24.3% בשנת 2019, ואחריה HP עם 23.6%. דל במקום השלישי עם 17.5% ואחריהן אפל (6.6%) ואייסר (6.4%).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker