בלאק פריידי הוא גם בלאק סייבר

המאבק מול מפגעים מצריך מעסק להכיר את מנעד האיומים והסיכונים שלו ולהעלות את המודעות כדי לזהות תקיפות

עידו ספרותי
עידו ספרותי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האקר
סייברצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס

בנובמבר חלים בעולם "חגי הקניות", ובתקופה קצרה מבוצע שיעור גבוה מהמכירות השנתיות. תקופה זו מספקת לצרכנים שפע הזדמנויות ומבצעים, ועבור עסקים המפעילים אתרי מכירה אונליין היא מציבה אתגרים רבים. מלבד הצורך הגובר לעמוד בציפיות הגולשים ולדאוג למלאי המתאים ולעומס הצפוי, חודש הקניות מאתגר את האבטחה של העסקים ברשת.

בתחילה נושא ההגנה היה רלוונטי בעיקר לחברות גדולות, להן היתה נוכחות גבוהה ברשת, וכך גם היו מטרה לתוקפים שניצלו את העומס והרגישות בתקופה זו של השנה. ואולם כיום נדמה כי יותר ויותר עסקים קטנים ובינוניים נהפכים למרכז העניין. פלטפורמות מסחר פתוחות, ופתרונות סליקה ותשלומים הנגישים לכל עסק אונליין, מאפשרים לעסק להציע לצרכן את מרכולתו באופן פשוט ונגיש. בד בבד, הנוכחות העולה ברשת מגבירה את המוטיבציה של הגורמים המזיקים לתקוף.

ב–2018 המכירות אונליין מתחילת נובמבר ועד סוף השנה הגיעו ל–126 מיליארד דולר, עלייה של 17% מ–2017. בד בבד, כמות והיקף ההתקפות בתקופה זו גם עולה. לפי נתונים שפורסמו באחרונה על ידי חברת הייעוץ אקסנצ'ר, 43% מהתקפות הסייבר מכוונות לעסקים קטנים. באופן אבסורדי, רק 14% מהעסקים מעידים שהם משקיעים משאבים ארגוניים לטובת הגנה מפני התקיפות, ורבים מעדיפים לנתב את המשאבים לשיווק ומכירה.

הגנה על פרטיות הגולשים ואבטחת הפעילות ברשת נהפכה להיות משימה לא פשוטה. היא מצריכה משאבים רבים, והתעלמות ממנה מותירה את הארגון לפגיעות שמאלצות אותו להוציא משאבים גדולים אף יותר. בהערכה גסה, יותר ממחצית העסקים הפעילים ברשת סבלו מהתקפה בשנה האחרונה. חברת הביטוח Hiscox טוענת כי ניסיונות ההתקפה ברשת נאמדים בכ–200 אלף דולר בממוצע לכל עסק. כפתרון, פותחו מוצרי הגנת סייבר המוצעים בשוק בכל מיני תצורות. ההיצע הרב בשוק ההגנה אינו דורש מעסקים לאמץ כל פתרון. לפני רכישת מוצר ההגנה, חשוב למפות את מרחב האיומים שחשובים לעסק, ולאמץ אסטרטגית הגנה מתאימה לסכנות הסייבר הרלוונטיות.

ימי הקניות אונליין הן הזדמנות להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי של העסקים. המאבק אל מול מפגעים, בוטים וגורמים מזיקים מצריך מעסק קודם כל להכיר את מנעד האיומים והסיכונים להעלות את המודעות כדי לזהות מקרים של תקיפה או חשיפה.

חשוב גם להעלות את המודעות של הצרכנים. בעידן שבו כמות הרכישות אונליין צומחת והקלות והזמינות בביצוע תקיפות סייבר על אתרים שונים מביאה לצמיחה מתמדת של פעילות זדונית, חשובה במיוחד ערנות הצרכנים: ראשית, לעקוב אחר פעילות כרטיסי האשראי, בין היתר על ידי הגדרת כרטיס אחד שישמש רק לעסקות אונליין ויקל על המעקב. שנית, על הצרכנים לשים לב אם גורמים זרים מתערבים בחשבונות האונליין שלהם, בין היתר על ידי מעקב אחר הודעות מספקי השירות והאתרים על שינויי הגדרות שבוצעו בחשבונם.

הכותב הוא ממייסדי PerimeterX וכיום מנהל הטכנולוגיות הראשי בחברה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker