"כמו השקעה של 3 מיליון דולר": חממת פיתוח שבבים אמריקאית מחפשת סטארט-אפים בישראל

חברת "סיליקון קטליסט", שמסייעת לחברות שבבים בתחילת דרכן, מציעה להעמיד לרשותן שירותים וכלים טכניים לפיתוח טכנולוגיה ראשונית שתקל על שלב גיוס ההון בהמשך

שגיא כהן
שגיא כהן
לוח שבבי AI . צרכים חדשים לגמרי
לוח שבבי AI של חברת הבאנה לאבס הישראליתצילום: הבאנה לאבס

חממת "סיליקון קטליסט" (Silicon Catalyst) האמריקאית, המסייעת לחברות פיתוח שבבים (מוליכים למחצה) בתחילת דרכן, מציעה להעמיד לרשותם של סטארט-אפים ישראליים שעוסקים בתחום, שירותים וכלים טכניים, למשל לצורך בדיקה ותכנון שבבים.  זאת כדי לסייע להם לפתח מוצר ראשוני ולהקל על שלב גיוס ההון בהמשך. בתמורה, הסטארט-אפים המשתתפים יעבירו לרשות סיליקון קטליסט אקוויטי (נתח מהחברה) של כ-10%.

סיליקון קטליסט הוקמה בארה"ב ב-2015, ועד היום ניסו להתקבל אליה 250 חברות בחו"ל, מתוכן התקבלו 21 חברות, ושלוש-ארבע חברות בגרו ממנה. לאחרונה, היא גייסה שני בכירים ותיקים בענף השבבים הישראלים - דני בירן ומשה זלצברג, כדי שייסייעו לה למצוא גם יזמים וחברות בישראל. היות שאין מדובר בחלל פיזי, החברות שיצטרפו לחממה יכולות להמשיך לפעול מישראל.

"יש כיום פחות השקעות של הון סיכון בתחום השבבים, בגלל הסיכון הגדול", אמר בירן. "אמנם יש התעוררות מסוימת, והמצב טוב יותר מאשר לפני שלוש שנים, אבל מרב ההתמקדות של המשקיעים נותרה בתחומים כמו בינה מלאכותית ואוטומוטיב. יש טכנולוגיות רבות שמפותחות באזורים נוספים, ובהם קשה לגייס כסף".

לדברי בירן, אחד המכשולים הגדולים העומדים בפני חברות שבבים צעירות הוא שכדי להציג טכנולוגיה ראשונית כלשהי, עליהן לגייס הון ראשוני גדול, אולם המשקיעים הפוטנציאליים מהססים להשקיע בלי לדעת אם מדובר בפיתוח בר יישום. "יש לנו רשת של 30 שותפים, למשל יצרנית השבבים TSMC, שמעניקות לחברות בחממה כלים, שירותים וייעוץ טכנולוגי ועסקי. זה יכול להיות שווה ערך להשקעה של 3-2 מיליון דולר. יש לנו גם מנגנונים לחשיפת החברות בפני משקיעים. כך, חברות בעלות פוטנציאל בפרופיל סיכון גבוה, יכולות להגיע לחממה, לפתח טכנולוגיה ראשונית ולהציגה בפני משקיעים כשהן בשלות יותר".

לדבריו, ההצלחה נמדדת בכך שעולה בידיה של החברה לצאת מהחממה אחרי שנתיים ולגייס כסף בעולם האמיתי. "אם נביא להקמת חמש חברות שבבים ישראליות שלא היו קמות בלי החממה, זו תהיה תוצאה טוב מאוד", מסכם בירן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker