תוצרת כחול-לבן: האפוד שיגן על אסטרונאוטים מפני קרינה שוגר לחלל

חללית של נאס"א שוגרה אתמול לחלל עם אפודים של חברת StemRad הישראלית במטרה לבחון את נוחות האפודים, שמיועדים להגן על גופם של האסטרונאוטים מרמות הקרינה הגבוהות בחלל

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש נאס"א, ג'ים ברידנסטיין, לובש את האפוד של סטמראד, ולצדו אבי בלסברגר, ראש סוכנות החלל הישראלית
שגיא כהן
שגיא כהן

אתמול שיגרה נאס"א לחלל טיל הנושא את החללית Cygnus, שמשימתה העיקרית היא להביא אספקה מחודשת לתחנת החלל הבינלאומית; על גבה נמצא גם וסט מיוחד המיועד להגן על אסטרונאוטים ואסטרונאוטיות מפני קרינה בחלל החיצון, פרי פיתוח חברת סטמראד (StemRad) הישראלית.

האפוד שוגר לתחנת החלל כחלק מניסוי ראשון כדי לבדוק אפשרות שימוש בו במסעות עתידיים לחלל העמוק. "זהו מוצר ישראלי שהאסטרונאוטים ילבשו, והוא עשוי להיות המפתח של נאס"א להביא אנשים לירח ולמאדים", אמר מנכ"ל סטמראד, ד"ר אורן מילשטיין.

חברת סטמראד פיתחה במקור חליפת הגנה מפני קרינה רדיואקטיבית עבור כוחות הצלה יבשתיים – למשל צוותי תגובה ראשוניים לתאונות בכורים גרעיניים. במקביל פיתחה מוצר נוסף המיועד גם לחלל, במטרה לענות על אחת הבעיות הגדולות הכרוכות במסעות עתידיים לחלל העמוק - הקרינה. כל אסטרונאוט שיישלח בעתיד למסעות לחלל, למשל למאדים, ייחשף לרמות קרינה גבוהות ומסוכנות מהשמש.

שיגור החללית Cygnusצילום: NASA HQ PHOTO

האפוד, המכונה AstroRad, עשוי מחומרים פולימריים שבולמים את הקרינה המייננת בחלל. לא מדובר בחליפה מלאה, אלא באפוד שאמור להגן על האזורים הרגישים יותר בגוף לסרטן - למשל מח העצם, הריאות ואצל נשים - גם אזור החזה והשחלות. האפוד לא נותן הגנה מלאה, אך אמור להפחית את הסיכוי לחלות בסרטן קטלני.

זוהי הפעם הראשונה שהאפוד נשלח לחלל במסגרת ניסוי. החברה, שמקבלת גם ליווי מסוכנות החלל הישראלית, חתמה ביולי 2018 על הסכם עם לוקהיד מרטין לשיגורו של אפוד המגן AstroRad לתחנת החלל הבינלאומית (ISS), למטרת ביצוע מחקר וניסויים ארגונומיים של האפוד.

האפוד ששוגר לחלל מיועד לשימוש לאסטרונאוטיות, והן אמורות להשתמש בו למשך שעות ארוכות בשגרת יומן הרגילה במטרה להעניק משוב לגבי הנוחות והארגונומיות. "אנו מחזיקים אצבעות שהאפוד יהיה נוח לפרקי זמן ארוכים", אומר מילשטיין.

מכיוון שתחנת החלל נמצאת במסלול נמוך ומוגנת על ידי השדה המגנטי של כדור הארץ, אין בה קרינה מסוכנת – כך שהניסוי לא צפוי לתת תובנות לגבי רמת ההגנה של האפודים, וסוגיית הקרינה תיבדק בניסוי הבא.

הסכם נוסף נחתם עם נאס"א וסוכנות החלל של גרמניה (DLR) לביצוע ניסויים באפודים גם על גבי חללית אוריון של נאס"א שתשוגר בעתיד למסלול סביב הירח. במשימה זו, ישוגרו גם בובות מיוחדות עם האפודים, כדי למדוד את רמת הקרינה שהן סופגות. זו צפויה להיות טיסת המבחן האחרונה לפני שיגורן של חלליות מאוישות לחלל העמוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker