פייבר עקפה את תחזיות האנליסטים - אך המניה נפלה בוול סטריט

פייבר הציגה גידול של 40% בהכנסות, הצליחה לצמצם את שורת ההפסד, ומצליחה להחזיר את ההשקעה ברכישת לקוח חדש בתוך זמן קצר ■ אולם מנייתה סיימה את יום המסחר האחרון במחיר הנמוך ביותר מתחילת דרכה

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפיין של חברת פייבר שמציג נותני שירותים בפלטפורמה
רותי לוי

הדו"חות הכספיים הראשונים של פייבר (Fiverr) הישראלית כחברה ציבורית בוול-סטריט היו טובים מתחזיות האנליסטים, והמניה אף הגיבה בעליה קלה במסחר המקדים, אולם מאז שינתה כיוון ואיבדה כ-15% מערכה בשני ימי המסחר שחלפו מאז. המניה סיימה את יום המסחר בשישי במחיר של 22.46 דולר, המחיר הנמוך ביותר מאז הנפקתה. ג'ייסון הלפסטיין מבית ההשקעות אופנהיימר, סבור כי המחיר הראוי למניה הוא 32 דולר, ולדבריו, הירידה נובעת מסחירות נמוכה במניה - דבר שבא לידי ביטוי בהיקף מסחר דליל יחסית שריכזה המניה, כ-360 אלף דולר, כרבע מהמחזור היומי הממוצע במהלך החודשיים האחרונים מאז ההנפקה. 

פייבר דיווחה על הכנסות של 25.9 מיליון דולר ברבעון השני של 2019 (אפריל-יוני), גידול של 40% לעומת הכנסותיה ברבעון המקביל אשתקד. לחברה הפסד תפעולי תזרימי (EBIDTA) של 4.9 מיליון דולר לעומת 5.6 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2018. ההפסד הנקי של פייבר ברבעון השני הוא 9.4 מיליון דולר או 88 סנט למניה, לעומת 6.7 מיליון דולר ברבעון השני אשתקד, או 1.03 דולר למניה (העובדה כי ההפסד למניה ירד למרות הגידול בהפסד הכולל נובעת מהגידול במספר המניות של החברה לאחר ההנפקה הציבורית).

ההפסד הנקי המתואם (Non GAAP) של פייבר לרבעון השני, שמנטרל הוצאות חד פעמיות ותגמול הוני של עובדים, הוא 4.9 מיליון דולר או 19 סנט למניה - נמוך בכ-13% מהרבעון המקביל, ונמוך מתחזיות האנליסטים שצפו הפסד של 42 סנט למניה. בקופתה של פייבר היו מזומנים בסכום של כ-29.1 מיליון דולר, והפעילות השוטפת ייצרה גרעון של 3.4 מיליון דולר ברבעון השני של 2019, לעומת 5.6 מיליון דולר אשתקד.

פייבר פיתחה זירת מסחר אינטרנטית המחברת בין פרילנסרים, המבצעים עבודות דיגיטליות, ללקוחות בעולם - בעיקר עסקים קטנים ובינוניים. אתר האינטרנט שלה מפגיש בין גרפיקאים, עורכי וידיאו, מפתחי תוכנה, קופירייטרים, מתרגמים, קריינים, עורכי מדיה שיווקית או נותני שירותי ייעוץ עסקי, לבין לקוחות הזקוקים לשירותים האלה.

המוכרים מציגים בפלטפורמה תיק עבודות, מקבלים דרכה הזמנות ומתקשרים ומתחשבנים דרכה עם לקוחותיהם. המוכרים קובעים בעצמם את עלות השירות שלהם ומנעד המחירים הוא רחב, החל מ-5 דולר ועד אלפי דולרים. חלקם משויכים למאגר "פייבר פרו" (Fiverr Pro), נותני השירותים המבוקשים ביותר בפלטפורמה, שעוברים תהליך בדיקה אישי וקפדני המצביע על רמת הניסיון והמקצועיות שלהם, וגובים בהתאם סכומים גבוהים יותר. 

פוטנציאל הצמיחה: רק 3% מעבודות הפרינלסרים נעשות ברשת

פייבר מנסה להתרחב לשווקים מקצועיים ורווחיים יותר, ובשבועות האחרונים היא השיקה כלי חדש, שמאפשר לפרילנסרים המציעים שירותים דרכה לחבור יחדיו כדי להציע חבילות שירותים משלימים שונות תחת "סטודיו" משותף, לנהל את משימותיהם כצוות ולהתחשבן מול הלקוח בצורה קלה. הפתרון אמור לאפשר לפרילנסרים להעניק עבודות לפרויקטים גדולים ומורכבים יותר. לפי פייבר, הרעיון ל"פייבר סטודיוז" נוצר לאחר שהבחינו כי שיתופי פעולה בין פרילנסרים בפלטפורמה מתרחשים בצורה אורגנית.

החברה מתמקדת בשירותים עבור שוק העסקים הקטנים והבינוניים (SMB), בארה"ב בלבד - השוק שבו מגיעות רוב ההכנסות של פייבר - עסקים קטנים ובינוניים מהווים 99% מכלל העסקים. פייבר מעריכה כי גודל השוק הפוטנציאלי (היקף העסקות שיכולות לעבור דרכה אילו היתה חולשת על 100% ממנו) הוא 100 מיליארד דולר, הערכה המבוססת על דיווח של פרילנסרים שפועלים בתחומים שמוצעים בפייבר לרשויות המס האמריקאיות. ואם מוסיפים אליו 15 מדינות גדולות באירופה, היקפו הוא 250 מיליארד דולר. 

באופנהיימר מציינים כי רק 3% מעבודות הפרילנס מבוצעות ברשת, ורק 25% מהפרילנסרים מעידים כי הם משתמשים בפלטפורמה אינטרנטית - מה שמצביע, להערכתם, שפייבר תפסה בזמן שינויים שצפויים להתרחש בשוק העבודה. הלפסטיין מאמין כי לפייבר יש יכולת להפוך להזדמנות בדומה לוויקס הישראלית שמאז הנפקתה בסוף 2013, זינק שוויה ב-770% לכ-7.5 מיליארד דולר.

בפייבר טוענים כי בניגוד לנהגי המוניות של אובר, המוכרים בפייבר הם אנשים בעלי מיומנויות גבוהות, ובניגוד לזירות מסחר לפרילנסרים כמו אפוורק (Upwork) שמתנהלות בצורת מכרז (Bidding), בפייבר אין לחץ מחירים כלפי מטה, אלא מגמה הפוכה שבמסגרתה המחירים עולים. בפייבר מצביעים על כך שמשך הזמן החציוני שנדרש להזמין שירות בפייבר עומד על 15 דקות, לעומת 3 ימים באפוורק, ו-29 ימים בעולם העסקי שמחוץ לזירות אינטרנטיות. 

מיכה קאופמן, מנכ"ל ומייסד פייברצילום: עומר הכהן

לפייבר היו בסוף הרבעון השני 2.2 מיליון קונים פעילים, עליה של כ-5% לעומת הרבעון הקודם, וכ-14% לעומת הרבעון המקביל ב-2018. החברה צומחת ב-200 עד 300 אלף קונים פעילים מדי שנה. קונים פעילים הם כאלה שביצעו לפחות רכישה אחת ב-12 החודשים האחרונים. הקונים הפעילים אחראים ל-58% מההכנסות של פייבר. 

גם ההוצאה השנתית הממוצעת לקונה ברכישת שירותים דרך פייבר צומחת, וברבעון השני של 2019 הגיעה ל-157 דולר, לעומת 150 דולר ברבעון הקודם, ו-135 דולר ברבעון המקביל אשתקד. ה-take rate, נתון המשקף את ההכנסה של פייבר מכל עסקה, (עמלה שנלקחת חלקה מהמוכר וחלקה מהקונה)  עלתה ל-26.4% לעומת 24.7% בשנה קודמת. 

הנתון שפייבר גאה בו במיוחד הוא היכולת של החברה להחזיר את במהירות את עלות הרכישה של לקוחות חדשים (ROI) - בסוף יוני 2019, שתי קבוצת הקונים שהצטרפו לפייבר ברבעון הראשון וברבעון השני של 2017 כבר החזירו, כל אחת, פי 2.7 על ההשקעה בשיווק כדי להכניס אותן לפלטפורמה. קבוצת הקונים שנכנסה ברבעון הראשון של 2019, כבר החזירה פי 1.1 על ההשקעה. הדבר מלמד על הפוטנציאל של פייבר להגיע לרווחיות.  

פייבר צופה כי היא תסיים את הרבעון השלישי עם הכנסות דומות - 25.5-26.5 מיליון דולר, וכי את 2019 היא תסיים עם הכנסות של 101.5-103.5 מיליון דולר, והפסד תפעולי תזרימי של 20.5-21.5 מיליון דולר. זאת לעומת הכנסות של 76 מיליון דולר והפסד תפעולי תזרימי דומה של 21 מיליון דולר ב-2018. 

כלומר, פייבר צופה צמיחה של 34%-36% בהכנסות השנתיות, לעומת גידול של 45% בין 2017 ל-2018. הלפסטיין מאופנהיימר עדכן את התחזיות שלו להכנסות פייבר ב-2019 כולה ל-102.6 מיליון דולר. אולם, ממוצע ההכנסות שצופים ששת האנליסטים שסוקרים את פייבר לשנת 2019 הוא 100.4 מיליון דולר, כלומר הקונצנזוס נמוך מתחזיות החברה. שילוב של סחירות נמוכה עם תחזיות צנועות יחסית לציפיות המשקיעים לביצועים ב-2019 כולה עשוים להיות הסיבה לנפילת המניה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker