כנס הדיגיטל |

"המטרה היא לא להציף את החולה במידע"

בפאנל בכנס הדיגיטל של TheMarker אמרה ליהיא סגל, מייסדת ומנכ"לית DayTwo: "אנחנו רואים את זה על אנשים ששמים מד סוכר והם מוצפים במידע שלא יודעים איך לפרש אותו – צריך לאפשר גם תמיכה של דיאטנית"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליהיא סגל ועמית קישון (באמצע)
ליהיא סגל ועמית קישון (באמצע)צילום: מגד גוזני
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

"המידע הוא חשוב, אבל לפעמים יש גישה שהחולה הוא סטודנט לדוקטורט שרוצה לקבל את הנתונים ולנתח אותם. הניסיון שלנו הוא הפוך. המטרה של הטכנולוגיה לא לתת יותר דאטה, אלא לפשט דברים לחולה, כשהניתוח של הדאטה צריך להיות ברקע", אמר עמיר קישון, מנהל שירותי Digital Therapeutics בחברת optimizeRX בפאנל בכנס הדיגיטל של TheMarker. את הפאנל הנחה ישראל פישר, כתב כלכלה עולמית בעיתון. 

ליהיא סגל, מייסדת ומנכ"לית DayDwo - סטארט-אפ העוסק בתזונה מותאמת אישית על בסיס חיידקי המעי - הוסיפה כי "המטרה לא להציף את החולה בדאטה. אנחנו רואים את זה על אנשים ששמים מד סוכר והם מוצפים במידע שלא יודעים איך לפרש אותו. המטרה היא להנגיש את הדברים למשתמשים ולהסתכל על הנתונים בבק אנד". לדברי סגל, אמנם "יש הרבה אנשים שמשתמשים במוצר שלנו בצורה משועבדת אפילו, ומתמכרים לאיזון סוכר, בודקים לפני כל ארוחה - אבל זה ממש לא כולם. בארה"ב למשל אנחנו עושים תהליך ממוקד לסוכרת ואנחנו רואים שאנשים משתמשים באפליקציה עם ליווי של דיאטנית, שעוזרת לגשר על השינוי בתזונה של המטופל".

האפליקציה יכולה להחליף את הדיאטנית?

סגל: "בתזונה לא זורקים אפליקציה על מישהו וזהו. אמנם יש אנשים שאף פעם לא יתייצבו אצל דיאטנית, אבל יש הרבה אנשים שבשביל שינוי בהתנהגות, צריכים החזקה ותמיכה מקיפה יותר. יש לנו שיתוף פעולה עם קופת חולים כללית שנותנת שיחות תזונה עם דיאטנית אונליין, בוידאו ובצ'ט".

חוץ מהשינוי לצרכן הקצה, מהו השינוי המהותי באופן בו מערכות הבריאות מתנהלות?

קישון: "אנחנו עובדים עם חברות ביטוח ובתי חולים שנמצאים בטרנספורמציה דיגיטלית. השינוי הוא גם בהנגשת המידע לחולים בפורטלים ואפליקציות. אבל הדור החדש הוא מעבר ממתן אינפורמציה לקישוריות - כלומר, אינטרקציה עם החולה. התקשורת יוצרת מהפכה. כשעבדנו עם חברת מטרוניק ועשינו מערך ניהול של חולים סוכרתיים ראינו שזה נותן תוצאות פי 4 יותר טובות מתרופות".

איך חברות התרופות לא מחסלות אתכם?

סגל: "השתתפתי פעם בכנס באנגליה שנושאו היה מזון כתרופה. החברות מבינות את הטרנד והם צריכים להיות מודאגים כי אנשים יורדים מתרופות. אבל זה עוד קטן מדי. בבוא היום יהיו שם שיתופי פעולה".

יש הבנה שהכללים הגלובליים לא נכונים לכל אחד. אז איך מנגישים את הפתרונות באופן אישי?

סגל: "הטרנד הפרסונלי הוא בפירוש קיים ואנשים מבינים שהכל אישי בכל תחום, בוודאי בתרופות ובמזון. מחקר של מכון ויצמן הראה בצורה גורפת שאנשים אוכלים אותו דבר אך מגיבים שונה. משם אנחנו משתמשים ב-AI (אינטלגנציה מלאכותית - ג'.ו) ואז מתאימים את זה פרסונלית דרך האפליקציה. אנחנו יודעים לקחת ארוחה שבן אדם אוכל, את כל הקומבינציה, ולחזות מה תהיה רמת הסוכר כתוצאה של אותה ארוחה ולהתאימה לרמה הנדרשת - או שמורידים כמויות או שמשנים הרכבים".

ההתעסקות הדיגיטלית לא עשויה לגבות מחיר ולשעבד את המשתמשים יותר לטכנולוגיה?

סגל: "אני מעדיפה אנשים שמנסים כמה שיותר לשפר את הבריאות שלהם מאשר אנשים שמכורים לסוכר, אבל אין ספק שצריך לקחת הכל במידה. למשל, אין מסעדות בישראל עם תיעוד של כמות הקלוריות במנה, אז אני אומרת - לך למסעדה פעם ב- ותהנה. אנחנו מנסים גם לעודד חמלה ורוך. אי אפשר להיות מאה אחוז כל הזמן".

קישון: "אם מסתכלים על הלקוחות של שומרי משקל, למשל, הם לא יישבו עם אפליקציה ויזינו בה נתונים. צריך לתת לאלגוריתם לעשות את העבודה, ולשלב בסוף את העצות עם דיאטנית וקשר אישי. הקשר חשוב כדי לפשט לאנשים את המידע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker