ועידת היזמות

מייסד דאטורמה, שנמכרה ב-800 מיליון דולר: "הפנאטים שלא מאזנים בין העבודה לחיים הפרטיים — ישיגו אתכם"

רן שריג סיפר בוועידת TMTI כי להפוך ליזם זאת הקרבה משפחתית. "אם אתם בוחרים באיזון בין עבודה לחיים פרטיים, הפנאטים שאינם בוחרים בו ישיגו אתכם. זה לא נעים או בריא, וזה לא מומלץ, וגרוע מהכל - זה גם בכלל לא מבטיח הצלחה. אבל הרעב של המתחילים - זה משהו שקשה להתחרות בו"

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רן שריג, מייסד ומנכ"ל חברת דאטורמה
רן שריג, מייסד ומנכ"ל חברת דאטורמהצילום: עופר וקנין

"לפני שהתחלנו עם דאטורמה נסעתי ברכב עם אשתי ואמרתי לה שאני מאוד רוצה ללכת על הרעיון, אבל אני מפחד שהמשפחה תשלם על זה מחיר. היא תמכה בי והאמינה שאנחנו מוכנים לזה. הייתי מאד פנאטי לגבי העבודה, עבדתי בסופי שבוע ובלילות ולא האמנתי ב-Work life balance (איזון בין עבודה לחיים פרטיים). רק בהמשך השנים, כשהחברה גדלה, התחלתי לצאת קצת לחופשים. אחד השיעורים שלמדתי כבר בהתחלה זה שאם אתם בוחרים באיזון הזה, הפנאטים שאינם בוחרים בו ינצחו אתכם.

"זה לא היה נעים או בריא, וזה לא מומלץ, וגרוע מהכל - זה גם בכלל לא מבטיח הצלחה. אבל הרעב הזה של המתחילים, הנכונות לטוס שעות לאירוע רק כדי לתפוס מישהו חמש דקות במסדרון (שהביא לנו את העסקה הכי גדולה שלנו), ולצאת מתוך כל אזורי הנוחות שאתם מכירים - זה משהו שקשה להתחרות איתו" - את הדברים האלה אמר היום (רביעי) רן שריג, מייסד ומנכ"ל חברת דאטורמה, בוועידת TMTI ליזמות של TheMarker ואוניברסיטת תל אביב. 

שריג אמר את הדברים במסגרת הרצאה על דברים שלמד כיזם עד האקזיט - דאטורמה נמכרה בשנה שעברה לסיילספורס בעסקה של יותר מ-800 מיליון דולר. דאטורמה פיתחה מערכת שמנתחת עבור מפרסמים גדולים קמפיינים שמתנהלים בערוצים דיגיטליים רבים במקביל. הנה עוד כמה שיעורים שהזכיר:

התאמה לשוק: "יש כל מיני סוגי סטארט-אפים, אבל מהניסיון שלנו, לשבת לפתח במרתף עד שיוצאים לראשונה לשוק זה לא ממש עובד. רעיון הוא 5% מההצלחה. התחלנו לפתח את דאטורמה עם רעיון ולקוח שהאמין בו, ולמדנו הרבה בדרך הזאת. הפעלנו את השירות בצורה ידנית באקסלים, ופיתחנו בהתאם לפידבקים שקיבלנו ממנו. התוצאה היתה ששנה לאחר שהתחלנו את הדרך כבר הרגשנו שיש לנו מוצר שמתאים לשוק ולמכירה".

גודל הבעיה, גודל השוק: "חשבנו על דאטורמה מתוך הניסיון שלנו בעבודה בחברת פרסום מקוון, וידענו שאנשים שורפים כל כך הרבה זמן בניתוח מידע במחלקות השיווק, ולא מגיעים לתוצאות טובות.

"אני נחשף להמון רעיונות לסטארט-אפים, 99% מהם מצוינים, אבל רק מעטים זיהו בעיה שהיא כואבת מספיק ללקוחות כדי שהם יתאמצו מאוד כדי לפתור אותה וישימו עליה כסף. אחרי שעשיתם את זה אתם צריכים לוודא שהשוק גדול מספיק. אנחנו הערכנו את גודל השוק שלנו ב-8 מיליארד דולר, בשביל עצמנו, לא בשביל המשקיעים – זה שוק מספיק גדול כדי להיכנס אליו, והנחנו שהוא גם יגדל לאורך זמן".

שיפור מתמיד: "'קאיזן' ביפנית היא גישה לשיפור פעולתם של ארגונים שנטבעה על ידי טויוטה. האמונה שאת הכל אפשר לשפר. גם כשהכל התנהל מעולה – צלצלנו כדי להבין מתי לקוחות נוטשים, עברנו דרך מאות לקוחות כדי לבדוק מה אפשר לעשות טוב יותר, ועשינו את זה על בסיס קבוע. זה הגיע למצב שהבורד שלי היה שואל 'אבל למה הכל שלילי?'

"פעמיים בשנה אנחנו מבלים שלושה ימים בניתוח של דברים שלכאורה עובדים כמו שצריך, אבל אולי אפשר לשפר – איך אנחנו מתקשרים, איך אנחנו עובדים במרכז הפיתוח ואיך אנחנו נותנים שירות לקוחות. יש לנו מנהלת תוכנית בחברה, שכל תפקידה הוא לשפר את תהליכי העבודה הפנימיים שלנו".

גיוס הון לא שווה להצלחה: "באקוסיסטם שלנו, התקשורת והיזמים חוגגים גיוסי הון. זה משדר גאווה לעובדים אבל זה לא הדבר הנכון לחגוג. גיוס המון כסף לא שווה ערך להצלחה, דווקא בוטסטראפ (מימון עצמי) הוא דרך מוערכת יותר לטעמי. כאשר אתם מגייסים יותר מדי אתם מבזבזים יותר ומייצרים ציפיות לא ריאליות למשקיעים. אתם מגיעים להערכות שווי עצומות שאין בהן כבר הגיון. שמרו את שלב גיוס ההון כשיש לכם כבר מוצר שמתאים לשוק ואתם צריכים לצמוח במהירות". 

צוות: "זה נדוש לומר את זה אבל צוות זה מה שיכריע את הגורל של החברה וחשוב להכיר בזה ולתגמל על זה. אני גאה לומר שכ-20% מהמניות בחברה היו בידי העובדים. 98% מהצוות של דאטורמה ביום המכירה לסיילספורס עדיין עובדים בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker