רותי לוי
רותי לוי

חברות המלצות התוכן טאבולה ואאוטבריין, צפויות לדווח היום (ה') כי חתמו על הסכם למיזוג ביניהן, העסקה כפופה לאישורים רגולטוריים. מדובר בעסקת ענק בין שתי חברות ישראליות מובילות בתחום הפרסום הדיגיטלי. לפי ההסכם, בעלי המניות של אאוטבריין יקבלו 30% ממניות החברה המאוחדת, ו-250 מיליון דולר במזומן, בהתאם לחלקם בחברה. שתי החברות רווחיות מזה חמש שנים – רווחיה של טאבולה לבדה מוערכים בכ-50 מיליון דולר. 

אדם סינגולדה, מייסד ומנכ"ל טאבולה יעמוד בראש החברה הממוזגת והיא תפעל תחת המותג טאבולה. החברה המאוחדת תעסיק כ-2,250 עובדים – כשטאבולה מהווה 62% ממצבת העובדים, בישראל מועסקים כ-900 עובדים בסך הכל, במרכזי הפיתוח של אאוטבריין בנתניה ושל טאבולה ברמת גן.

שמועות על מיזוג אפשרי בין שתי החברות שבו ועלו תכופות בארבע השנים האחרונות, ובעיני רבים בתעשייה הוא היה עניין של זמן ויסייע לשתיים לשפר את התחרות שלהן בשוק הפרסום הדיגיטלי מול גוגל ופייסבוק החולשות על כ-60% משוק הפרסום בארה"ב לפי חברת eMarketer. 

הדריקטוריון החדש טרם נקבע אולם החברות צפויות להודיע כי יורכב מדירקטורים משני הצדדים. אלדד מניב, נשיא וסמנכ"ל התפעול של טאבולה, ודיוויד קוסטמן, מנכ"ל משותף באאוטבריין ינהלו את האינטגרציה בין החברות. ירון גלאי, מנכ"ל ומייסד משותף של אאוטבריין, לפי החברות, התחייב לסייע במשך 12 החודשים שאחרי סגירת העסקה. 

מתחלקים בקליק

טאבולה ואאוטבריין פיתחו אלגוריתם שמנתח את ההעדפות של קוראים שונים ומציע להם כתבות - טקסט או וידאו - שעשויות לעניין אותם. בצורה זו הן יוצרות תנועת גולשים (טראפיק) ומאריכות את זמן השהייה של הגולשים באתרי התוכן. קטגוריית הפרסום שאליה משתייכות השתיים מכונה פרסום נייטיב - כלומר, פרסום שמשולב בתוכן בצורה טבעית לתחושתו של הקורא.

צורת פרסום זו כוללת גם קידום תוכן ממותג או שיווקי שמפורסם כחלק מהתוכן המערכתי של האתרים. למשל, חברה שרוצה לקדם מוצר חדש שלה תהיה מוכנה לשלם לחברות המלצות התוכן כדי שיקדמו כתבה שמחמיאה לאותו מוצר. המודל העסקי שלהן מכונה  CPS Cost Per Sale – כל קליק על כתבות אלה מייצר לחברות המלצות התוכן הכנסה מסוימת, שאותה הן חולקות עם האתר שממנו הגיע הגולש (טאבולה ואאוטבריין שומרות לעצמן כ-15%-20% מהסכום). השוק התפתח במהירות, בעיקר בשל תהליך ההיכחדות של מודל הפרסום המסורתי באינטרנט, המבוסס על מודעות תצוגה, שכבר אינן אפקטיביות והצורך של אתרי התוכן ביצירת הכנסות חדשות. 

לצד מנוע ההמלצות באתר, החברות מעניקות כלים המאפשרים למפרסמים לטרגט את קהל היעד לקהלים בעלי מאפיינים דומים מבחינת העדפות תוכן לקהל הלקוחות שלהם (Lookalike Audience) – למשל עיתון הארץ מסוגל לטרגט אנשים שנוטים לקרוא כתבות ארוכות באתרי תוכן אחרים; או בנק מסוגל לטרגט אנשים הקוראים כתבות על רכישת בתים ומשכנתאות. 

מימין לשמאל: אדם סינגולדה ואלדד מניב מטאבולה, דיוויד קוסטמן וירון גלאי מאאוטברייןצילום: נועם גלאי

הנכסים הייחודיים של טאבולה הם "טאבולה ניוז-רום" המעניק לאתרי התוכן מידע ומערכת A/B Testing לכותרות (בדיקת אפשרויות שונות על שתי קבוצות משתמשים) ולמיקומים בעמוד הבית (לאאוטבריין היה מוצר דומה בשם Visual Revenue שנסגר לפני כשנתיים); מוצר בשם "טאבולה ניוז" – המאפשר להפוך אתרי תוכן לפיד אינסופי בדומה לרשתות חברתיות, פיד החדשות אף משולב כברירת מחדל במכשירי סלולר של ZTE הסינית; גם יכולות הפרסום של טאבולה בווידאו, שניתנו לה כתוצאה מרכישת הסטארט-אפ הישראלי קונברט מדיה ב-2016, נחשבות חזקות יותר.

הנכס המשמעותי של אאוטבריין הוא מערכת פרסום בשם OEN - Outbrain Extended Network שפותחה כתוצאה מרכישת החברה הסלובנית זמנטה ב-2017. OEN מאפשרת למפרסמים פרסום פרוגרמטי (רכישה אוטומטית ובזמן אמת של שטחי פרסום) בכמה אתרים במקביל ואף בכאלה שלחברה אין הסכם איתם ובכך להגדיל את מערך הפצת הפרסום שלה. 

אאוטבריין מחזיקה בחוזים יוקרתיים עם גופים כמו CNN, BBC, הגארדיין והוושינגטון פוסט, ואילו ההמלצות של טאבולה משולבות בגופים כמו USA TODAY,  CNBC, ערוץ הספורט של פוקס, מיקרוסופט, הפינגטון פוסט, דה אינדיפנדנט וביזנס אינסיידר.

בלי דיווידנדים

אאוטבריין, שהוקמה ב-2006 על ידי ירון גלאי ואורי להב, היתה הראשונה שהמציאה את תחום המלצות תוכן. אאוטבריין גייסה כ-150 מיליון דולר משורת משקיעים ובהם הקרנות לייטספיד, ויולה (לשעבר כרמל), ג'מיני, גלנרוק, אינדקס, הרבורווסט ורודיום, סבב הגיוס האחרון שלה דווח במאי 2016. 

ירון גלאי ודיוויד קוסטמן, מנכ"לים משותפים באאוטברייןצילום: נועם גלאי

טאבולה הוקמה ב-2007 על ידי סינגולדה. היא גייסה כ-160 מיליון דולר ובין משקיעיה קרן פידלטי, באיידו, קומקאסט, LVMH, פיטנגו, מרקר ואוורגרין (כיום קומרה), סבב הגיוס האחרון שלה דווח בפברואר 2015. השווי שניתן לכל אחת מהחברות בגיוסים האחרונים שלהן עבר את המיליארד דולר. 

שתי החברות לא חילקו דיווידנדים לאורך השנים והשקיעו את הרווחים שנוצרו בהמשך צמיחה. אולם בטאבולה היתה רכישת סקנדרי (מכירת מניות שניונית מבעלי מניות קיימים למשקיעים חדשים) בהיקף של מיליוני דולרים בודדים. 

ירון גלאי, המשמש כמנכ"ל משותף באאוטבריין, הוא יזם סדרתי בתחום הפרסום הדיגיטלי, הוא היה ממייסדי חברת קוויגו (Quigo‏), חלוצה בתחום הפרסום הקונטקסטואלי  שנמכרה ב–2007 ל-AOL  תמורת 365 מיליון דולר, המתחרה שלה אפלייד סמנטיקס שהוקמה אף היא על ידי ישראליים נמכרה לגוגל ב-2003 והפכה לגוגל אדסנס, רשת הפרסום המקוון הגדולה בעולם.

גלאי היה מעורב גם בהקמתה של ad4Ever שעסקה ב-rich media (פרסומות זזות, להבדיל מהפרסומות הנהוגות אז שהיו באנרים סטטיים). החברה נמכרה לחברת אטלס ב-2004 ועברה עוד גלגולים רבים - היא נמכרה לחברת אקוונטיב שנמכרה למיקרוסופט. אחיו איתן גלאי, כיום מנהל ההכנסות הראשי של החברה, החזיק תפקידים בסיטיבנק ובכלל קרדיט. להב, כיום סמנכ"ל הטכנולוגיות של אאוטבריין, היה מנהל צוותי מחקר ופיתוח בשופינג.קום. להב וגלאי הכירו בקורס חובלים.  

קוסטמן, המנכ"ל המשותף של אאוטבריין, נכנס לתפקיד בסוף 2017. הוא ישראלי שמתגורר בארה"ב. בעברו היה חבר בדירקטוריון ריטליקס, כיהן כמנכ"ל דלתא גליל בארה"ב וכמנכ"ל בחטיבת ההשקעות של חברת ליהמן בראדרס. לצד תפקיד הניהול באאוטבריין, קוסטמן משמש כיו"ר מועצת המנהלים של נייס בע"מ ודירקטור בחברות איירון סורס ו-SA TIVIT.

סינגולדה הקים את טאבולה לאחר שירות צבאי בן 7 שנים ביחידת מצו"ב - אחת ממחלקות חטיבת ההגנה בסייבר האמונה על פיתוח יכולות הצפנה והגנת מערכות מידע טכנולוגיות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker