סקר מעצבי UX\UI: מה גובה המשכורת, האם יותר מרוצים בסטודיו או בתאגיד ואילו תוכנות מאיימות על פוטושופ?

עיצוב חווית משתמש הוא אחד המקצועות הכי מדוברים בתקופה האחרונה וככל שהזמן עובר ניתן לראות יותר ויותר היצע בשוק למעצבים, עלייה ניכרת במשכורות ושיפור בתנאים ■ הסקר חושף כי ישנם פערי שכר של כ-17 אחוז בין גברים ונשים בתחום

שיר זלצברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רעיון, סטארט אפ, מחשבה
צילום: Peshkova | Dreamstime.com

אם אתם עובדים בחברת היי-טק בוודאי שמעתם על מעצבי חוויית משתמש או נתקלתם בהם, אם אתם לא בטוחים תזהו אותם על ידי החולצה של star wars, האוזניות beats והעובדה שהם מכלים את זמנם בריבים עם הפרודקט.  

עיצוב חווית משתמש הוא אחד המקצועות הכי מדוברים בתקופה האחרונה וככל שהזמן עובר ניתן לראות יותר ויותר היצע בשוק למעצבים, עלייה ניכרת במשכורות ובתנאים. 

מה זה בכלל מעצבי חווית משתמש ומה הם עושים? 

אם פעם חשבו שעיצוב מסתכם ב"זה נראה יפה" או "סגול" היום תפקיד המעצבים הוא הרבה יותר רחב וחשוב מליצור מסך אסתטי.

מעצבי חווית משתמש אחראים על יצירת חוויה שמספקת ערך ורלוונטיות למשתמשים. 

ביחד עם צוותי המוצר והפיתוח הם עובדים על ליצור מוצר שהוא יעיל, עובד היטב אסתטי וגם מספק למשתמשים בו חוויה קלה ונוחה. 

מסגרת התפקיד שלהם משתנה מחברה לחברה אבל במלואה היא כוללת מחקר שנועד להבטיח את יצירת המוצר הטוב ביותר וההתאמה למשתמשים, ראיונות עם משתמשים, יצירת איפיון, עיצוב ופרוטוטייפ (אב טיפוס), העברה לפיתוח של העיצוב ומחקר על העיצוב לאחר שהוא שוחרר.

זו השנה השנייה בה קהילת Startup Designers עורכת סקר שכר עבור מעצבים, עם דגש על מעצבי חווית משתמש שכירים. השנה השתתפו בסקר כ-558 מעצבים ומאפיינים מתחומים שונים. 

הסקר עוקב אחר משכורות אך גם מתעסק בהטבות, סוגי התפקידים הקיימים בשוק, סיפוק מהעבודה וכלי עבודה נפוצים עבור מעצבים. כל זאת בשביל לתת לנו תמונת מצב של שוק העיצוב בארץ.

חשוב לציין כי 60.8% מהעונים על הסקר הן נשים ו-38.5% הם גברים. (0.7% העדיפו לא להזדהות).

בהתאם לכך, בחלק מן הגרפים כשתראו מספרים שלמים במקום אחוזים (לדוגמה 15 נשים ו-10 גברים), קחו בחשבון שיש יחס לא שווה של נשים וגברים בין העונים.

ניתן לראות שמרבית ממלאי הסקר עוסקים בעיצוב מוצר (UI/UXׂ) ואילו רק 1.4% הגדירו את עצמם ביצועיסטים. 

1

משכורות בתחום: פערי שכר של כ-17% בין נשים לגברים

כל גרף משכורות מראה שכר חציוני אל מול שכר ממוצע. כל הנתונים בחלק המשכורות נעשו רק בהתבסס על אנשים שעובדים ב-100% משרה כשכירים (כלומר, אין התייחסות לעצמאים בחלק זה) 

מה ההבדל בין שכר חציוני לממוצע?

שכר חציוני הוא רמת השכר אשר מחצית מהעובדים משתכרים יותר ממנה ומחציתם פחות ממנה, שכר ממוצע הוא הממוצע של סך המשכורות בין ממלאי הסקר. 

כלומר, אם השכר החציוני נמוך משמעותית מהשכר הממוצע, היתה אנומליה שהעלתה את הממוצע (כמות קטנה של עונים שנתנו שכר גבוה משמעותית מן הרוב ולהפך).

מעצבי חוויית משתמש ומאפיינים הם המרוויחים הגבוהים ביותר

ניתן לראות כי המרוויחים הגבוהים ביותר הם אנשי UX עם שכר חציוני של 23 אלף שקל לגברים, לעומת המרווחים הנמוכים ביותר - הביצועיסטים, עם שכר חציוני של 10,500 שקל לגברים.

הסקר חושף כי במרבית המקרים יש פער בין משכורות נשים לגברים. אצל מעצבי מוצר, השכר החציוני לגבר הוא 20 אלף שקל לעומת 17 אלף שקל לנשים. (פער של 17.6%). 

2

הראה לי את מקום עבודתך ואומר לך כמה אתה צריך להרוויח

ניתן לראות כי מעצבים בתאגידים מרוויחים את המשכורות הגבוהות ביותר, עם שכר חציוני של 23,750 שקל לגברים ו22,830 שקל לנשים.

מעצבים העובדים בסטודיו מרוויחים משכורות נמוכות בהרבה, השכר החציוני לגברים הוא 11,500 שקל ולנשים 11 אלף שקל. (פער של 106.5% אחוז לגברים ו107.5% לנשים).

3

משתלם לנהל

כצפוי, מנהלים בכירים בתפקידי עיצוב מרוויחים הכי הרבה. עם זאת, לא חייבים להיות מנהלים בכירים בשביל להרוויח משכורות יפות.

בזמן שמעצבים בתחילת הדרך (junior) ירוויחו שכר חציוני של כ-10 אלף שקל לגברים ו-10,650 שקל לנשים, כמה שנים מאוחר יותר מעצבים עם ותק בתפקיד senior כבר ירוויחו שכר חציוני של כ-20 אלף שקל. מדובר על עלייה במשכורת של 100% לגברים ו-87.7% לנשים. 

4

משכורות זה לא הכל, גם הטבות זה חשוב

הטבות יכולות להיות שוות הרבה מאוד כסף וחשוב לקחת אותם בחשבון בשלב המשא ומתן. 

ההטבה הנפוצה ביותר היא קרן השתלמות, עם כ-63.5% מבחירות המשיבים
ההטבה הכי פחות נפוצה היא כנס מקצועי בחו''ל על חשבון העבודה, עם כ8.9%. 

5

מעצבים שבעי רצון

הגרף הבא בדק אם העונים על הסקר שמחים מהבחירה שלהם בתחום העיצוב בהתחשב בסוג החברה בה הם עובדים.

ניתן לראות שכ-76% מהעצמאים מאוד מרוצים גם מהמקצוע וגם מהבחירה להיות עצמאים, רק כ-3% מהעצמאים העידו שהם לא מרוצים כלל. בקרב מעצבים שעובדים בסטודיו ניתן לראות שכ-40% מרוצים מהמקצוע שבחרו אך לא ממקום העבודה, לעומת 3% בלבד שאמרו שהם מרוצים ממקום העבודה אך לא מן המקצוע. 

חשוב לציין כי כמעט בכל מקומות העבודה (למעט חברת פרויקטים) הרוב המוחלט של העונים ציינו כי הם מאוד מרוצים.

6

ומה עם קוד?

הדיון על האם מעצבים צריכים לדעת לכתוב קוד הוא דיון שמתמשך כבר שנים ומעורר אי הסכמה נרחבת בין מעצבים. 

בשביל להתייחס לכך נבדק האם מעצבים ומאפיינים כותבים קוד במהלך העבודה על בסיס התפקיד שלהם.

ניתן לראות כי בכל התפקידים לא צריכים לכתוב קוד במהלך העבודה אבל כן יש הכרה בצורך בידע בסיסי בכתיבת קוד על מנת לשפר את התקשורת מול הפיתוח. 

כשליש ממעצבי ה-UI/UX אמרו שאין להם ידע בקוד כלל, לעומת כ-51.7% מהמאפייני UX. 

7

הכלים של Adobe יורדים מגדולתם

למרות שפוטושופ ואילוסטרייטור עדיין נמצאים בראש הטבלה, השליטה שלהם בשוק יורדת משנה לשנה ומפנה את מקומה לכלים חדשים יותר שמותאמים לעיצוב למסכים ובאים לידי שימוש נרחב בחברות מוצר גדולות. 

סקצ' למשל נבחר על ידי 56.5% מהמשיבים ככלי בו הם משתמשים ופיגמה (השם החדש והלוהט בעיר) כבר קיבל 20.9% מהבחירות. פיגמה מפתיע במיוחד מאחר ובשנה שעברה קיבל רק 5.9% מהבחירות. מלבד היותו כלי מעולה, יכול להיות שהעובדה שבמיקרוסופט צוותים רבים עברו להשתמש בפיגמה מעלה את הפופולריות שלו בעולם והן בארץ.

8

אז מה סך הכל?

התחום של חווית משתמש עובר תהפוכות משנה לשנה. טרם ניתן לחזות האם המשכורות ימשיכו לעלות, אך אנחנו כן יכולים לראות את התפקיד הזה תופס תאוצה בעולם וגם בארץ. תפקידי ניהול בכירים נפתחים עבור מעצבים, חברות מתחילות לשים יותר דגש על תהליכי עיצוב נכונים וכלי עיצוב חדשים משוחררים לשוק בקצב מטורף.

יש עוד הרבה מידע שלא הצלחנו להכניס לכתבה אחת, בקישור זה תוכלו לקרוא את הסקר המלא.

שיר זלצברג היא מעצבת מוצר בכירה ומקימת קהילת Startup Designers, אחת הקהילת הגדולות בארץ לעיצוב חווית משתמש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker