נתניהו בשבוע הסייבר: "הייתי מעדיף פחות אקזיטים ויותר חברות שיצמחו בישראל"

ראש הממשלה אמר בנאומו באוניברסיטת תל אביב כי ישראל עברה מכלכלה מפוקחת לכלכלת שוק חופשי: "אנחנו צריכים לא להתערב. קשה לא ליצור רגולציה, אבל במקרה הזה צריך לקחת סיכון ולהפעיל פחות ממנה"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באוניברסיטת תל אביב, היום
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באוניברסיטת תל אביב, היום
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

"אנחנו בעיצומה של מהפכה שהלב שמפעיל אותה הוא תעשיית הסייבר" - כך פתח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את נאומו היום (ד') במסגרת שבוע הסייבר הלאומי של אוניברסיטת תל אביב.

נתניהו הסביר כי הסיבה שישראל היא בין חמש המדינות המובילות בתחום בעולם היא ההשקעה של המדינה בהון האנושי, באופן ישיר בתעשייה - ובמחקרים אקדמיים וגם בצה"ל - אחד המנועים העיקריים להצלחת התחום. לדבריו, סיבה נוספת היא הפחתת רגולציה.

"ישראל משקיעה בתחום הזה, גם ברמה האזרחית וגם הצבאית - יותר מכל מדינה מערבית אחרת", אמר נתניהו. הוא הוסיף: "יצרנו בישראל סביבת עבודה נוחה, עברנו מכלכלה מפוקחת לכלכלה של שוק חופשי. מי שפותח היום חברה לא צריך לשלם מס גבוה. תעשיית הסייבר גדלה, והיא חיונית כי הצמיחה שלה השפיעה על תעשיות אחרות בהיי-טק הישראלי".

על פי נתונים שהציג נתניהו על הבמה, ב-2018 היו בישראל יותר מ-540 חברות סייבר. ב-2018 היצוא של מוצרי סייבר מישראל היה בסך 5 מיליארד דולר. עד כה הושקע מתחילת 2019 סכום של 1.7 מיליארד דולר בפרויקטים בתחום, ומתחילת השנה ההשקעה באקזיטים בתחום היתה 1.5 מיליארד דולר.

נתניהו: "השוק חכם יותר מפוליטיקאים"

"יש יותר השקעות פרטיות ואקזיטים בתחום. הייתי מעדיף פחות אקזיטים ויותר חברות שיצמחו, אבל אני מניח לחברות להתנהל לבד - אני מאמין שהשוק חכם יותר מפוליטיקאים ומראש הממשלה. אנחנו צריכים לא להתערב. קשה לא ליצור רגולציה, אבל במקרה הזה צריך לקחת סיכון ולעשות פחות רגולציה. זאת החלטה שקיבלתי כדי שהתעשייה תצמח".

במהלך נאומו סיפר ראש הממשלה כי ישראל סייעה למנוע פיגועים רבים, ובהם פיגוע של דאעש שסוכל באחרונה, במטוס שיצא מסידני לכיוון אבו דאבי. "ישראל סייעה למשטרה האוסטרלית לסכל פיגוע של דאעש במטוס. אם נכפיל את המקרה הזה ב-50, זה ייתן לכם רעיון לתרומה של ישראל למניעת פעולות טרור בעשרות מדינות".

במהלך נאומו ציין נתניהו כמה תעשיות בולטות לצד תעשיית הסייבר, שישראל הפכה מובילה בהן, וזאת בזכות המעבר לייצור מוצרי תוכנה. בין התעשיות שציין נתניהו: הרכב, הבריאות והחקלאות. אמנם בייצור רכבים ישראל נכשלה ולא הצליחה להציב תחרות, כפי שסיפר לקהל, אולם בעידן הנוכחי 85% משווייה של תעשיית הרכב כיום הוא מפיתוח מוצרי תוכנה לרכב.

"רכבים כיום הם מחשבים על גלגלים - רוב החברות, כמו מובילאיי, לא היו קיימות לפני שבע שנים. נכנסנו לתחום הרכב במהירות. הבריאות הדיגיטלית בישראל נחשבת למתקדמת גם בזכות המגוון האנושי של אזרחי ישראל, שמאפשר מידע עשיר כדי ליצור רפואה מותאמת אישית. החלטנו להשקיע מיליארד שקל בתחום זה. בחקלאות אנחנו מעלים לאוויר רחפנים ושמים חיישנים בכל מקום - יודעים לטרגט בעיות בזמן, ויש הרבה בינה מלאכותית בתחום. ישראל נכנסת לתחומים רבים ומבצעת בהם שיבושים", אמר נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker