הבוט של נתניהו הפר את חוק תעמולת הבחירות - ופייסבוק מודה: אין פתרון מיידי

אתמול פנה הבוט לעוקבי העמוד בהודעה במסנג'ר: "על פי המצב בסקרים הפנימיים שלנו, אנחנו מפסידים בבחירות" ■ יו"ר ועדת הבחירות הוציא צו שאוסר על הליכוד ועל נתניהו להציג סקרים לעוקבים ■ פייסבוק: לא ניתן לתת מענה מיידי בשל "לוח הזמנים הקצר והסוגיה המורכבת"

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה בבקעת הירדן, אתמולצילום: מארק ישראל סלם
רפאלה גויכמן

האם מפעילי הצ'אט-בוט של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפרו את החוק? מדובר בחוק דרכי תעמולה, שלפיו חל איסור לפרסם לציבור סקרים ארבעה ימים לפני ההצבעה. הבוט פנה לעוקבי העמוד של ראש הממשלה באמצעות הודעה במסנג'ר. "כרגע, על פי המצב בסקרים הפנימיים שלנו, אנחנו מפסידים בבחירות", נכתב. מתחת צורפה תמונה עם חלוקת המנדטים על פי ממצאי הסקר.

חוק דרכי תעמולה אוסר על הצגת סקרים מיום שישי שלפני הבחירות עד סגירת הקלפיות. "לא ישדר ולא יפרסם אדם בכתב לציבור על תוצאותיו של סקר בחירות שלא שודרו או פורסמו בכתב לציבור לפני תחילתה של התקופה האמורה", נכתב בחוק.

הצ'אט-בוט של נתניהו ב-2019צילום: צילום מסך

עוד נכתב בחוק כי המפרסם בתקופה האמורה תוצאותיו של סקר בחירות ששודרו או פורסמו לפני תחילתה של אותה תקופה, חייב לציין בהבלטה שהסקר אינו עדכני, וכי אין ללמוד ממנו על דפוסי הצבעה או עמדות של הציבור ביום השידור או הפרסום.

הבוקר (שני) הגישו עו"ד שחר בן מאיר וד"ר ענת בן דוד עתירה דחופה ליו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, נגד הליכוד, נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וחברת פייסבוק. בעתירה מבקשים השניים להוציא צו מניעה ודורשים כי יופסק מידית השימוש בבוט להפצת סקרים. בנוסף, הם דורשים להפסיק את השימוש בצ'אט-בוט של העמוד הרשמי של נתניהו.

יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, הוציא צו שאוסר על הליכוד ועל נתניהו להציג סקרים לעוקבים. מנדלבליט השיב במהלך היום כי "הפרסום אכן עומד בניגוד לסעיף בחוק, וקיים בסיס להורות על מתן צו המניעה המבוקש".

בתגובתה של פייסבוק לעתירה היא כותבת כי אין לה שליטה על כל הנכתב באפליקציית ההודעות המיידיות שלה. לפי החברה, לא ניתן לתת מענה מיידי לעתירה, שכן מדובר ב"לוח זמנים קצר, וסוגיה מורכבת הדורשת בחינה מעמיקה".

בשבוע שעבר נחשף כי באמצעות הצ'אט-בוט של העמוד הרשמי של ראש הממשלה הופצה הודעה ובה מסר מסית נגד הציבור הערבי: "אסור שתקום ממשלת שמאל שסומכת על ערבים שרוצים להשמיד את כולנו". נתניהו הכחיש את מעורבותו בשליחת המסר וטען כי האחראי הוא עובד זוטר. בתגובה לפעילות זו בעמוד ראש הממשלה, השעתה פייסבוק את הפעילות במסנג'ר של ראש הממשלה ל-24 שעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker