יחסי מין ועסקות סמים: "עובדי קבלן של אפל מאזינים לשיחות פרטיות של אנשים"

עובד קבלן של ענקית הטכנולוגיה סיפר כי יצא לו לשמוע שיחות של אנשים שהוקלטו ללא ידיעתם על ידי האייפון או אפל ווטש שלהם, לאחר שסירי הופעלה ללא כוונה ■ בין השאר נשמעו שיחות פרטיות בין רופא למטופל ושיחות על עסקות

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סירי
שיחה עם סיריצילום: בלומברג

שוב מתברר שהשיחות שאנשים מקיימים עם סייעות קוליות חכמות אינן נותרות בהכרח פרטיות: לפי תחקיר "הגרדיאן", עובדי קבלן של אפל מאזינים בקביעות להקלטות של אנשים ששוחחו עם "סירי", העוזרת הקולית הווירטואלית של האייפון. בין השאר, קרה ששמעו בין ההקלטות שיחות פרטיות ואף קולות של אנשים שמקיימים יחסי מין.

אפל, לפי הדיווח, שכרה את שירותיהן של חברות קבלן ברחבי העולם שמטרתן להאזין לחלק מההקלטות של אנשים שמבקשים בקשות מסירי באייפון או באפל ווטש, לצורך בקרת איכות ושיפור השירות. למשל, הבקרים צריכים לוודא שסירי הופעלה בזמן ושהתשובה והתגובה שנתנה אכן תאמה לבקשה ולהקשר.

עם זאת, אפל מעולם לא ציינה במפורש בתנאי השימוש שלה שייתכן כי ההקלטות האלה נשמעות על ידי אנשים בשר ודם. רוב המשתמשים מאמינים שההקלטות של השאלות והבקשות שלהם מסירי אינן נשמרות, או שמדובר בתהליך אוטומטי לגמרי ושאף גורם אנושי אינו מאזין להם. כעת מתברר שלפחות בחלק מהמקרים, זה לא נכון.

עובד קבלן שנשכר על ידי אפל, שדיבר עם הגרדיאן, סיפר כי במסגרת עבודתו יצא לו לשמוע שיחות של אנשים שהוקלטו ללא ידיעתם על ידי האייפון או אפל ווטש שלהם, לאחר שסירי הופעלה ללא כוונה - ונשמעו למשל שיחות פרטיות בין רופא למטופל, שיחות על עסקות, שיחה הקשורה לסחר בסמים וגם קולות של יחסי מין. אמנם אין שם או מידע שמאפשר לזהות את המוקלט, אך ההקלטות כן מלוות במידע כמו מיקום, פרטי קשר, מידע הקשור לאפליקציות ועוד.

אפל מסרה בתגובה לגרדיאן: "חלק קטן ואקראי מהבקשות לסירי, כ-1% מהן, מנותחות כדי לשפר את יכולת ההכתבה של סירי. הבקשות של המשתמשים אינן מקושרות לחשבון המשתמש. הן עוברות אנליזה במתקנים מאובטחים ועוברות בדיקה תחת מחויבות לציית לדרישות החשאיות הנוקשות של אפל".

התגלית האחרונה סודקת משמעותית את התדמית שאפל מנסה לאמץ - כחברה שקנאית בשמירה הפרטיות של משתמשיה. אך זהו לא המקרה הראשון והיא לא היחידה שעושה זאת: בעבר התברר שאנשים בשר ודם בודקים הקלטות של אנשים ששוחחו עם הסייעות הקוליות אלקסה של אמזון וגוגל אסיסטנט - כדי לעזור למערכת הבינה המלאכותית לשפר את הזיהוי הקולי ואת רמת הדיוק. אך למרות זאת, כאמור, רוב האנשים אינם מודעים לכך שהעוזרות הקוליות מאזינות ומקליטות, שכן לפעמים הן מופעלות בטעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker