הממשלה עוברת לענן: מכריזה על פרויקט נימבוס

מינהל הרכש במשרד האוצר פירסם מסמך להתייחסות הציבור למכרז שבו תיבחר הזכיינית לפרויקט מיחשוב הענן הממשלתי ■ הדרישות המחמירות מסמנות שרק חמש ענקיות טכנולוגיה עולמיות יוכלו להיות מועמדות בפועל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוות שרתים של גוגל באייוה. האם ההבטחה לחוזה ממשלתי תמשוך את ענקיות הטכנולוגיה לישראל?
חוות שרתים של גוגל באייוה, ארה"בצילום: AP

לפני כחודש חשף TheMarker פרויקט ממשלתי גדול להעברה הדרגתית של תשתיות ה-IT הממשלתיות לשירותי ענן, והסטת תקציבים של כ-500 מיליון שקל אל תשתיות מחשוב ענן. במסגרת כך, ממשלת ישראל מעוניינת שאחת מחברות הענן הבינלאומיות תקים חוות שרתים גדולה בישראל - מה שאין בנמצא כיום.

כעת, מינהל הרכש הממשלתי במשרד האוצר נותן עוד דחיפה לפרויקט. המינהל מפרסם מסמך להתייחסויות הציבור לטיוטת המכרז העתידי שבו תיבחר ספקית הענן הממשלתית. לראשונה, הממשלה גם משיימת את הפרויקט. שמו יהיה נימבוס, שם מטאורולוגי לענן גשם.

מהמסמך ניתן להבין כי הממשלה מחפשת רק את ענקיות הטכנולוגיה: "במסגרת המכרז יידרש הספק הזוכה לספק שירותי ענן בארץ ובחו"ל עבור משרדי ממשלה ולהקים איזור (Region) בישראל, אשר יעמוד בדרישות אבטחה, עמידות ורציפות תפעולית התואמות את צורכי הממשלה. האזור שיוקם על ידי הספק הזוכה יהיה ניתן להפעלה באופן נפרד לגמרי משירותי הענן הציבורי שמספק הספק בכל איזור אחר בעולם, והוא יכלול לכל הפחות שני מתחמים במיקום פיזי נפרד".

בנוסף נכתב כי "הדרישות למיון כוללות הפעלת נציגות רשמית בישראל במשך תקופה של 12 חודשים רצופים טרם מועד המענה. הכנסות המציע מאספקת שירותי ענן ציבורי בעולם עמדו על לא פחות מ-2 מיליארד דולר בכל אחת משלוש השנים האחרונות". תנאי זה מאפשר לחמש חברות בכל העולם להתחרות במכרז: מיקרוסופט, אמזון, גוגל, IBM ואורקל. נראה כי תנאי זה גם פוסל את עליבאבא הסינית מהתמודדות במכרז, שכן הכנסותיה ב-2017 משירותי ענן היו נמוכות מהרף.

עוד נכתב בהודעת משרד האוצר כי "המציע מפעיל קטלוג שירותים ייעודי הכולל לכל הפחות 500 שירותים ואפליקציות אשר ניתנים לצריכה דרך הענן הציבורי". עוד מפרט המסמך תנאי שירותי (SLA) ומחויבות בעמידה בתקני סייבר ואחרים. בשלב זה, המסמך לא כולל מילה על כסף, התחייבות להשקעה מצד הממשלה, חלוקת סיכון (רשת בטחון) או התחייבות לרכישת שירותים מצד הממשלה אצל הספק שייבחר.

הציבור מוזמן להגיב לקווים המנחים של המכרז עד ל-25 בספטמבר. נכתב כי השלב הראשון של המכרז, המיון המוקדם של הספקים, ייצא לדרך בדצמבר 2019 או בינואר 2020. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker