היי-טקיסטים - הפעם אתם בצד של העוול

בעמק הסיליקון, המהנדסים לא מפחדים לנקוט עמדה מוסרית, כמו עובדי גוגל שמחו נגד מכירת טכנולוגיית זיהוי פנים לצבא ארה"ב ■ לעומתם, המהנדסים בישראל אדישים לגמרי כלפי השימוש שעושה צה"ל בטכנולוגיה שהם מפתחים והמעקב שלו אחר אוכלוסייה אזרחית

אמיתי זיו
"ייתכן שהטכנולוגיה משמשת לתפיסת מחבלים, אבל היא חלק מפרויקט שרומס את זכויות האדם של הפלסטינים"
"ייתכן שהטכנולוגיה משמשת לתפיסת מחבלים, אבל היא חלק מפרויקט שרומס את זכויות האדם של הפלסטינים"צילום: צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של AnyVision

מיקרוסופט היא חברה ליברלית: שוכרת את המשאית הראשונה במצעד הגאווה; מובילה בקרב חברות ההיי-טק את המאבק לשוויון זכויות של זוגות חד-מיניים; ובאתר שלה אף מסבירה באריכות על Global diversity and inclusion - מדיניות גיוון והכללה בהעסקה.

ואולם הטכנולוגיה שבה השקיעה באחרונה מיקרוסופט משמשת למעקב (Surveillance) אחר אוכלוסייה שלמה. לא רק אחר חשודים, אלא גם אחרי חפים מפשע בשטחי כיבוש צבאי, באחד הסכסוכים השנויים במחלוקת בעולם. הדבר נכון גם למנהלי ועובדי קוואלקום, שהשקיעה גם היא באניוויז'ן, וקרן לייטספיד ויתר השותפים בחברה. גם 30 הדוקטורים האירים מבלפסט שמעסיקה החברה מבינים משהו בכיבוש וסכסוך דמים, ובכל זאת לוקחים חלק בפעילותה. הפעם, כל אלה נמצאים בצד שעושה עוול.

ייתכן כמובן שהטכנולוגיה הזאת משמשת את המדינה כדי לתפוס מחבלים, אבל היא חלק מפרויקט שרומס את זכויות האדם של הפלסטינים, שלא היה עובר בשקט במרבית מדינות חוק. לא ניתן למצוא מערכת דומה ברחובות בתל אביב, למשל, ואם היתה כזו - היה קם קול צעקה, ובצדק. למעשה, לא ניתן לחשוב על מערכת כזו גם בתוך היישובים היהודיים בשטחים עצמם. גם אם יש בכך תועלות ביטחוניות - נושא מעקב ההמונים בכלל וטכנולוגיות זיהוי הפנים בפרט, מעורר שאלות מוסריות קשות, וראוי שיהיה סביבו דיון ציבורי.

תמוה הפער בין מהנדסי עמק הסיליקון לבין מהנדסי עמק הירקון, של אותן החברות בדיוק. בעמק הסיליקון, המהנדסים לא מפחדים לנקוט עמדה מוסרית, כמו עובדי גוגל שמחו נגד מכירת טכנולוגיית זיהוי פנים לצבא ארה"ב. לעומתם, המהנדסים מהרצליה ותל אביב אדישים לגמרי כלפי השימוש שעושה צה"ל בטכנולוגיה שהם מפתחים. בכלל, ההיי-טק הישראלי, מלבד כמה הבלחות, די עקבי באדישות לסוגיות ציבוריות שאינן בלב הקונצנזוס או נוגעות אליו ישירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker