איירון סורס במגעים למכור 25% ממניותיה תמורת חצי מיליארד דולר

הרוכשת: קרן ההשקעות הפרטית CVC ■ בעלי המניות של איירון סורס נפגשו עד היום עם כ-210 מיליון דולר, והעסקה כעת תכניס להם כחצי מיליארד דולר נוספים

רותי לוי
רותי לוי
תומר בר זאב
מנכ"ל ומייסד איירון סורס, תומר בר זאבצילום: עופר וקנין
רותי לוי
רותי לוי

קרן ההשקעות הפרטית הבינלאומית CVC במגעים מתקדמים לרכישת מניות איירון סורס - חברת האינטרנט הגדולה בישראל. לפי הערכות, הקרן תקבל לאחר העסקה 25%-30% ממניות החברה תמורת כחצי מיליארד דולר.

לפי הערכות, ההון החדש יוזרם לבעלי המניות של איירון סורס, לפי חלקם היחסי, בעסקת סקנדרי (רכישת מניות שניונית) ולא לקופת החברה - כך שמדובר באקזיט לבעלי המניות, להבדיל מהשקעה למטרות צמיחה. זו אינה הפעם הראשונה שבעלי המניות של איירון סורס "נפגשים" עם כסף על השקעתם. איירון סורס חילקה דיווידנדים לבעלי מניותיה - 15 מיליון דולר ב-2014, 47 מיליון דולר ב-2017 ו-150 מיליון דולר ב-2018.

בעלי המניות הבולטים באיירון סורס כיום כוללים את המייסדים תומר בר זאב והאחים רועי, אייל ואיתי מילרד, המחזיקים בחלוקה שווה בכ-44%. בעלי מניות בולטים נוספים הם קרן ויולה ונצ'רס, קרן דיסרפטיב של טל ברנוח, 83North, לאומי פרטנרס, סבן ונצ'רס וכלל תעשיות. היזמים של סופרסוניק שהתמזגה עם איירון סורס ב-2015, אריק צ'רניאק וגיל שהם, מחזיקים יחד ב-1.6%.

איירון סורס הוקמה ב-2010 והיא פועלת בעיקר בשני תחומים. תחום הפעילות הוותיק שלה וזה שתורם את עיקר הרווח התזרימי הוא שירות של הפצת תוכנות תמורת תשלום. לקוחותיה בתחום זה הם חברות שיודעות להפיק הכנסות, אך זקוקות ללקוחות - והן משלמות לה על כל גולש שמוריד את התוכנה שלהן. חלקו של תחום זה ברווח התזרימי של החברה היה 63 מיליון דולר ב-2016 ו-77 מיליון דולר ב-2017.

תחום נוסף שהחברה החלה בפיתוחו לפני כמה שנים הוא תחום המובייל. מפתחים, בהם חברות משחקים, מטמיעים את הטכנולוגיה וה-SDK (חבילה למפתחים) של החברה בעשרות אלפי האפליקציות שלהם, ובעקבות כך מופיע פרסום ממוקד. התחום הבשיל, וייצר לחברה רווח תזרימי של 24 מיליון דולר ב-2017.

לאורך השנים צמחה איירון סורס באמצעות שורה של מיזוגים ורכישות שביצעה, בעיקר של חברות ישראליות בתחום האינטרנט. העסקה הגדולה ביותר במונחי עובדים וכסף היתה של סופרסוניק הישראלית. לפי הערכות בתעשייה, העסקה שיקפה שווי של 1.2–1.3 מיליארד דולר לחברה הממוזגת.

מאז הקמתה ועד הגיוס האחרון שלה ב-2015 גייסה איירון סורס 103 מיליון דולר, ונכון למארס 2018 היו בקופתה מזומנים בסך 108 מיליון דולר. מרבית עסקות המיזוגים והרכישות שהיא ביצעה נעשו באמצעות החלפת מניות שלא כללו נטילת מימון חיצוני. הנתונים הפיננסיים של החברה נחשפו לפני שנה וחצי לאחר שהיא פנתה לבית המשפט בבקשה לחלוקת דיווידנד שלא מהרווחים, בהליך של הפחתת הון.

קרן CVC, שמרכזה בלוקסמבורג, ניהלה מגעים לרכישת כמה חברות בישראל, שלא צלחו - סופר פארם, כתר פלסטיק וכלל ביטוח. ב-2017 היא רכשה את עסקי בריאות האישה של טבע תמורת 703 מיליון דולר במזומן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker