כנס הדיגיטל |

"נוח לנו לבכות על הזקנה במסדרון, אבל יש אנשים שמתחננים שיהיה בכלל בית חולים"

את הדברים אמר דיויד ממן, מייסד ומנכ"ל חברת Binah.ai, בכנס הדיגיטל של TheMarker ■ "לחצי מהתושבים בעולם אין גישה לשירותים רפואיים"

יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיויד ממן, מייסד ומנכ"ל חברת Binah.ai
דיויד ממן, מייסד ומנכ"ל חברת Binah.aiצילום: מגד גוזני
יעל בלקין

בקרוב תוכלו למדוד רמת סוכר בדם באמצעות מבט בטלפון הנייד. נשמע מופרך? לא לדברי דיויד ממן, מייסד ומנכ"ל חברת Binah.ai. כבר כיום האפליקציה שפיתחה החברה מאפשרת, באמצעות צילום וידאו במצלמת הסמארטפון, לדלות מידע רפואי בזמן אמת, כמו דופק וחמצן בדם. "אם אדם בהודו נמצא במרחק 8 שעות נסיעה לרופא, הוא יכול לעשות איתו שיחת וידאו, והרופא יוכל לדעת מה המצב שלו", אמר ממן בכנס הדיגיטל של TheMarker בשיתוף בנק לאומי, פרטנר ורשות החדשנות ובחסות קומרה קפיטל.

לדברי ממן, תחום שירותי הרפואה נמצא במחסור גדול. "היום, לחצי מהתושבים בעולם אין גישה לשירותים רפואיים. 1.9 מיליארד איש צריכים לנסוע יותר מ-4 שעות בשביל לקבל שירותי רפואה. נוח לנו לבכות על הזקנה במסדרון בבית החולים, אבל אנשים מתחננים קודם כל שיהיה בכלל בית חולים, או מיטה, או מדחום", אמר.

הבעיה בשירותי רפואה היא לא רק במדינות מתפתחות - תוך 30 שנה יגדל שיעור האנשים מהאוכלוסייה שנמצאים מעל גיל 60 לכ-25%. "שירותי הרפואה שנצטרך לספק יגדלו בעשרות מונים ממה שהם היום והעלויות של שירותי הרפואה יעלו. במהלך העשור הקרוב נזדקק ל-80 מיליון רופאים ונותני שירות רפואיים. מצד שני, כל שנתיים-שלוש עוזבים את התחום מאות אלפי רופאים ונותני שירות, בין אם בגלל הגיל ובין אם כי נמאס להם לעבוד 20 שעות ביממה. כמות העובדים בתחום קטנה והולכת, אבל כמות האנשים שצריכים רפואה גדלה והולכת", אמר ממן.

איך מפצים על המחסור? לדברי ממן, שירותי רפואה וירטואליים יכולים לחסוך מיליארדי דולרים. "כלי בינה מלאכותית יכולים לשפר משמעותית את עולם הרפואה. אם נסתכל על כל תעשייה אחרת בעולמות של נתינת שירות, החדשנות יצרה קידום אדיר, ביחס לעולם הרפואה, שרק עכשיו היא מתחילה לתפוס".

אם התחזית של ממן תתגשם, והטלפון הנייד יוכל לספק כל כך הרבה ממצאים רפואיים מבלי ללכת לרופא, המשמעות היא חיסכון אדיר בזמן ובכוח אדם. "זה יוריד 80% מהזמן של האחיות בחדרי המיון שצריכות למדוד חום ולחץ דם". שימוש נוסף שממן מציין הוא בתחום התחבורה: "בעתיד נוכל גם לדעת אם הנהג של המשאית או הטייס של המטוס יכולים וכשירים לבצע את המשימה, רק לפי המדדים הרפואיים שלהם".

בינתיים, הטכנולוגיה של בינה תופסת תאוצה. בהמשך השבוע, לדבריו, תצא הודעה על הסכם שנחתם עם ענקית הביטוח היפנית סומפו, שבמסגרתו יוטמעו היכולות של החברה במאות אלפי מכשירים סלולריים. "אנחנו כבר עובדים על הדור הבא", סיכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker