מה קורה במיזם הקורקינטים של ברקוביץ'? ליאו הקפיאה את פעילותה בתל אביב

אזור תל אביב מסומן באדום באפליקציה של החברה, ולא ניתן לשכור או להשאיר בו קורקינטים ■ זו לא הפעם הראשונה שנרשמים שיבושים בפעילות האפליקציה, שהושקה לפני ארבעה חודשים

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
אייל ברקוביץ'
אייל ברקוביץ'צילום: ניר קידר

חברת השכרת הקורקינטים הישראלים ליאו (LEO) הקפיאה את פעילותה בתל אביב. נכון לעכשיו אזור תל אביב מסומן באדום באפליקציה של החברה, כלומר לא ניתן לשכור או להשאיר בו קורקינטים. בתגובה לפניית TheMarker בנוגע למהלך, נמסרה מהחברה התגובה הבאה: "חברת LEO אינה מכחישה או מאשרת ידיעות הקשורות להתנהלות הפנימית של החברה".

בהמשך נמסר מטעם החברה כי הקורקינטים הוצאו מתל אביב וייפרשו בערים אחרות, וכי בעתיד יובאו לתל אביב קורקינטים מדגם חדש שיעמדו בתקנות החדשות של העירייה. עם זאת, לא ברור לאילו תקנות התכוונו, ובחברה לא פירטו מעבר לכך.

מעיריית תל אביב נמסר: "חברת LEO לא תיאמה עם העירייה את הפסקת פעילותה. זאת ועוד, החברה עומדת בתנאי ההסדרה של עיריית תל אביב-יפו, וקיבלה אתמול בשעות הערב היתר זמני להצבת כלים זעירים שיתופיים להשכרה בשטח הרחוב. התקנות לא מתייחסות לסוג הכלי, בין אם אופניים ובין אם קורקינט או כלי אחר - אלא מתייחסת בין היתר לאופן השימוש, הפרישה והחניה של הכלי".

באופן תמוה, בפרסומים מטעם ליאו נטען בחודשים האחרונים כי השירות שלהם כבר פועל בערים נוספות מחוץ לגוש דן: נהריה, חיפה ואילת. אך בפועל, השירות לא החל לפעול בערים אלה עד היום. גם הבוקר (ב') טענו נציגים מטעם החברה כי השירות פועל בנהריה. עם זאת, מדוברות נהריה נמסר בתגובה לפניית TheMarker כי ליאו לא מפעילה שירות קורקינטים בעיר ולא השיקה בה את השירות.

לפי גורם בענף, בכוונת החברה להעביר כעת את פעילות השכרת הקורקינטים החשמליים לאילת. עם זאת, בדוברות עיריית אילת לא מכירים תוכניות כאלה – כך שלא ברור אם מהלך כזה, אם אכן מתוכנן, נעשה בתיאום עם העירייה. מטעם ליאו לא נמסרה תגובה בנושא זה.

זו לא הפעם הראשונה שבה נרשמים שיבושים בפעילות הרציפה של ליאו. כמה ימים לאחר ההשקה בסוף מארס, החברה הפסיקה לזמן קצר את האפשרות לאסוף קורקינטים. אז נמסר מליאו כי הסיבה היתה פיילוט עם חברת איתוראן, שבעקבותיו הוחזרו הכלים ל"בדיקות תקינות ואיפוס החיישנים של איתוראן".

ליאו, שהפעילה כמה מאות כלים בתל אביב, פועלת בסביבה תחרותית מאוד בארץ, מול שלוש חברות בינלאומיות - ווינד הגרמנית וליים ובירד האמריקאיות, שפרשו אלפי קורקינטים בתל אביב וסביבתה. ברחבי העולם פעילות הקורקינטים השיתופיים ידועה כקשה, והחברות בתחום רושמות הפסדים כבדים. חברות כמו בירד וליים גייסו עד כה מאות מיליוני דולרים שתמכו בהתרחבות הגלובלית שלהן.

על פי הפרסומים של ליאו בעת ההשקה, היא גייסה כ-4 מיליון דולר. מיזם ליאו שייך לכפיר ודרור בן שושן (המחזיקים גם במותג הקורקינטים החשמליים אינוקים), וכן לאיש העסקים טוני לוי ולכדורגלן העבר ומנחה הטלוויזיה בהווה אייל ברקוביץ'. על פי הודעת החברה בעבר, לוי השקיע 4 מיליון דולר במיזם ורכש 10% ממנו, לפי שווי של 40 מיליון דולר. בעבר הודיעה החברה שברקוביץ' השקיע 2 מיליון שקל במיזם.

המודל של ליאו זהה לשאר החברות הפעילות בתחום: נוסעים מזדמנים יכולים לשכור קורקינט חשמלי לצורך נסיעה קצרה. המשתמש אוסף את הקורקינט ברחוב, נוסע ליעדו ומשאיר את הקורקינט שם עבור הרוכב הבא. התשלום מתבצע באפליקציה, כשגם העלות זהה לזו של המתחרות - תשלום חד פעמי של 5 שקלים לצורך פתיחת הנעילה, ועוד חצי שקל לכל דקת נסיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker