אחרי הביקורת: גוגל השיקה חבילת אפליקציות שינסו לשחרר אותנו ממסך הסמארטפון

שש האפליקציות, המוגדרות בשלב זה ניסיוניות, מיועדות להפחית את התלות באמצעים בדיגיטליים - בניגוד מוחלט למטרות גוגל ■ בין היישומים המוצעים: הצגת מספר הפעמים שהמשתמש נגע במכשיר, נעילה משותפת של מכשירים וצמצום האפליקציות שבשימוש

שגיא כהן
שגיא כהן
ילד בסין עם סמארטפון
ילד בסין עם סמארטפוןצילום: Chang zhongzheng / Imaginechina

גוגל השיקה שורה של אפליקציות, שנועדו להפחית את הזמן שאנחנו מקדישים לסמארטפון ואת הסחות הדעת הנגרמות ממנו.

בשלב הראשון מדובר בשש אפליקציות אנדרואיד פשוטות מאוד, המוגדרות בשלב זה ניסיוניות. גוגל הכריזה עליהן במסגרת ניסוי הרווחה הדיגיטלית – אוסף רעיונות וכלים שנועדו לעזור לאנשים למצוא איזון טוב יותר עם הטכנולוגיה. היא גם מזמינה מפתחים ומעצבים אחרים לפתח כלים דומים. הנה כמה מהאפליקציות.

Unlock Clock

זהו רקע בצבע שחור לבן למסך הבית של הסמארטפון, שמציג רק קאונטר (מונה) שמציג את מספר הפעמים שבהן הדלקתם את הטלפון במהלך יום אחד. הרעיון הוא להמחיש באופן ברור, לכל אורך היום כמה פעמים הרמתם את הטלפון – ואולי לגרום לכם לנסות להוריד את המספר.

האפליקציות החדשות של גוגל

Post Box

כיום אנחנו מוצפים בהתראות (נוטיפיקציות) לאורך כל שעות היממה. האפליקציה הזו מאפשרת "להקפיא" את ההתראות ולהציג אותן באופן מרוכז רק בזמן שנוח לכם. ניתן לבחור באיזו תכיפות ההתראות יופיעו (למשל פעם, פעמיים, שלוש או ארבע ביום), ואז כל ההתראות שהצטברו יופיעו בבת אחת בצורה מסודרת.

We Flip

פעמים רבות, קבוצת חברים או משפחה יושבים יחד, אך כל אחד עסוק בטלפון. האפליקציה הזו מיועדת למנוע זאת ולעזור להתנתק מהטכנולוגיה באופן קבוצתי. כל חברי הקבוצה מצטרפים לאפליקציה, וביחד לוחצים על "מתג" שנועל את הטלפונים של כולם. אם אחד מהקבוצה פותח את המכשיר – הנעילה מתבטלת עבור כולם.

Desert Island

האפליקציה מאפשרת לבחור מקבץ אפליקציות חיוניות במיוחד עבורכם, ולנסות להסתפק רק בהן לאורך 24 שעות. הרעיון הוא שתסתדרו רק עם אפליקציות חשובות כמו מפות, מצלמה או מייל - ללא הסחות דעת של אפליקציות דחופות פחות, כמו רשתות חברתיות או משחקים.

גוגל כבר השיקה בגרסאות האנדרואיד האחרונות כלי רווחה דיגיטלית שעוזרים לעקוב אחר הזמן שאנחנו מקדישים למכשיר ולהציב הגבלות לזמן השימוש באפליקציות שונות. בגרסת אנדרואיד 10 האחרונה קיים גם "מצב פוקוס" חדש - אפשר לבחור אפליקציות נבחרות שעלולות להיות מסיחות דעת, ורק הן מושבתות.

על פניו, האפליקציות החדשות נוגדות את האינטרס של גוגל - לגרום למשתמשים לבלות כמה שיותר זמן מול המסך, למסור מידע אישי ולהיחשף לפרסומות. עם זאת, גוגל מנסה לתת מענה בין השאר לביקורת הציבורית שמושמעת כלפיה ושאר ענקיות הטכנולוגיה, על כך שהן בונות את מערכות ההפעלה, היישומים והמכשירים בצורה שתגרום לכולם להתמכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker