מנהל החדשנות באינטל ישראל: "אנחנו תחת מתקפת דאטה - ורק 2% ממנה מעובד"

אבנר גורן אמר במפגש שעסק בחיזוי מגמות עתידיות כי "המטרה שלנו היא להפיק מהדאטה הרבה תובנות עסקיות" ■ מנכ"ל המשרד לענייני מודיעין: "המטרה שלנו היא לעזור למקבלי החלטות להיערך לשינויים" ■ אסטרטג גלובלי של בנק אוף אמריקה: "לא נראה מכוניות אוטונומיות בעשור הקרוב כי אין תשתית סלולרית מתאימה"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
אבנר גורן
אבנר גורן
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

“חצי מכל הדאטה שהאנושות ייצרה עד כה הופק בשנתיים האחרונות - אבל רק 2% ממנה עובדה ונותחה. אנחנו תחת מתקפת דאטה. המטרה שלנו היא להפיק ממנה הרבה תובנות - ודור 5 של הסלולר נבנה כפרוטוקול שיודע להתמודד עם הגודל הזה" - כך אמר הבוקר (ג') אבנר גורן, מנהל החדשנות והצמיחה באינטל ישראל, במפגש שעסק בחיזוי מגמות עתידיות.

גורן, העוסק בחיזוי טכנולוגיות עתידיות כדי לסייע לחברה להכווין את פעילותה, אומר כי ב-2020 משתמש בודד יפיק 1.5 גיגה-ביט מידע ביום, רכב אוטונומי יפיק 4 טרה-ביט ומפעל חכם ייצר 1 פטה-ביט של מידע. במציאות הזאת שבה צריך לאפשר לאנשים וחברות להניע את המידע הזה מהר, לאחסן אותו ולנתח אותו - זהו אתגר שאתו יכולות להתמודד רק מערכות מבוססות בינה מלאכותית בעלות יכולות של למידת מכונה ולמידת עומק.

"בינה מלאכותית מבוססת על רשת נוירונים שלה סט של חוקים, ואנחנו מכניסים הרבה תמונות כדי ללמד את המכונה. בשלב הבא המכונה משנה את עצמה ומשפרת את עצמה כדי להגיע לרמת זיהוי מדויקת, והכל נעשה בענן", אמר גורן.

ואולם כדי לעמוד בדרישות הגבוהות שנוצרות מכמות גדולה של דאטה ועל מנת להכניס שימוש בבינה מלאכותית בעיבוד המידע - צריך שהוא יעשה לא בענן אלא בקרבת או בסמוך למערכות שאוספות את המידע. הסיבות לכך הן שיהוי נמוך, עלות התקשורת וגם מסיבות של שמירה על פרטיות בסטנדרטים גבוהים.

מגה־מגמה ומגמות כלליות, לפי המיפוי של צוות קו האופק

לדברי גורן, המערכות הפכו בשנים האחרונות לחכמות ומדויקות יותר כך שהאלגוריתמים של המערכות עברו את היכולת האנושית עם יכולת זיהוי של 97%, ואילו זיהוי קולי הגיע לרמה של 99% דיוק. גורן מוסיף כי כבר ישנן משימות מורכבות שבינה מלאכותית מאפשרת להתמודד אתן, כמו למשל לזהות מחלות מניתוח תצלומי CT.

באחרונה פתחה אינטל אקסלרטור בישראל שלגביו מסביר גורן כי אחת הסיבות למהלך זה היא להתחבר לסטארט-אפים חדשים באקוסיסטם הישראלי שבאמצעותם תוכל החברה להבין טרנדים עתידיים.

רוצים לקבל עדכונים על המיטאפים הבאים? הירשמו כאן

התחרות על העליונות - מלחמת המעצמות

בהמשך המפגש עלה לדבר חגי צוריאל, מנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ומייסד פורום קו האופק, שהסביר את הצורך באיחוד ארגונים אזרחיים עם ארגוני מודיעין במטרה לשתף מידע כדי לנסות לחזות מגמות שבהן ישראל צריכה להוביל. "יש לפורום שלוש מטרות: לחבר אזרחים לביטחון; לגבש יחד תמונת מצב של המגמות בעולם, מאחר שאין פעילות כזאת כיום; ולכונן מנגנון לאומי של סריקת האופק - פעילות שכבר קיימת בעולם, במטרה לעזור למקבלי החלטות לקנות זמן ולהיערך לשינויים". הדסק של קו האופק במשרד לענייני מודיעין עסק בחיפוש אחר טכנולוגיות שיסייעו לו להתמודד עם הדאטה הרב בתחום, וכיום הוא בונה מערכת לניתוח המידע שנאסף.

חגי צוריאל
חגי צוריאלצילום: אמיל סלמן

צוריאל מסביר כי בשנתיים האחרונות, מאז הוקם הפורום, משתתפים בו כ-40 נציגים מכל גוף. בכל משרד או ארגון יושב אדם שתפקידו לזהות טרנדים או התפתחויות בתחומו ולהביא אותם לפורום כדי להרכיב תמונה רחבה יותר בזיהוי מגמות עתידיות. הדסק של צוריאל ייצר מפה שמרכיבה את כל המגמות הגדולות ואת אלה שנולדו ממפגשים בין מגמות, בהן התפתחויות טכנולוגיות, שינויי אקלים וגלובליזציה.

התובנה החשובה ביותר שאליה הגיעו בדסק היא שהעולם נמצא כיום בתחרות על העליונות בין מעצמות כמו סין, ארה"ב ורוסיה. מלבדן, מדינות רבות עוסקות בניתוח העתיד ובונות אסטרטגיות להובלה בתחום הבינה המלאכותית - כך גם ישראל. "אנחנו ניצבים לפני פריצות דרך היסטוריות, ובעיקר טכנולוגיות שישנו את העולם. מי שיוביל - ישלוט, ומי שינמנם - הלך עליו", אמר צוריאל.

אנשים יחיו עד גיל 100 - והאינטרנט עומד להתפצל

חיים ישראל, אסטרטג גלובלי וראש תחום השקעות תמטיות גלובליות בבנק אוף אמריקה, הסביר כי חלק מעבודתו הוא לא רק להבין אילו מגמות ישפיעו על העולם בשנים הקרובות, אלא גם ב-15 השנים הבאות, כי לשם גם שוק ההון יילך. "הטווח הארוך משפיע על הקצר - 87% מהמילניאלס אומרים כי היבטי ESG (סביבה, חברה וממשל) חשובים להם בקבלת החלטות השקעה. כך גם נשים - בשיעור גבוה בהרבה מגברים". המגמות שאותן בוחן ישראל מבוססות על שלושה נושאים מרכזיים: אנשים ובתוך כך פערי דורות, אי-שוויון, בריאות ועוד; חדשנות: בינה מלאכותית, רובוטים, פרטיות ועוד; וכדור הארץ: שינויי אקלים, אנרגיה מתחדשת, מזון ועוד.

"העולם משתנה בקצב הגבוה ביותר אי פעם. בתוך עשור האנושות תגדל בעוד מיליארד אנשים, וזה בזכות הטכנולוגיה. השינויים הם במקצבים גבוהים וכל 60 שניות יש מיליארדי פעולות כמו חיפוש בגוגל, צפייה ביוטיוב ועוד שימושים בשירותים מקוונים. זה מייצר הרבה דאטה וזוהי מהפכה שחודרת לשוק ההון. היום מדד S&P 500 מורכב מיותר מ-90% חברות דאטה, ופחות מ-10% חברות של נכסים מוחשיים", אומר ישראל. ניתוח מידע הפך לנושא משמעותי - כפי שהסביר גורן בתחילת האירוע. בכל העולם מנתחים כיום רק 2% מהמידע שנאסף, ולדבריו של ישראל אם היו משתמשים ב-24% מהדאטה שנצבר - התמ"ג העולמי היה מוכפל.

התחזית של בנק אוף אמריקה לחמש השנים הבאות מתרכזת בחמש מגמות עיקריות שהן המשמעותיות ביותר, כפי שאומר ישראל: האדם העתידי, פרטיות, תחבורה עתידית, דמוגרפיה ושינויי אקלים. מגמה משמעותית בדמוגרפיה היא כניסתו של דור ה-Z לשוק העבודה - דור עם זיקה גבוהה לטכנולוגיה לצד ויתור על פרטיות והתנהגות שונה מבני הדורות הקודמים לו, "89% מדור ה-Z אומרים שהם מעדיפים ללכת לרופא שיניים מאשר ללכת לבנק. הם לא נכנסים לסניפים ומשתמשים באפליקציות תשלומים".

חיים ישראל
חיים ישראלצילום: עופר וקנין

מכוניות אוטונומיות? לא בקרוב

ישראל הוסיף כי "בתחום התחבורה העתידית, מודל רכישת הרכבים אמנם ירד ויש ירידה של 50% בהוצאת רישיונות נהיגה של דור ה-Z - אולם זה קורה בזכות תחבורה חכמה ולא כי נראה בקרוב מכוניות אוטונומיות על הכביש. המכונית האוטונומית תגיע רק בעוד עשור כי אין מספיק רשתות סלולריות לתמוך בטכנולוגיה הזאת כיום. לאחר שרכבים רבים ירדו מהכביש - הדבר יוביל לפינוי נדל"ן חשוב מהמרחב הציבורי".

בנוגע לשינויי האקלים ולפרטיות אמר ישראל: "שינויי האקלים גורמים למזג אוויר קיצוני וכיום 12%-10% מהעולם נחשפים לבעיות אקלים, זאת לעומת 0.1% ב-1980. הפרטיות נמצאת גם בשינוי משמעותי, ומקרי תקיפות הסייבר יתרבו בזכות כניסה של בינה מלאכותית לתחום. האדם העתידי הוא מגמה מעניינת מאחר שכבר כיום ניתן להאריך תוחלת חיים ומרבית האנשים כיום צפויים לחיות עד גיל 100 לפחות".

לבסוף, מדגיש ישראל את מהפכת הדור החמישי של הסלולר (5Gׂ) שתאפשר כניסה של טכנולוגיות מתקדמות יותר, מאחר שאין בה השהייה. דור חמש מביא היום למתחים בינלאומיים, בראשם המאבק על שליטה בתחום בין סין לארה"ב, שבמרכזו עומדת חברת וואווי - החברה המובילה בפיתוח טכנולוגיות ותשתיות בתחום זה. התוצאה היא הפרדה של האינטרנט - מגמה שעליה מצביע ישראל כמסוכנת מאוד לעולם, אשר תפריד בין מזרח ומערב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום