גם הפנטגון מתעניין: די-פנד הישראלית מגייסת 28 מיליון דולר למערכת חטיפת רחפנים

החברה, שפיתחה מערכת לזיהוי, השתלטות ויירוט רחפנים עוינים מודיעה על סבב גיוס בהובלת קרן Claridge ישראל ■ לדברי זוהר הלחמי, יו"ר ומנכ"ל די-פנד, הפתרון שפיתחה החברה מסוגל לזהות את הרחפנים ואת מיקומם המדויק, להשתלט עליהם ולהנחית אותם במקום בטוח

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של נחיל רחפנים
הדמיה של נחיל רחפניםצילום: Shutterstock

בחודשים האחרונים הובהר מעבר לכל ספק עד כמה חמורים הסיכונים שמציבים רחפנים אזרחיים: רחפנים שחדרו מרצועת עזה השליכו מטענים על כוחות צה"ל בגבול הרצועה; צה"ל סיכל פיגוע באמצעות רחפני נפץ שתוכנן על ידי כוחות איראניים בסוריה; ולפי דיווחים, רחפנים השתתפו גם במתקפה האחרונה על מתקני הנפט בסעודיה.

בהתאם לכך, שוק הטכנולוגיות להגנה מפני רחפנים עוינים הולך ומתחמם ברחבי העולם. כעת, חברת D-Fend (די-פנד) הישראלית, שפיתחה מערכת לזיהוי, השתלטות ויירוט רחפנים עוינים - מודיעה על סבב גיוס הון של 28 מיליון דולר בהובלת קרן Claridge ישראל. בסבב השתתפו גם קרן ורטקס, שלפי IVC כבר השקיעה בחברה 4.5 מיליון דולר ב-2018.

בנוסף, די-פנד זכתה באחרונה להישג משמעותי - המערכת שלה נבחרה על ידי היחידה לחדשנות בהגנה (DIU) של משרד ההגנה האמריקאי להשתתף באירוע Black Dart השנתי. זה אירוע ניסויים יוקרתי עבור טכנולוגיות "חיסול רחפנים" שמעניינות את הפנטגון והצבא האמריקאי. באירוע זה משתתפים 16 ארגונים מסחריים וממשלתיים, המדגימים שיטות וטכנולוגיות לאיתור, סיווג, זיהוי, מעקב ויירוט של רחפנים.

זוהר הלחמי, יו"ר ומנכ"לצילום: די-פנד

הגידול המסיבי בכמות הרחפנים האזרחיים בשוק יצר לא מעט כאבי ראש לגופי ביטחון ואכיפת חוק, שכן הם מעניקים לגופי טרור ופשע יכולות חדשות וזולות. מעבר למתקפות טרור, בחו"ל משמשים רחפנים להברחת כלי נשק וחפצים אסורים לתוך בתי כלא, ומהווים איומים על אירועי ספורט ואירועים המוניים. הם מהווים בעיה גם כשאין מטרות זדוניות מאחוריהם: למשל, בשנה שעברה, שדה התעופה גטוויק בבריטניה נסגר למשך יותר מיממה בגלל מטיסים חובבים שהטיסו רחפני צילום באזור.

לאור כך, חברות רבות - אזרחיות וביטחוניות - פיתחו בשנים האחרונות מערכות להגנה מפני רחפנים קטנים. לדברי זוהר הלחמי, יו"ר ומנכ"ל די-פנד, הפתרון שפיתחה החברה מסוגל לזהות את הרחפנים ואת מיקומם המדויק, להשתלט עליהם ולהנחית אותם במקום בטוח.

יניב בנבנישתי, נשיא ו-CMOצילום: די-פנד

איך משתלטים עליהם?

כלים וטכנולוגיות אחרות ליירוט רחפנים מבוססות על שיבוש תקשורת אזורי שמנתק את הקשר בין המפעיל לבין הרחפן - ואז הרחפן כברירת מחדל נוחת או חוזר לנקודת ההתחלה. אך פתרונות אלה לא תמיד מספיקים וגם לא מתאימים לסביבות אורבניות צפופות. לפיכך, מערכת EnforceAir של די-פנד מבוססת על השתלטות אוטומטית על התקשורת שבין הרחפן למפעיל. "אנחנו יודעים לקרוא את המידע מהתקשורת בין הרחפן למפעיל, וכך לזהות את מיקומו ברמת ה-GPS, להשתלט עליו ולהנחית אותו במקום בטוח", אומר הלחמי. לדבריו, לחברה יש כבר לקוחות, "מהגדולים והתובעניים ביותר בתחום".

אסף מונסה, סמנכ"ל פיתוח ו-CTOצילום: די-פנד

די-פנד נוסדה ב-2017 על ידי הלחמי, יניב בנבנישתי ואסף מונסה. יורם אורון, מייסד ושותף כללי בקרן ורטקס, מסר כי "החברה פיתחה את אחד הפתרונות המיהמנים ביותר בתחום נטרול הרחפנים". עודד טל, שותף מנהל בקלארידג' ישראל, הוסיף כי החברה מובילת דרך בתעשייה ובעלת פוטנציאל צמיחה גבוה.

די-פנד כמובן אינה לבדה בשוק הזה. בישראל, אלביט, רפאל והתעשייה האווירית פיתחו בשנים האחרונות מערכות ליירוט רחפנים, לצד חברות אזרחיות כמו Skylock. בחו"ל יש לא מעט חברות שפיתחו מערכות הגנה מפני רחפנים, כולל בואינג ו-Raytheon. פתרונות אחרים, כמו של Hikvision הסינית, הם למעשה רובה אישי משבש רחפנים (בכלי כזה נעשה שימוש בצוות האבטחה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כפי שתועד באחרונה). מעבר ליירוט והשתלטות על רחפנים, בעולם התנסו לאורך השנים בפתרונות יצירתיים יותר: למשל השמדת רחפן באמצעות לייזר או לכידתם באמצעות עופות דורסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker