כנס הדיגיטל |

"הילדה נולדה ולא היה לי עם מי לפרוק - אז פתחתי את אבא פגום"

מנהלי קבוצות הפייסבוק מהגדולות בישראל - אבא פגום, אמהות משקיעות וטיסות סודיות - מספרים איך הצליחו להגיע לקהל עוקבים ענק, ואיך הופכים את הקבוצות למנוע כלכלי

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב לניס, מייסד "טיסות סודיות" (מימין), סיגל מירון, מייסדת ומנהלת "אמהות משקיעות" וסער בן הרוש, מייסד "אבא פגום"
יניב לניס, מייסד "טיסות סודיות" (מימין), סיגל מירון, מייסדת ומנהלת "אמהות משקיעות" וסער בן הרוש, מייסד "אבא פגום"צילום: דודו בכר
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

"לפני חמש שנים בתי הבכורה נולדה וכשהבאתי אותה הביתה, הבנתי שאין לי מושג מה עושים עם כל זה ורציתי לפרוק. חיפשתי קהילות של אבות וראיתי שאין. התחלתי לכתוב סטטוסים הומוריסטים ולחתום עליהם עם ההאשטאג 'אבא פגום'. אחרי שנה זה התחיל לצמוח לאט-לאט", סיפר אמש (א') סער בן הרוש, מייסד הקבוצה "אבא פגום" בשיחה עם גילי מלניצקי בכנס הדיגיטל של TheMarker, בדיון שעסק במנהלי קהילות פייסבוק שהצליחו להגיע לקהל עוקבים ענק - שגם הפך את הקבוצה למנוע עסקי.

עמוד הפייסבוק של בן הרוש שנפתח בינואר 2016, מונה 270 אלף עוקבים וכעבור שנה פתח גם קבוצה שמונה 125 אלף חברים. סיגל מירון, מייסדת ומנהלת קבוצת "אמהות משקיעות", פתחה את הקבוצה מסיבות דומות: "אחרי שנולדו לי התאומים הבכורים, עברנו מתל אביב לפתח תקוה. ביליתי שם לבד וחיפשתי מה לעשות. התחלתי לייצר פעילויות ולשתף חברות. לפני שש שנים פתחתי את הקבוצה כדי לשתף רעיונות, ואמהות הביאו חברות וזה גדל. יש גם אבות - אבל מעט מאוד", מספרת מירון. את הקבוצה היא פתחה ב-2014 והיא מונה כיום כ-100 אלף חברות.

קבוצה נוספת שהפכה לתופעת פייסבוק היא "טיסות סודיות". הקבוצה נוסדה לפני שנתיים על ידי יניב לניס, וכיום מונה העמוד הרשמי שלה 460 אלף עוקבים, ובקבוצה חברים 200 אלף איש. לניס מעסיק חמישה עובדים בחברה שפתח. "תעופה זו התשוקה שלי. יש לי רישיון טיס פרטי, אני מאוד נהנה לבקר בנתב"ג. התעדכנתי בבלוגים וחיפשתי כל הזמן טיסות מוזלות ואנשים כל הזמן העירו לי איך אני לא מספר להם על הטיסות שאני מוצא. בשלב מסוים אנשים התחילו לכתוב בפרטי ולא עמדתי בעומס. הבנתי שזאת עבודת פרך אז פתחתי את הקבוצה, ואנשים כבר הפכו את הקהילה לכזאת שאנשים משתפים בעצמם טיסות שהם מוצאים. לא חשבתי שזה יגדל לממדים האלה", מספר לניס.

איך עושים כסף מקבוצות פייסבוק?

על השאלה איך זה הופך למודל כלכלי, משיב לניס כי מדובר בשילוב של אפיליאציה (שיווק שותפים) וגם שיתופי פעולה עם אנשי יחסי ציבור. "אנחנו עובדים עם כל חברות התיירות, חברות הטיסות ואתרי החיפוש הגדולים, והתפקיד הוא לנטר אותם כל הזמן ולמצוא את הטיסות השוות. הגישה הישירה לכל החברות האלה עוזרת טכנולוגית לעלות על טיסות שוות מהר. אני מזקק את שיתוף הפעולה שיש עם החברות האלה, אף שיש ביקורת ואנשים חשדנים שרוצים להבין אם דופקים אותם", מוסיף לניס.

מירון, לעומת זאת, מסבירה כי למרות הפניות של מותגים ומפרסמים שרוצים שהיא תציג את המוצרים שלהם - היא מסרבת להכניס תוכן ממומן באופן מלא לקבוצה. "זאת קבוצה שונה במהות. הרעיון שלה הוא לשתף הפעלות בבית לבד - אילו חומרים לרכוש ואיך להכין. לא נוח לי להפוך את זה לכלכלי ולמכור להן מוצרים. אני עושה מעט קמפיינים. אני נותנת להן תוכן עם ערך שירוויחו ממנו ויש תמיד גילוי נאות כשזה ממומן. יש לי עסק אחר והוא לא קשור בקבוצה", מוסיפה מירון.

לדברי בן הרוש, מנהלי הקהילות מהווים תחליף לפלטפורמות מסורתיות לפרסום. באחרונה החלו בקבוצת אבא פגום לשתף פעולה עם המוסד לבטיחות ולגיהות בקמפיין שהופץ על גבי אוטובוסים ברחבי הארץ. "מנהלי קהילה מבינים שהם צריכים לתת ערך. אנחנו משתדלים לעשות טוב, אבל גם חוטפים על הראש מהקהילה, למשל כעשינו קמפיין להעלאת המודעות לאלימות נגד נשים. הרבה גברים בקהילה הם אבות גרושים שלא רואים את הילדים והם כעסו שהכנסנו אג'נדה של ארגוני נשים ולמה לא התייחסנו קודם לאבות. בסוף הרוב הבינו שזה למען מטרה טובה", הוא אמר.

סטטוסים מצייצים היתה תופעה חד-פעמית

עוד הסביר בן הרוש כי יש קמפיינים שגרמו לאנשים לעזוב, אך מדובר במספרים זניחים. לדבריו של לניס, אלה לא האנשים שעוזבים שמשפיעים על הקבוצה אלא האלגוריתם של פייסבוק שבו הם תלויים להפצת התוכן ולגדילת הקבוצה.

בנוגע לשאלה כיצד מנוהלת התקשורת עם פייסבוק - כל קבוצה מתנהלת מול החברה בדרך אחרת. בעוד שמירון ולניס לא נמצאים בתקשורת רציפה עם פייסבוק ישראל, בן הרוש מספר על שיתוף פעולה מלא של החברה עם קהילת אבא פגום. "אני חושב שסטטוסים מצייצים היתה תופעה חד-פעמית למען יראו וייראו - אין מה לפחד שזה יקרה שוב. התחברתי לפייסבוק ישראל, אני הולך לכנסים ומשתתף בפאנלים, ואם תרצה להגיע אליהם - יש מענה".

מירון, לניס ובן הרוש מספרים כי בנוסף לכל קבוצה שהם מפעילים בפייסבוק, הם מתחזקים גם אתרים וקבוצות בפלטפורמות אחרות מחוץ לפייסבוק כמו טלגרם. "אנשים נודדים החוצה - קהלים באים והולכים בפייסבוק. יש לנו רשימת מייל וקבוצת עדכונים בטלגרם במקביל", מסביר לניס. "יש דברים שעולים בפייסבוק שנעלמים ונמחקים. היה קשה לחפש אחורה ולמצוא קבצים. החלטתי אחרי שנתיים להקים אתר ולאגד בו את כל התכנים מהקבוצה - שיהיה גיבוי", מוסיפה מירון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker