האיחוד מתחיל: פייסבוק מעבירה את השיחות הפרטיות באינסטגרם לתשתית של מסנג'ר

בעקבות הביקורות הקוראות לפרק את פייסבוק מהאפליקציות שרכשה – החברה החלה לפעול לאיחודן תחת חברה אחת ■ המטרה: לאפשר לכל 2.7 מיליארד המשתמשים בשלוש האפליקציות להיות מסוגלים לשוחח אחד עם השני באופן ישיר

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג
מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוקצילום: STEPHEN LAM/רויטרס

פייסבוק ממשיכה לבצע שינויים באפליקציות שרכשה - ומאחדת את התשתית של פלטפורמת המסרים האישיים של אינסטגרם עם זו של אפליקציית מסנג'ר, כך על פי דיווח של בלומברג. על פי השערות, המטרה היא לאפשר לכל 2.7 מיליארד המשתמשים בשלוש האפליקציות – פייסבוק, אינסטגרם ובעתיד גם וואטסאפ – להיות מסוגלים לשוחח אחד עם השני באופן ישיר, ובלי שהם יאלצו לצאת מאחת מהן ולעבור לאחרת כדי להתחיל שיחה.

על פי הדיווח של בלומברג - מהנדסי פייסבוק עובדים בימים אלה על בנייה מחדש של פיצ'ר השיחות הפרטיות של אינסטגרם שנקרא דיירקט (Direct) – על בסיס התשתית הטכנולוגית שמשמשת את מסנג'ר. שירות השיחות ימשיך להראות אותו הדבר, אולם רק התשתית עליו הוא מפותח תשתנה.

לדבריו של מנכ"ל החברה מארק צוקרברג, איחוד התשתיות של אפליקציות המסרים של פייסבוק נועד לאפשר נוחות ובעיקר כדי לממש את ההבטחה לשמור באופן מהודק יותר על פרטיותם של כלל משתמשיה. בעוד שכיום רק אפליקציית וואטסאפ מבצעת הצפנה מקצה לקצה - המהלך הנוכחי מבטיח כי כעת כל השיחות הפרטיות שמבוצעות באחת מאפליקציות המסרים של הרשת החברתית יוצפנו באופן מלא, והשיחות שעד כה עברו בדיירקט או מסנג'ר לא יאוחסנו על שרתי החברה.

הגורמים עליהם התבסס הדיווח של בלומברג טוענים כי הצוות באינסטגרם שאחראי על פיתוח דיירקט יעבוד כעת תחת הצוות בפייסבוק שאחראי על פיתוח אפליקציית מסנג'ר. במהלך השנה וחצי האחרונות נוצר מתח בין המנכ"ל צוקרברג לבין מייסדי וואטסאפ ואינסטגרם. המתח נוצר סביב ההבטחה שנתן צוקרברג לפני רכישתן כי הן ישמרו על עצמאות, והמידע שנאסף בהן לא יעבור לפייסבוק עצמה.

מייסדי אינסטגרם, שנשארו מנהלי החברה, החליטו לעזוב לפני כשנה. יאן קום, אחד ממייסדי וואטסאפ, עזב את החברה במאי 2018 לאחר שהביע התנגדות לכך שפייסבוק תעשה שימוש במידע שעובר בהודעות לטובת העשרת המידע על המשתמשים ובכך להציג להם פרסומות ממוקדות יותר.

בחודשים האחרונים מבצעת פייסבוק מהלך גדול יותר בו היא ממתגת מחדש את כל האפליקציות שבבעלותה כך שהן ייקראו "אינסטגרם מבית פייסבוק" ו"וואטסאפ מבית פייסבוק". "אנחנו רוצים להבהיר שהמוצרים והשירותים האלה הם חלק מפייסבוק", אמרה דוברת מטעם החברה. לדבריה, השינויים במיתוג יבואו לידי ביטוי במסכי ההתחברות ובחנויות האפליקציות של אפל ואנדרואיד.

על פי השערות, המהלך נועד לאפשר לפייסבוק להתכונן לאפשרות שרשויות ההגבלים העסקיים בארה"ב ובמדינות אחרות בעולם ידרשו את פירוקה של פייסבוק מהחברות שרכשה. על אף שהרכישות של וואטסאפ ואינסטגרם אושרו על ידי נציבות הסחר הפדרלית – כיום היא חוקרת את החשד שפייסבוק ביצעה אותן כדי להסיר איומים מדרכה ובכך לצבור כוח בתעשייה. כעת, איחוד הפלטפורמות וביסוסן על תשתית אחת תקשה על פירוקה של פייסבוק חזרה לחברות נפרדות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker