יוטיוב שוקלת להפסיק להציג פרסומות ממוקדות בסרטוני ילדים

נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב פתחה באחרונה בחקירה נגד יוטיוב, בחשד שהיא אוספת מידע על ילדים בני פחות מ-13 ללא הסכמת הוריהם ■ המהלך של יוטיוב עשוי להוביל לאובדן הכנסות מפרסום, אך לא באופן משמעותי

שגיא כהן
שגיא כהן
ילדים עם סמארטפונים
ילדים וסמארטפונים. חלק עצום מסרטוני יוטיוב מיועדים לילדים

יוטיוב נמצאת תחת לחץ הולך וגובר מצד ארגונים אזרחיים והרגולציה האמריקאית, על רקע השימוש הנרחב של ילדים בפלטפורמה. כעת החברה שוקלת מהלך שעשוי לצמצם את איסוף המידע על קטינים וחשיפתם לפרסומות ממוקדות. על פי דיווח ב"בלומברג", יוטיוב שבבעלות גוגל מגבשת תוכנית לחדול ממודעות פרסום מטורגט (מכוון לקהל יעד מסוים) בסרטונים המיועדים לילדים.

הורים, גם בישראל, מביעים דאגה מכך שילדיהם נחשפים לסרטונים בעלי תכנים שאינם מתאימים לגילים נמוכים, כמו גם לפרסומות רבות בעת צפייה ביוטיוב. באחרונה דווח כי FTC (נציבות הסחר הפדרלית) פתחה בחקירה נגד יוטיוב, כחלק מהחרפת האכיפה נגד ענקיות הטכנולוגיה. החקירה ממוקדת בטענה שהעלו ארגונים אזרחיים כי יוטיוב אוספת מידע על ילדים בני פחות מ-13 ללא הסכמת הוריהם - בניגוד לחוק ההגנה על פרטיות ילדים ברשת (COPPA). על פי הדיווח, ייתכן שהמהלך המתוכנן של יוטיוב נועד לפייס את הרגולטור.

משמעות המהלך, אם ייצא לפועל, היא שגוגל תפסיק להציג פרסומות בסרטוני ילדים, המבוססות על טרגוט לקהל יעד מסוים באמצעות איסוף מידע אישי והרגלי צפייה. עם זאת, מדובר בצעד שמרני ומוגבל יחסית, שלא בהכרח יספק את הרשויות: יוטיוב תמשיך להציג פרסומות אחרות המותאמות לנושא של הסרטון - שלא מבוססות על טרגוט על בסיס מידע אישי.

חלק עצום מסרטוני יוטיוב מיועדים לילדים. על פי סקר חדש של מכון המחקר Pew, סרטונים שמציגים ילדים מתחת לגיל 13 זכו לפי שלושה יותר צפיות מכל סוג תוכן אחר באתר. על פי הערכת חברת המחקר loup ventures, ההכנסות של יוטיוב מסרטונים לילדים הן 750-500 מיליון דולר בשנה. עם זאת, בחברה העריכו כי הפסקת פרסום מטורגט יפחית בסך הכל כ-50 מיליון דולר מההכנסות של יוטיוב – סכום זניח מבחינת החברה. בנוסף, לא ברור כיצד תוכל יוטיוב להגדיר מה הוא סרטון ילדים ומה לא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker