אחרי "הערבים רוצים להשמיד את כולנו": הביבי-בוט חזר - הפעם נגד גדעון סער

ראש הממשלה קורא לעוקביו בפייסבוק לסייע לו בהתמודדות בפריימריז ■ האם מותר לנתניהו להשתמש בדאטה של העוקבים באופן בלעדי ומבלי לחלוק את המידע עם מתמודדים אחרים מהמפלגה?

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בירושלים
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הביבי-בוט חזר: העמוד הרשמי של ראש הממשלה בנימין נתניהו הפיץ אמש (ראשון) הודעה לקבוצת עוקביו בפייסבוק ובה הוא קורא לתומכיו לסייע לו בהתמודדות בפריימריז מול יריבו, גדעון סער. השימוש בבוט כדי לפנות לקהל העוקבים הוא אחד הכלים הבולטים בהם השתמש נתניהו בקמפיין הבחירות האחרון – ובו הוא משקיע משאבים רבים – כך הסביר בתחילת 2019 אחד ממנהלי הקמפיין של נתניהו – טופז לוק.

בהודעה נכתב "מתנדבת יקרה, אני זקוק לך היום יותר מתמיד! האם תסכימי לסייע לי ולעשות עכשיו טלפונים למתפקדי ליכוד שאתן לך כאן בצ'אט, כדי לוודא שביום חמישי הקרוב יצאו ויבחרו בי לראשות הליכוד?". במהלך 2019 נמתחה ביקורת לא גלויה כלפי נתניהו והשימוש שהוא עושה במשאבי המפלגה כדי להשמיע נגד יריביו – בהם גדעון סער – ביקורות והשמצות.

בנוסף לכך, עלתה השאלה אם מותר לנתניהו להשתמש בדאטה של העוקבים ותומכי הליכוד שנאסף באמצעות חשבונות הליכוד ברשתות החברתיות, באופן בלעדי ומבלי לחלוק את המידע עם מתמודדים אחרים מהמפלגה.

ביבי-בוט - הודעה לבוחרת לקראת הפריימריז

נתניהו הוא הפוליטיקאי היחיד שמפעיל מערך שלם שעושה שימוש אינטנסיבי בכלים של רשתות חברתיות כדי להגדיל את תפוצת המסרים שלו. על פי הערכות, ההשקעה של מפלגת הליכוד בפייסבוק בשני סבבי הבחירות האחרונים עמדה על 9 מיליון שקלים. בעמוד הרשמי, דרכו הוא מפעיל את הביבי-בוט, לנתניהו יש מעל 2.5 מיליון עוקבים ומדובר באחד העמודים החזקים והבולטים ברשתות החברתיות בישראל.

בסיבוב הבחירות האחרון, קמפיין נתניהו עשה שימוש מאסיבי בבוט של פייסבוק מסנג'ר שמציג למאגר עוקבים שהיקפו אינו ידוע, טקסטים שונים שאמורים לעודד אותם להצביע לנתניהו או להניע אותם להתנדב ולהפיץ מסרים בשם הליכוד. מספר ימים לפני הבחירות הקודמות, פירסם באמצעות העמוד לעוקביו טקסט שמסית נגד האוכלוסיה הערבית בישראל.

בצ'אט פנה נתניהו לעוקביו וביקש מהם שיבצעו שיחות שכנוע למצביעים פוטנציאליים ויאמרו להם כי "אסור שתקום ממשלת שמאל שסומכת על ערבים שרוצים להשמיד את כולנו". בעקבות הפעילות המסיתה של העמוד הרשמי של נתניהו – פייסבוק חסמה את השימוש בו למשך יממה שכן מדובר בהפרה של מדיניות הרשת החברתית.

ביום הבחירות עצמו הפר עמוד הרשמי של נתניהו את חוק הבחירות (דרכי תעמולה) לאחר שהפיץ לעוקבים סקר – דבר שאסור על פי החוק. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, הורה לפייסבוק לחסום את הבוט למשך שלוש שעות בעקבות הפרת החוק. הדבר גרר זעם גדול בלשכת נתניהו שעלה לשידור חירום בעקבות זאת.

עם חשיפת ההודעה שנשלחה מחשבון הפייסבוק של נתניהו הכחישו בליכוד את מעורבותו של ראש הממשלה בפרסום, וטענו כי האחראי הוא עובד זוטר. בעבר אמר אחד ממנהלי הקמפיין של נתניהו ברשתות החברתיות כי ראש הממשלה מאוד מעורב בנעשה בהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker