פייק ניוז ממומן: פייסבוק תאפשר לפוליטקאים לפרסם מודעות שקריות

הצעד התגלה לאחר שקמפיין לנשיאות ארה"ב של טראמפ עלה ובו מידע שנבדק והוכח כי הוא שקרי ■ הרשת החברתית, שהסירה את הפוסט לאחר ארבעה ימים, תחריג פוליטקאים מהאיסור על פרסום מודעות ממומנות בעלות תוכן שקרי

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק צוקרברג מנכ"ל פייסבוק
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

האם מודעות ממומנות של פוליטיקאים מוחרגות מסעיף במדיניות של פייסבוק שעוסק באיסור פרסום כוזב? לפני כשבועיים חל שינוי בסעיף 13 במדיניות פרסום המודעות של החברה שעוסק בהפצת מידע כוזב: בעוד קודם לכן צוין במפורש איסור על פרסום מודעות המכילות מידע מטעה או שקרי — כעת נכתב כי מידע שייפסל לפרסום יהיה רק כזה שנמצא לא נכון על ידי חברות חיצוניות שעוסקות בבדיקת עובדות.

בדיווח של אתר החדשות הפוליטיות פופיולר (Popular), חשף העיתונאי ג'וד לגום כי נתקל בשבוע שעבר במודעה של קמפיין הבחירות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שבה הופיע מידע שקרי. במודעה, שעלתה לאוויר ב–1 באוקטובר, נכתב כי ג'ו ביידן, לשעבר סגן נשיא ארה"ב וכיום אחד המתמודדים לראשות המפלגה הדמוקרטית, הבטיח לאוקראינה מיליארד דולר אם יפטרו את התובע שמנהל חקירה נגד בנו, האנטר ביידן. מידע זה נבדק על ידי חברה לבדיקת עובדות ונמצא שקרי.

לעיתונאים בארה"ב שפנו לפייסבוק לגבי מודעה זו, השיבה החברה כי כבר כשנה מודעות ממומנות של פוליטיקאים הוחרגו ממדיניות בדיקת העובדות. 

בסופו של דבר, לאחר כארבעה ימים שבהם הופיעה המודעה השקרית — היא אמנם הוסרה, אך נזק גדול כבר נעשה. בדיקה של נתוני פייסבוק מתוך כלי השקיפות שלה מלמדת כי המודעה עלתה בשישה גרסאות וטורגטה לקהלים במדינות כמו קליפורניה, ניו יורק, פלורידה, פנסילבניה וצפון קרולינה — מדינות שבהן יש תמיכה רחבה במפלגה הדמוקרטית. המודעה זכתה לחשיפה מקסימלית של כ–2.5 מיליון אמריקאים.

עוד עולה מכלי השקיפות כי בשבוע שבו שונתה המדיניות והמודעה השקרית אודות ביידן הופצה — שילם קמפיין טראמפ לפייסבוק כ–1.5 מיליון דולר.

ב–20 בספטמבר נערכה בבית הלבן פגישה סגורה בין מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג לטראמפ, כחלק מהניסיון של צוקרברג למנוע רגולציה מחמירה על הרשת החברתית. טראמפ נחשב לאחד ממבקריה של פייסבוק ואחת הטענות שלו נגדה היא שפייסבוק מוטה נגד דעות שמרניות וכי היא מעניקה יחס מועדף לדמוקרטים.

הסעיף ששונה במדיניות הפרסום של פייסבוקצילום: צילום מסך

עם זאת, המידע שהעלה קמפיין טראמפ בנוגע לביידן, נמצא שקרי על ידי שתי חברות שפייסבוק עובדת עמן: פרויקט פוליטיפאקט (Politifact), שבוחן אמירות של נבחרי ציבור, וכן עם Factcheck.org — ארגון ללא מטרת רווח שעוסק בבדיקת אמירות שמוצגות כעובדות.

כעת נשאלת השאלה מדוע נבדקה בכלל המודעה השקרית לאור הטענה של פייסבוק כי אינה בודקת מודעות ממומנות של פוליטיקאים? בנוסף, אם מודעות של פוליטיקאים בכל זאת נבדקות — מדוע היתה המודעה באוויר במשך ארבעה ימים, אף שפייסבוק מתחייבת לבדיקת עובדות במודעות ממומנות בתוך 24 שעות?

פייסבוק משחקת משחק כפול

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, חוקרת בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, מסבירה כי ההחלטה לפטור מודעות פוליטיות מבדיקת עובדות היא בעייתית. "פייסבוק משחקת משחק כפול. מצד אחד, צוקרברג קרא להחיל רגולציה על תעמולת בחירות, ופייסבוק התחילה בתהליך שקיפות של מימון מודעות פוליטיות ויצירת ספרייה שלהן. מצד שני, הרשת החברתית לא רוצה להתעמת עם פוליטיקאים על תוכן מודעותיהם גם כשברור שהתוכן לא נכון מבחינה עובדתית והיא מנסה לפטור את עצמה מאחריות", אמרה שוורץ אלטשולר.

השינוי במדיניות הפרסום של פייסבוק התרחש כשברקע חשיפת הקלטות מתוך שיחה סגורה שניהל באחרונה צוקרברג עם עובדיו. צוקרברג התבטא אודות המתמודדת לראשות המפלגה הדמוקרטית, הסנטורית אליזבת וורן, שאחת המטרות שהציגה בקמפיין שלה הוא פירוקן של ענקיות הטכנולוגיה — ובראשן פייסבוק (ראו תיבה).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker