נשים בהיי-טק: סיכוי השתלבות זהה לגברים - אך בשכר נמוך יותר

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה לראשונה סקר הנוגע לקשר בין השכלה גבוהה לתעסוקה ושכר בהיי-טק ■ הפתעה: לא תמיד נמצא הבדל מובהק בשיעורי התעסוקה בתחום של בוגרי האוניברסיטאות לעומת בוגרי המכללות

אמיתי זיו
עובדות במשרדים של חברת היי-טק. למצולמות אין קשר לכתבה
עובדות במשרדים של חברת היי-טק. למצולמות אין קשר למאמרצילום: בלומברג

"נשים למדו פחות מקצועות היי-טק. אלה שלמדו זאת הצליחו להשתלב בעבודה בתחום במידה דומה לזו של הגברים - אבל הרוויחו פחות מהם. שיעור הנשים המועסקות בתחום שלמדו מקצוע היי-טק (72.3%) אינו שונה באופן מובהק מגברים (76.1%). ואולם 57.7% מהגברים שלמדו מקצועות היי-טק מרוויחים יותר מ-13 אלף שקל בחודש (נטו), לעומת 41.3% בקרב נשים שלמדו מקצועות אלה" - כך נכתב בסקר שפירסמה היום (שלישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), ותוקצב על ידי הוות"ת.

זו היא הפעם הראשונה שהלמ"ס מפרסמת סקר על השכלה גבוהה בהקשר של תעסוקה ושכר במקצועות ההיי-טק. לפי הסקר, גם קבלת ערבים להיי-טק היא בעייתית עדיין, וסיכויי הקבלה שלהם נמוכים יותר מסיכוייהם של יהודים בעלי השכלה דומה: "שיעור המועסקים היהודים בהיי-טק שלמדו מקצועות היי-טק (76.5%) גבוה באופן ניכר מהאחוז בקרב ערבים שלמדו מקצועות אלה (54.7%)".

באשר לסוגיה של לימודים במכללות מול אוניברסיטאות מצאו בלמ"ס תוצאה מפתיעה מעט: לא תמיד נמצא הבדל מובהק בין הלומדים במוסדות השונים. "שיעור המועסקים בהיי-טק בקרב אלה שלמדו מקצועות היי-טק במכללות האקדמיות (73.3%) נמוך רק במעט משיעור ההשתלבות של אלה שלמדו מקצועות היי-טק באוניברסיטאות (77.5%). אבל יש הבדל משמעותי בין אלה שלמדו הנדסת חשמל במכללות אקדמיות (52.0%) (ונקלטו בהיי-טק; א"ז) לאלה שלמדו מקצוע זה באוניברסיטאות (79.8%)", נכתב בסקר.

חלוקת העובדים לפי הסקר מראה כי כ-50% מהעובדים בהיי-טק למדו הנדסה, כנראה הנדסת מחשב ברוב המקרים; כרבע למדו מתמטיקה, סטטיסטיקה או מדעי המחשב; כ-10% הם בכלל בוגרי מדעי החברה; ועוד 6% הם בוגרי מנהל עסקים. לפי הסקר, "מעטים מאלה שלא למדו מקצועות היי-טק היו מועסקים בתחום. הם הרוויחו משמעותית יותר מחבריהם שלא למדו ולא עבדו בהיי-טק, אבל פחות מאלה שלמדו ועבדו בהיי-טק".

לפי הסקר, תעשיית ההיי-טק היא חילונית ברובה: "אחוז החילוניים (לא דתיים) בקרב יהודים שהחלו ללמוד מקצועות היי-טק בתשע"א (63.4%) גבוה באופן משמעותי מחלקם היחסי בקרב כלל היהודים בגילי 34-25 (40.9%). אחוז החרדים, הדתיים, המסורתיים-דתיים והמסורתיים הלא דתיים שלמדו מקצועות היי-טק היה נמוך באופן משמעותי משיעורם באוכלוסייה".

בסקר נמצא כי "בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הלומדים את מקצועות ההיי-טק. העלייה משקפת את המוטיבציה לעסוק בתחום ולקבל שכר גבוה. ואכן, רוב אלה שלמדו מקצועות היי-טק עבדו בהמשך במשלח יד זה וקיבלו שכר גבוה יותר מאלה שלא למדו מקצועות היי-טק".

הסקר נערך בשנת הלימודים תשע"ח. מקצועות לימוד היי-טק מוגדרים במחקר בראשי התיבות STEM, היינו: Science Technology Engineering and Math -  וזה כולל בילוגיה ופיזיקה, הנדסה ואדריכלות. המחקר נערך בקרב 8,554 סטודנטים מאוניברסיטאות ומכללות.

יפעת ברון גולדברג מנכ"לית עמותת itworks אמרה בתגובה לסקר: "נתוני הלמ"ס מדגישים שוב את העובדה הידועה והמוכרת שהמגזרים המתקשים להשתלב באקו-סיסטם של ההיי-טק הישראלי הם בעיקר נשים ובני המגזרים הערבי והחרדי, שגם ככה סובלים מהדרה בחברה. חסמים רבים מונעים השתלבותם, בניהם תרבותיים, פוליטיים ותפיסתיים, ומונעים את שילובם ההוגן והצודק בשוק העבודה. לצד זאת, הפגיעה קשה גם לתעשיית ההיי-טק עצמה, שסובלת ממחסור של כ-15 אלף עובדים ומשוועת לטאלנטים שיגדלו איתה. כפתרון, התעשייה פונה לאאוט-סורסינג ממדינות זרות ומגייסת עובדים מעבר לים. בסופו של דבר מיליארדי שקלים שיכלו להישאר בגבולות מדינת ישראל מתגלגלים אל מדינות זרות ופוגעים במשק הישראלי לטווח הארוך". עוד הוסיפה גולדברג כי, "פתרונות לשילוב נשים, ערבים וחרדים קיימים למכביר, אך שלב קודם לכך הוא קיומו של רצון לשוויון מגדרי ומגזרי ושימת הנושא בראש סדר העדיפויות של ההיי-טק הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker