פי-קיור גייסה 15 מיליון דולר לפיתוח טיפול חדש בפרוטונים נגד סרטן

החברה, שגייסה 30 מיליון דולר מאז שהוקמה ב-2007, תאייש 15 משרות חדשות ■ כספי הגיוס ישמשו את פי-קיור להקמת מרכז הדרכה חדש ולעריכת ניסויים קליניים: "המידע הזמין כיום מוגבל. נפרסם את תוצאות הניסויים כדי לחלוק במידע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל פי-קיור מיכאל מאראשצילום: עידן מעוז

על אף שנהגתה כבר לפני יותר מ-70 שנה, רק בשנים האחרונות החלה טכנולוגיה חדשה לתפוס תאוצה בתחום האונקולוגיה: טיפול בקרני פרוטונים. הפיתוח נועד להחליף את שיטות הרדיותרפיה הנפוצות כיום, בראשן הקרנת קרני רנטגן. בעוד שקרינת רנטגן עשויה לפגוע ברקמות בריאות בדרכה אל הגידול הסרטני, תרפיית פרוטונים מסבה נזק מזערי לתאים. אולם כיום, הטכנולוגיה החדשנית ניצבת בפני מכשול: היא דורשת שטח נדל"ני רב שמרכזים רפואיים רבים לא יכולים להקציב.

חברת פי-קיור (P-Cure) מעוניינת לפתור את הבעיה הזו. היום (ג') הודיעה החברה על גיוס 15 מיליון דולר לפיתוח טכנולוגיה יעילה יותר לטיפול בפרוטונים נגד סרטן. את הסבב הובילה פופולר ליין מדיקל גרופ (Popular Line Medical Group) מהונג קונג, ובו השתתפו, בין היתר, קרן אוורט פרטנרס (Everett Partners) ומשקיעים פרטיים. בסך הכל, מאז הקמתה ב-2007, גייסה החברה 30 מיליון דולר. מפי-קיור נמסר כי כל ההון שגויס נכנס לקופתה.

"קרינת רנטגן מורכבת מפוטונים, חלקיקים חסרי מסה שנכנסים לגוף בעוצמה גבוהה ועל כן פוגעים ברקמות חיות בדרכן אל הגידול הסרטני, ובצאתן מן הגוף", מסביר ד"ר מיכאל מאראש, מנכ"ל ומייסד פי-קיור. לעומתן, אומר מאראש, הפרוטונים הם חלקיקים בעלי משקל שנכנסים בעוצמה נמוכה אל הגוף ומשחררים את מרבית האנרגיה שלהם כאשר הם פוגעים ברקמה הסרטנית. בקרני פרוטונים ניתן לשלוט בצורה מדויקת יותר וכך למזער את הפגיעה בגופו של המטופל בעת הטיפול.

בשיחה עם TheMarker, מסביר מאראש כי הטכנולוגיה של פי-קיור מייצרת רמת קרינה חלשה יותר משאר המכשירים הקיימים, ולפיכך מקטינה את מידת המיגון הנדרשת בכ-50%. "אנחנו מאפשרים לכל מרכז אונקולוגי להכניס את הציוד הזה מבלי שיהיה בית חולים חדש ליד. כל מחלקה אונקולוגית שרוצה או מוכרחה להשתמש בטיפול בפרוטונים, יכולה לעשות זאת. כל פתרון אחר דורש מבית החולים לבנות אגף נפרד", אמר.

כספי ההשקעה יוקצו לפתיחת מרכז הדרכה לטכנאים ורופאים, שיוקם במשרדי החברה באזור התעשייה שילת. "יהיה כיף לבנות משהו כחול לבן ובעל משמעות לאומית", אמר מאראש. החברה מעסיקה כיום 25 איש, ותגדיל את מספר העובדים ל-40 במהלך השנה הקרובה, בעיקר בתחומי פיתוח, מכירות והנדסה.

כמו כן, ישמש ההון לעריכת ניסויים קליניים, אולם לא לצרכים רגולטוריים. "אנחנו לא זקוקים לניסוי קליני בשביל מכירות בארה"ב", אומר מאראש, משום שהחברה קיבלה מה-FDA אישור 510K, מסוג 2. מדובר באישור מזורז שמעניק ה-FDA, ללא ניסויים קליניים, שניתן לטכנולוגיות שדומות למוצרים שכבר קיימים בשוק הרפואי. עם זאת, הוסיף מאראש: "באירופה הרגולציה משתנה, כך שייתכן שנצטרך לעשות שם ניסוי קליני". לדבריו, יש צורך בניסויים קליניים בקרני פרוטונים, "משום שהמידע הקליני הזמין כיום - מוגבל. אחת המטרות שלנו היא להריץ ולפרסם תוצאות ניסויים קליניים כדי לחלוק במידע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום