עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר

שווים הכולל של האקזיטים במחצית הראשונה של 2019 הגיע ל-14.8 מיליארד דולר, שיא של חמש השנים האחרונות - כך על פי דו"ח האקזיטים של חברת המחקר IVC ומשרד עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות' שפורסם היום (ה').

את חלק הארי תפס האקזיט של חברת מלאנוקס (Mellanox), שנמכרה לאנבידיה (Nvidia) במארס תמורת 6.9 מיליארד דולר. מספר האקזיטים פחת מ-73 במחצית הראשונה של 2018, ל-66 בששת החודשים האחרונים. שני האקזיטים במקום השני והשלישי במחצית האחרונה היו של סייף צ'ארג' (SafeCharge) שנמכרה תמורת 890 מיליון דולר, וזום אינפו (Zoominfo), שנרכשה תמורת 800 מיליון דולר.

בדו"ח מציינים כי נרשם שיא חדש של 23 אקזיטים בטווח שבין 100 מיליון דולר למיליארד דולר, לעומת שבעה אקזיטים בסדר גודל דומה בתקופה המקבילה ב-2018. בשל העלייה במספר האקזיטים הגדולים, השווי הממוצע לאקזיט צמח ל-116.6 מיליון דולר - כמעט כפול מסכום האקזיט הממוצע ב-2015, 62.1 מיליון דולר. כמו כן, גם בניכוי האקזיט החריג של מלאנוקס, ערכם הכולל של האקזיטים הסתכם ב-7.58 מיליארד דולר, לעומת 6.49 מיליארד במחצית הראשונה של 2018.

עו"ד איתי פרישמן ממשרד מיתר, ממחברי הדו"ח, הדגיש את החשיבות של "ריבוי העסקות בטווחים הגבוהים יותר. זה מראה כי ההשקעה לטווח ארוך נוטה להשתלם. הן מעידות על הכוח של תעשיית ההיי-טק". בשיחה עם TheMarker הסביר פרישמן כי כלל בדו"ח את עסקת אנבידיה-מלאנוקס "משום שאי אפשר להתעלם ממנה", אולם הוא סבור גם אם עסקות מסוג זה יהפכו נדירות יותר, "אין זה מעיד על חולשה של השוק". פרישמן משער כי ב-12 החודשים הקרובים, ובעיקר במחצית הראשונה של השנה הבאה נזכה לראות עוד הנפקות ציבוריות של סטארט-אפים ישראליים, דוגמת תופין ופייבר (Fiverr) שהונפקו בניו יורק בשווי גבוה בששת החודשים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker