דרישה מהח"כים: הפסיקו לחסום משתמשים בפייסבוק ובטוויטר

במכתב ליועמ"ש הכנסת, עו"ד איל ינון, מבקשת התנועה לאיכות השלטון להורות לחברי הכנסת להפסיק למחוק ולחסום משתמשים ברשתות החברתיות שמשמיעים ביקורת נגדם

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, בנימין נתניהו
עמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: צילום מסך
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

המאבק על חופש הביטוי ברשתות החברתיות נמשך: התנועה לאיכות השלטון הגישה אתמול (שני) מכתב ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, שבו ביקשה להנחות את חברי הכנסת להפסיק למחוק ולחסום משתמשים ברשתות החברתיות שמותחים עליהם ביקורת.

התנועה ציינה במכתב כי בחודשים האחרונים התקבלו אצלה עשרות פניות של אזרחים, על כך שהתגובות שהשאירו בדפי הפייסבוק והטוויטר הרשמיים של שרים וחברי כנסת נמחקו. אם לא די בכך, ברוב המקרים גולשים אלה נחסמו לחלוטין על ידי אותם חשבונות - כך שנשללת מהם הזכות להיחשף למידע ולהגיב עליו בעתיד.

המרחב הדיגיטלי הפך בשנים האחרונות למקום המרכזי שבו אנשים נפגשים ומחליפים ביניהם דעות - בין אם הם מסכימים עליהן ובין אם לא. אולם כלים שונים בפלטפורמות הדיגיטליות מאפשרים לחסום משתמשים או למחוק תגובות שלהם, כדי לסייע למפעילי עמודים ופרופילים להתמודד עם תגובות פוגעניות. אולם אותם כלים מנוצלים - כפי שמדגיש המכתב - לסכל דעות שאינן מוצאות חן בעיני מנהלי העמודים.

במכתב, שעליו חתומים עו"ד תומר נאור, ראש האגף המשפטי של התנועה, וחני קוט, רכזת האגף, הם מדגישים כי מדובר בהפרה של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו - זכות המוגנת גם בפסיקות בג"ץ. התנועה מחריגה באופן ברור מקרים של הסתה וגזענות, ניבולי פה או לשון הרע. 

התנועה מזכירה במכתב את קביעתו של מבקר המדינה לשעבר, יוסף שפירא, בדו"ח מלפני שלוש שנים, שלפיה אם הדף או העמוד הם ציבוריים - יחולו עליהם עקרונות המשפט המנהלי והחוקתי, בניגוד לדפים פרטיים. המבקר, המשמש גם כנציב תלונות הציבור, מנה ארבעה קריטריונים לכך: דף ציבורי או דף אוהדים שאליו נחשפים בפיד; דף הממומן על ידי גוף ציבורי; דף המופעל על ידי עובדי ציבור; הדף משמש להצגת פעילותו של איש הציבור, ותוכניו קשורים למילוי תפקידו.

על אף שעברו כשלוש שנים מאז קביעתו של המבקר, נראה שמרבית חברי הכנסת והשרים מתעלמים ממנה לחלוטין וממשיכים לחסום ולמחוק תגובות כאוות נפשם - ובכך מונעים ביקורת מהציבור. עם זאת, לפני שבועיים פורסם כי בעקבות פניית הקליניקה לחינוך ומשפט של האוניברסיטה העברית לכמה פוליטיקאים שביצעו חסימות, החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן, להסיר חסימה של משתמשים מהדפים הרשמיים שלהם בפייסבוק.

"בעוד שעמדת נציב תלונות הציבור והנחיותיו חלות בעיקרן על השרים כחלק מן הרשות המבצעת, על חברי הכנסת אין גורם מפקח ומנחה, לבד מן היועץ המשפטי לכנסת", נכתב בפנייה לינון. "נתכבד לפנות אל כבודו בבקשה כי תפעל בהקדם לפרסום הנחיות ברורות ומפורטות על ניהול דפי הפייסבוק והטוויטר של חברי הכנסת, הממומנים מכספי קשר עם הבוחר, דהיינו, מכספי הציבור".

בהמשך כותבים בתנועה כי בתקופת בחירות יש לקיים את חופש הביטוי ביתר שאת, וכי הקשר עם נציגי הציבור באמצעות הרשתות החברתיות - שבהן מתאפשר לציבור לשאול שאלות ולקבל תשובות, ולהיחשף למידע שיעזור לו לקבל החלטה מושכלת בבחירות - הוא הבסיס לקיום בחירות תקינות במדינה דמוקרטית. התנועה דורשת כי היועץ המשפטי יפעל לאסדרה ואכיפה של זכויות ציבור בדפים ציבוריים ברשתות החברתיות באמצעות הנחיות, כמו גם קביעת סנקציות במידה שיופרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker