כנס הדיגיטל |

"ספוטיפיי מסוכנת לתעשיית הפודקאסטים - ותפגע ביוצרי התוכן הקטנים"

תעשיית הפודקאסטים גילגלה ב-2019 כמיליארד דולר ובארה"ב כ-90 מיליון איש מאזינים להם מדי חודש ■ ובישראל? תשתיות התחבורה הגרועות מסייעות לפריחת התעשייה ■ "היכולת של המדיום הרדיופוני לייצר אינטימיות שונה מזו שנוצרת בטלוויזיה או בפלטפורמות אחרות"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רן לוי (מימין), מאיה קוסובר, ליאור קודנר ורועי כ"ץ
רן לוי (מימין), מאיה קוסובר, ליאור קודנר ורועי כ"ץצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"אני בת לזוג הורים חירשים ואת כישורי השפה שלי למדתי מהרדיו, שם נוצרה לי אינטימיות ראשונית עם קול שמדבר אלי ומשם האהבה והחיבור לרדיו ופודקאסטים. הורי הפעילו את הרדיו כל היום כדי שאחקה את הדיבור של שדרני הרדיו ואלמד דרכם כישורי שפה, וכך למדתי למעשה לדבר, דרך הרדיו", סיפרה אמש (א') בכנס הדיגיטל של TheMarker מאיה קוסובר, מגישה ועורכת במחלקת הפודקאסטים בתאגיד השידור "כאן" וחברה בפודקאסט "סיפור ישראלי".

"היכולת של המדיום הרדיופוני לייצר אינטימיות שונה מזו שנוצרת בטלוויזיה או בפלטפורמות אחרות. מי שמכניס אוזניות לאוזניים מרגיש את הקרבה הזאת עם מי שמדבר אליו, זה קרוב ואישי מכל מדיום אחר". כך מסבירה קוסובר את האיכויות של תעשיית הפודקאסטים, מתעשיות התקשורת הצומחות בארה"ב, שהגדילה את מספר משתמשיה ולפי נתוני ספוטיפיי, מספר המאזינים לפודקאסטים עלה ב-50% מתחילת השנה.

תעשיית הפודקאסטים גילגלה ב-2019 כמיליארד דולר ובארה"ב כ-90 מיליון איש מאזינים לפודקאסטים מדי חודש והם מהווים כ-32% מהאוכלוסייה מעל גיל 12. בישראל, הנתונים אחרים. רן לוי, מייסד ועורך פודקאסט ישראל מדיה ומגיש "עושים היסטוריה", מהפודקאסטים הוותיקים והמושמעים בעברית, מעריך את ההאזנות לפודקאסט שלו בישראל בכ-2-1.8 מיליון האזנות בחודש ובכ-800 אלף משתמשים.

בתאגיד "כאן" מציגים נתוני האזנה נוספים, למגוון רחב יותר של תכנים, ובהם בפודקאסטים "חיות כיס", "מנהרת הזמן", ו"גיבור תרבות". לפי נתוני התאגיד, מדי חודש נרשמות כמיליון הורדות של תוכני התאגיד וכ-9.5 מיליון הורדות לכל ההסכתים מתחילת השנה.

פודקאסטים יכולים להיות רווחיים - וגם איכותיים

לדברי לוי, "הביקושים הגדלים של הפודקאסטים הם בסך הכל המשך טבעי של מהפכת ה'און דימנד', כלומר אנשים שבוחרים לשלוף את התוכן שהם רוצים באופן ישיר וללא מתווכים. לתפישתי, זהו המשך ישיר של מה שמתרחש בעולם הווידאו. הפודקאסט, בניגוד לרדיו, יודע לייצר תוכן על-זמני ונישתי. כשאני יוצר, אני מחפש עומק ואת האיכות הגבוהה ביותר, ואז המודל יודע לייצר גם ערך למפרסמים. פרקים של "עושים היסטוריה" מ-2008 עדיין מקבלים עשרות האזנות חדשות ביום ב-2019, ולקהל מטורגט, מפולח וידוע. זה מאפשר רווחיות במודל העסקי, ובניגוד לתדמית - פודקאסטים יכולים להיות רווחיים ומקיימים - וגם איכותיים.

"היתרון של הפודקאסט הוא בקרבה שנוצרת בין המאזין לשדרן ולנושא, בלי תלות בגוף שידור או בפרסומות. נוצרת אינטימיות במשולש הזה. להערכתי, חלק גדול מהפריצה של הפודקאסטים בישראל קשורה לתאגיד 'כאן', דווקא מאחר שבתקופת הקמתו לא יכלו לשדר עדיין ב-FM וחיפשו לייצר תוכן בהזדמנויות אחרות", אמר לוי.

לפי לוי, בעוד שתעשיית הרדיו המסחרי מגלגלת כיום כ-200 מיליון שקל מפרסומות, בעוד כחמש שנים אין סיבה שההכנסות מפרסומות לא יתחלקו באופן שווה בין הפודקאסטים לרדיו המסחרי. "אנחנו עושים היום פרקים ממומנים ויש פודקאסטים ממותגים שאנחנו עושים לחברות בישראל וארה"ב", הוא אמר. "עלויות ההפקה זעירות ביחס לסרטון וגם פרק של 20 אלף מאזינים יכול להיות רווחי".

אינפלציה של פודקאסטים בארה"ב

באשר לכניסתה של ספוטיפיי לעולם הפודקאסטים, אמר ליאור קודנר, סמנכ"ל דיגיטל בקבוצת הארץ-TheMarker ומגיש פודקאסט בעצמו: "אני רואה את הכניסה של ספוטיפיי כהזדמנות ובקרוב נגיע למצב שיש לנו כמעט אותו מספר מאזינים שמגיעים אלינו מאפל ומספוטיפיי. אני מבין את החשש מהכניסה של ספוטיפיי לשוק הזה, אבל אפל לא יותר טובים מהם.

"צריך ליהנות בינתיים כמה שיותר מהחשיפה שאנחנו מקבלים מספוטיפיי ומאפל ולהיערך ליום שאחרי, שבו שתי החברות עלולות לסגור את הברז ולשנות את המודל הכלכלי. אנחנו רואים כיום אינפלציה של פודקאסטים בארה"ב, וכך גם הרבה ג'אנק - החל מהאיכות הטכנית האיומה, דרך מגישים עילגים או תוכן מפגר. הזירה הזאת מופצצת בעשרות אלפי פודקאסטים חדשים, ואני מקווה שזה יגיע לרוויה מהר מאוד, כדי שהחזקים ישרדו", אמר קודנר.

לעומת קודנר, לוי ורועי כ"ץ, סמנכ"ל תוכן ברדיו תל אביב 102FM, סבורים כי הכניסה של ספוטיפיי לשוק הפודקאסטים עלולה לאיים על שרידותם של גופים קטנים ויוצרי תוכן חובבנים. לדברי לוי, "ספוטיפיי יעברו את אפל ולהערכתי יעשו את זה עד 2021. זאת סכנה מטורפת ליוצרים והם יחזיקו אותנו אתם יודעים איפה. זו מכה רצינית ליוצרים עצמאיים וחובבנים. הם בהחלט מגבירים את התפוצה - אבל הם גם יהיו המרוויחים הגדולים".

משבר התחבורה מזין את התעשייה

במסגרת הפאנל עלתה גם השאלה לגבי תרומתה של מערכת התחבורה וכשליה להעלאת דפוסי השימוש ברדיו, כאשר כל יושבי הפאנל סברו כי תשתיות התחבורה הגרועות בישראל מסייעות לפריחת תעשיית הפודקאסטים.

לדברי לוי, כ-75% מהמאזינים מקשיבים לפודקאסטים בנסיעות, ומשבר התחבורה מזין את תעשיית הפודקאסטים, בעוד שרק 25% מהמאזינים בוחרים בפודקאסט בהזדמנויות אחרות. עם זאת לדברי כ"ץ, פלח משמעותי מהמאזינים הוא מקהילת ההיי-טק, ובהם ישראלים שחיים בעמק הסיליקון ומחפשים תוכן איכותי בעברית.

"בשנתיים האחרונות יותר ויותר אנשים אוהבים להגדיר את עצמם כמאזיני פודקאסט כי זה עושה אותם מתוחכמים", אמר כ"ץ. "בנוסף, בעוד שתעשיית הרדיו עדיין נמצאת בתוך עומס פרסומות, הפודקאסטים מצליחים להשתחרר מזה. כשאין פרסומות - התוכן הרבה יותר אלגנטי, נעים ואיכותי, אבל החיסרון הוא שהפלטפורמה הזאת עדיין לא מספיק רווחית. אנחנו עוד לא מזהים אלמנטים של תחרותיות בינינו כי זה נעשה אלים רק כשיש כסף, ואין פה עדיין כסף. תעשיית הפודקאסטים בארץ עדיין בחיתוליה".

לדברי קודנר, דווקא נתוני השימוש מעידים על יותר ויותר מאזינים ששומעים גם במהלך יום עבודה תוכניות באורך מלא. "ב'הארץ' הבנו שיש ציפייה מהקוראים שמשלמים על התוכן הכתוב, להביא תוכן איכותי שחורג מגבולות הטקסט הכתוב, ולכן פנינו והתרחבנו גם לתחום הפודקאסטים. לכותבים שלנו יש מה להגיד ואנשים רוצים לשמוע אותם. באחרונה הוספנו פיצ'ר של האזנה לפודקאסטים שלנו בהום פייז ואנחנו רואים שאנשים מקשיבים גם בעבודה וזה עובד.

"היתרון המרכזי של הפודקאסטים הוא שניתן לייצר הרבה סטטיסטיקות על השימוש של המאזינים - מתי התוכן מפסיק לעניין אותם ומי המאזין. אירחנו בשבוע שעבר את יעקב ברדוגו לחצי שעה של מונולוג קשיח וקשוח, ו-70% מהמאזינים האזינו עד הסוף. אולי זה הפקקים בכבישים, ואולי זה העניין", אמר קודנר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker