בנייה חכמה: הסטארט-אפ ורסטיל נייצ'רס גייס 5.5 מיליון דולר

ורסטיל נייצ'רס מייעלת את עבודת המנופים באתרי הבנייה באמצעות חיישנים שמזהים את סוג המטען, משקלו ומיקומו, ומתריעה על התנגשויות צפויות בין מנופים או בין המטען לחפצים אחרים

רותי לוי
רותי לוי
מייסדי Versatile Natures
מייסדי Versatile Naturesצילום: Bosch

הסטארט-אפ הבנייה ורסטיל נייצ'רס דיווח השבוע על השלמת גיוס הון בסך 5.5 מיליון דולר בהובלת זרוע ההשקעות של התאגיד הגרמני רוברט בוש (Robert Bosch) ובהשתתפות Root Ventures, Cinductive Ventures והמשקיעים הפרטיים ליי ג'ספר (Leigh Jasper) ורוב פיליפוט. הסבב החדש מביא את סך הגיוסים בחברה ל-8.5 מיליון דולר. 

ורסטיל נייצ'רס פיתחה טכנולוגיה המשלבת באנקול המנוף חיישנים המזהים את סוג המטען שהוא מרים, את מהירות התנועה שלו ואת מיקומו באתר הבנייה. התוכנה של החברה יודעת להתריע על התנגשויות צפויות בין מנופים או בין המטען לחפצים אחרים, ולדווח למנופאי כשהוא מהווה סכנה לציבור. בחודש שעבר נכנסה החברה לרשימת הסטארט-אפים החמים של TheMarker לשנת 2019

"בחרנו להתחיל במנוף שמשנע יותר מ־70% מהחומרים באתר הבנייה, ולכן שולט בחלק גדול מהתהליך", סיפרה מירב אורן, מנכ"לית ומייסדת משותפת בחברה ל-TheMarker. "זהו גם צוואר הבקבוק הכי גדול, כי תמיד מישהו מחכה למנוף. לעתים קרובות עושים בו שימוש מבוזבז כדי להרים מטענים שהוא לא צריך להרים — כמו אוכל לפועלים, ערימת קרשים או ג'ריקן מים, ולעתים המנוף לא בשימוש בגלל חוסר תיאום. הפתרון שלנו מתריע על כך, מאפשר קבלת החלטות בזמן אמת וכך מקצר את זמני הבנייה. אנחנו מסוגלים להראות לעובדים מה קורה באתר שלהם לעומת התוכניות בפועל".

מערכת Versatile Natures
מערכת Versatile Naturesצילום: Bosch

המוצר של ורסטיל נייצ'רס נמצא בהתקנות מוקדמות אצל עשרה לקוחות, בהם חברת תדהר הישראלית וחברת הבנייה האמריקאית טרנר קונסטרקשן. את ההשקעה מטעם בוש הובילה איילת אדרי ששימשה כמנטורית של אורן בפורום הנשים היזמיות (WFF): "תוכניות מנטורשיפ כמו WFF מעניקות לא רק עצות ותמיכה נהדרות שכל יזם צעיר זקוק להן, אלא בונות מערכות יחסים", אמרה אורן. "האמון והידע שכבר היו שם הקלו על איילת ועלי לעבוד יחד ולזרוע ההשקעות של בוש להוביל את סבב הגיוס הנוכחי". 

ורסטיל ניצ'רס החלה את דרכה במחזור הראשון של תוכנית ההאצה מאסצ'אלנג' בישראל, ב-2016. צוות המייסדים כולל את מירב אורן, בן זוגה רן אורן, ברק כהן ודני הרמן. היא מעסיקה כיום 15 עובדים בתל אביב ובסן פרנסיסקו. 

עובדי ורסטיל נייצ'רס באתר בנייה
עובדי ורסטיל נייצ'רס באתר בנייה

תהליך הבנייה כמעט לא התחדש במשך עשורים: התוכניות מבוצעות על נייר, הציוד לא מתוחכם, והתיאום בין הגורמים באתרי הבנייה מתנהל ברובו בדיבור ובצעקות. חריגות מהתקציב ומהמועד שנקבע לסיום העבודה הן נורמה בענף. לפי חברת הייעוץ מקינזי, הפרויקטים הנדל"ניים הגדולים חורגים ב־20% בממוצע מלוחות הזמנים ויקרים ב־80% בממוצע מהתכנון המקורי. בהסתכלות ארוכת טווח, פריון העבודה בענף הבנייה לא עומד בקצב הצמיחה של המשק. הדבר ממחיש את הצורך בכלים שיהפכו את כוח העבודה הקיים ליעיל יותר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker