הסטארט-אפ העירוני וון גייס 40 מיליון דולר

החברה, שמציעה דיור קהילתי בשכונת שפירא בת"א, בברלין ובניו יורק, גייסה מפיטנגו, המילטון ליין וקרן ברידג'ס ישראל ■ "אנחנו רוצים לכמת את ההשקעה החברתית שלנו, להחזיר חלק מההכנסות לשכונה ולמדוד את זה מדי רבעון"

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אחד המתחמים של וון
אחד המתחמים של ווןצילום: כפיר זיו

הסטארט-אפ העירוני-טכנולוגי וון (Venn) הודיע היום (ג') כי השלים גיוס סכום של 40 מיליון דולר. זהו סך ההון שגייסה החברה עד היום, בסבב A ובסבב סיד יחדיו. עם המשקיעים בוון נמנים קרן פיטנגו (Pitango), קרן המילטון ליין מניו יורק וקרן האימפקט ברידג'ס (Bridges) ישראל. מוון נמסר כי כל ההון שגויס נכנס לקופתה.

וון מפעילה קהילות שכונתיות בתל אביב (בשכונת שפירא), בניו יורק (בשכונת בושוויק) ובברלין (בשכונת פרידריכסהיין). שלושת המייסדים, אור בוקובזה, חן אבני ודוד שרז, שירתו יחד בצה"ל. "החלום שלנו היה להקים את המקום שבו נגדל יחד את הילדים שלנו", סיפר בוקובזה, מנכ"ל וון. "אולם לרוב נאלצנו לדחות מעט את החלומות. תמיד אמרנו שלא נוותר על זה וחיכינו".

בשכונת שפירא השלושה החלו את הפיילוט הראשון. "אמרנו לעצמנו שזה המקום להגשים בו את החלום הזה", אמר בוקובזה בשיחה עם TheMarker. "לגור יחד ולהיות מעורבים בפיתוח השכונה. שיפצנו בית נטוש ואז הקמנו לידו בית קפה ומרחב עבודה משותף". הוא מספר כי לאחר תקופה, "אנשים אחרים הפכו לחלק מהדבר הזה. אני חושב שהתמונה התבהרה מאוד כשהקמנו את בית האמנות והתרבות". בוקובזה ושותפיו הפכו את הבית האדום בשפירא - בית פרדס ערבי משנות ה-40 - למרכז בילוי קהילתי בשכונה.

וון פועלת בשיתוף פעולה עם בעלי נכסים מקומיים, המשלמים לחברה דמי ניהול. ואילו דיירי המיזם משלמים לוון דמי חבר בסך 250 שקל מדי חודש. כחלק מערכת השירותים שמספקת וון לדיירים, היא פיתחה יישומון ייעודי. "הבנו שלתפעל שכונה זה מורכב", אמר בוקובזה. "רצינו לנהל את הבתים, אך גם לעודד עסקים קטנים, לתת להם הלוואות וליצור אירועים בתוך השכונה ולהוציא אותם לעולם האמיתי". באפליקציה של וון ניתן להזמין שירותי כביסה וניקיון, ולדווח על תקלות ולהזמין תיקונים לבית. כמו כן, "היישומון מציע לך להשתתף באירועים קהילתיים ולתמוך בעסקים שכונתיים - עליהם יש הנחה לחברי השכונה", אומר בוקובזה.

לוון יש כיום כ-70 עובדים בברלין, בניו-יורק ובתל אביב, ובחברה מבטיחים כי כספי הגיוס יאפשרו לחברה להתרחב לערים חדשות באירופה ובארה"ב. בוקובזה מדגיש כי וון רואה עצמה כחברה בעלת השפעה חברתית (אימפקט). "אנחנו נמדדים גם ב-ROI (החזר השקעה) וגם ב-SROI (החזר השקעה חברתית)", הוא אמר. "אנחנו רוצים להחזיר חלק מההכנסות שלנו לשכונה ולהימדד על כך ברמה רבעונית". עם זאת, נמנע בוקובזה מלנמק מה הוא סך הכנסותיה של וון וכמה מתוכן היא מעוניינת להשקיע בהקהילה. "אנחנו לא נכנסים לזה כרגע, כי אנחנו רוצים לשמור את הנתונים הללו לדו"ח הרבעוני הקרוב שנפרסם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker