"חברת NSO הישראלית מכרה נשק סייבר בגאנה תמורת 4 מיליון דולר"

אתר בגאנה דיווח כי NSO מכרה לממשלת גאנה את תוכנת פגסוס, המאפשרת מעקב באמצעות הסלולר

אמיתי זיו
משרדי חברת NSO בהרצליה
משרדי חברת NSO בהרצליהצילום: Daniella Cheslow/אי־פי

חברת הסייבר ההתקפי NSO מכרה את נשק הסייבר שלה לממשלת גאנה - כך עולה מדיווח של האתר הגנאי Ghana Business News.

מהדיווח עולה כי רשות התקשורת המקומית רכשה את תוכנת פגסוס של NSO תמורת 4 מיליון דולר בשנה שעברה, אך נמסר כי השרתים הנחוצים להפעלת השירות כבר סופקו, אולם התקנת המערכת לא הסתיימה, ולמעשה התוכנה לא הופעלה עדיין.

"מעטים העיתונאים בגאנה ששמעו על פגסוס או על החברה שמשווקת את הפתרון, NSO, אך מסתבר שרשות התקשורת רכשה את פגסוס. מדוע? בשל דרישה שקשורה לביטחון הלאומי - כך עולה ממסמכי בית המשפט", נכתב באתר. העסקה עם NSO נחשפה רק במקרה בעקבות הליך משפטי מול פקידים בכירים ברשות התקשורת הגאנית, NCA.

גאנה היא מדינה חופשית יחסית ביבשת אפריקה. על פי ארגון Freedom House דירוג החופש בה הוא 83 מתוך 100. הארגון מציין כי "על אף שלגאנה יש רקורד חזק של שמירה על חירויות הפרט, אפליה נגד נשים וקהילת הלהט"ב קיימת ונמשכת". לישראל יש יחסים דיפלומטיים ויחסי מסחר עם גאנה, ושגרירות ישראל בגאנה נחנכה ב-2011.

NSO הישראלית, הידועה גם בתור Q סייבר, היא חברה מהרצליה ששווה כמיליארד דולר. החברה נמצאת בבעלות קרן ההשקעות הפרטית נובלפינה ויזמי החברה. ההתמחות של החברה היא חדירה מרחוק והשתלטות על טלפונים חכמים, ותוכנת פגסוס שנרכשה על ידי ממשלת גאנה היא המוצר המרכזי של החברה.

לאורך השנים הצטברו ראיות ופרסומים כי החברה מוכרת את נשק הסייבר שלה גם למדינות לא דמוקרטיות, והוא שימש למעקב גם אחר עיתונאים (כפי שנרמז במקרה בגאנה), פעילי זכויות אדם ואנשי אופוזציה. סביב אירועים אלה מתנהלים כעת כמה הליכים משפטיים אזרחיים נגד החברה בכמה מדינות.

באחרונה עלה שמה של החברה בהקשר אחר. בסוף יוני פירסם האו"ם דו"ח מיוחד שעסק בזכויות אדם בהקשר של חופש הביטוי. הדו"ח קרא להשהייה של מכירת תוכנות מעקב והתקנה של כלי ניטור ומעקב בהיעדר מסגרת חוקית שתגן על זכויות אדם במציאות כזו. הדו"ח ציין את NSO בשל מעורבתה בכמה מקרים של מעקב במקסיקו. כותבי הדו"ח אף טענו כי מדינת ישראל אינה מפקחת באופן משביע רצון על מכירת ציוד מעקב והשימושים שלו. 

מ-NSO נמסר בתגובה: "איננו מגיבים אודות לקוחות ספציפיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker