ועידת החדשנות החברתית |

"הדבר החשוב ביותר הוא לתת לפריפריה את הכלים להתקדם"

חולוד עיוטי, מנכ"לית משותפת של עמותת PresenTense, התייחסה בוועידת החדשנות החברתית של TheMarker לדרך שבה ניתן לעזור לקהילות מוחלשות ■ "לפני שפותרים את מערכת היחסים בין ערבים ליהודים - יש אתגרים אחרים שצריך להתגבר עליהם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חולוד עיוטי
חולוד עיוטיצילום: אוליבייה פיטוסי

חולוד עיוטי, מנכ"לית משותפת של עמותת PresenTense, התייחסה היום (ב') בוועידת החדשנות החברתית של TheMarker לשינוי שמנסה להוביל העמותה - ומה הוביל אותה לעיסוקה הנוכחי. "כשגדלתי ביפו הרגשתי שאני גדלה בקהילה בעייתית", היא אמרה. "תמיד רציתי לעזור לקהילה שאני מגיעה ממנה להתמודד עם אתגרים. חשבתי שהאתגר העיקרי הוא שאנחנו לא מסתדרים עם הקהילה היהודית, אבל יש אתגרים מהותיים יותר שאנחנו צריכים להתגבר עליהם לפני זה".

"כשנכנסתי לתפקיד לפני שנתיים, הקמנו תוכנית שנקראת Made In Jaffa", המשיכה עיוטי, "התוכנית מסייעת לאוכלוסייה מוחלשת, ערבית בעיקרה. אנחנו רוצים לתת לפריפריה החברתית והגיאוגרפית את הכלים להתקדם. אנחנו יצרנו תוכנית לבניית קהילה יזמית, שבמהלכה אנחנו מקיימים שלושה מפגשים ומסיירים בחברות היי-טק. המטרה היא לספק טעימה מהסטארט-אפ ניישן".

עיוטי סיפרה על נער שהשתתף בתוכנית היזמות - והפך ליזם חברתי. "הוא היה נער בסיכון שהסתובב ברחוב. אחרי שהוא החל להתאמן בקרוספיט ואמר לחברים שלו להצטרף, הוא יצר קהילה ספורטיבית".

שושי רושניבסקי, מנכ"לית TOM ישראל - קהילה של יזמים המפתחים פתרונות לבעלי מוגבלויות - סיפרה על התהליך שעברה כיזמית חרדית. "במשך תקופה ארוכה הייתי בהיי-טק ובמשרדי ממשלה. בשלב מסוים החלטתי שאני לא יכולה לעשות משהו רק למטרת רווח, אלא גם למען הנשמה שלי", היא אמרה, "כיום יש לנו יותר מ-40 קהילות ברחבי העולם ולמעלה מ-4,000 מתנדבים".

בהמשך דבריה הרחיבה על פעילות העמותה. "נועם הוא קטוע יד שבבית מנתק את הפרוטזה שלו ומטעין אותה. הוא ביקש פרוטזה מיוחדת. מתנדבים - סטודנטים ותלמידי תיכון - יצרו פרוטזה מכנית, שפותחת עבורו בקבוקים ועוזרת לו לצחצח שיניים. אישה בת 64, שנפצעה בתאונה, אמרה שהיא לא יכולה להרכיב פרוטזה רגילה בגלל בעיה במערכת העצבים. סיפקנו עבורה את הפיתוח שעזר לנועם".

שושי רושניבסקי (ימין), יסמין דנסקי, שר-שלום ג'רבי וחולוד עיוטיצילום: אוליבייה פיטוסי

"נלחמות עם הבניות חברתיות"

יסמין דנסקי, מייסדת עמותת QueenB, סיפרה כי הארגון שמלמד נערות שפות תכנות, גדל מעבר לציפיות שלה. "יש לנו היום 400 תלמידות. אני זוכרת שניגשתי לאדם הראשון שתמך בנו, ואמרתי לו שיהיו לנו 100 חניכות. באותו זמן היו לנו רק 18. אנחנו נלחמות עם הבניות חברתיות ואומרות שהלימודים האלה הם לא רק עבור 'חנוניות'".

לאחר מכן התייחסה לעובדה שרק נערות לומדות בקורסים. "המטרה היא לחזק אותן ולהראות שהנושא של תכנות מעניין מאוד. בהרבה מקרים הן מגיעות לחטיבת הביניים כשהן חושבות שתכנות זה מאוד קשה. רק 30% מהנערות בתיכון לומדות תכנות. אין להן הרבה מודלים לחיקוי כי יש פחות נשים בתעשייה. השאיפה היא שכמות התלמידות והתלמידים תהיה שווה ואז הדבר יחלחל גם לצבא ולאוניברסיטה".   

שר-שלום ג'רבי, מנהל החטיבה לחינוך וקהילה בקק"ל, התייחס לעבודתו דרך הסיפור האישי שלו. "גדלתי בכרמיאל ובתקופת בית הספר ישבתי יותר זמן בחדר של המנהל מאשר המנהל עצמו. למרות זאת, ההורים שלי תמכו בי והאמינו בי", הוא אמר, "כיום, כשהילדים שלנו מתקשים אנחנו שולחים אותם למורה פרטי, אבל לא לכל הורה יש את האפשרות הזאת. המסר שאנחנו רוצים להעביר הוא שאנחנו מאמינים בהם".

קק"ל הקימה באחרונה מבנה ראשון בנצרת במטרה ללמד טכנולוגיה נערים ונערות. "אנחנו מחפשים מצטיינים ואלה שיש להם מוטיבציה. בנינו מבנה מאוד גדול בהשקעה של עשרה מיליון שקל כדי ללמד את בני הנוער", הוא אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker