בארה"ב ובאירופה כבר קוראים לפייסבוק להקפיא את המטבע הדיגיטלי ליברה

לטענת מחוקקים ורגולטורים, יש להקפיא את העבודה על המטבע עד לבחינת ההשלכות האפשריות ■ יו"ר ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים בארה"ב: "לפייסבוק יש מידע על מיליארדי אנשים, והיא הפגינה זלזול בהגנה ובשימוש במידע הזה"

שגיא כהן
שגיא כהן
מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק
מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוקצילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי
שגיא כהן
שגיא כהן

זה היה מהיר: מחוקקים בארה"ב והרגולציה באירופה כבר יוצאים נגד ליברה, מיזם המטבע הקריפטוגרפי של פייסבוק. לטענתם, על פייסבוק להקפיא את העבודה על הפרויקט עד לבירורים מעמיקים ובחינת ההשלכות האפשריות - ולוודא שהוא פועל תחת הרגולציה.

פייסבוק הכריזה אתמול על ליברה (Libra), מטבע דיגיטלי-קריפטוגרפי מבוסס בלוקצ'יין, ולצדו שירות תשלומים בשם קליברה (Calibra), שיאפשר לאנשים להעביר כסף זה לזה בעמלות נמוכות או בחינם, וייכלל באפליקציות וואטסאפ ופייסבוק מסנג'ר. המטבע החדש והשירות יושקו בשנה הבאה.

לפי דיווח ברויטרס, מחוקקים בארה"ב קראו לפייסבוק לעצור את פיתוח המטבע החדש, ודורשים שמנהלי החברה יגיעו להעיד בפני הקונגרס. מקסין ווטרס, יו"ר ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים, אמרה שיש צורך שהקונגרס והרגולטורים יבחנו קודם את הסוגייה ואת ההשלכות האפשריות שלה לגבי אבטחה ופרטיות. "לפייסבוק יש מידע על מיליארדי אנשים, והיא הפגינה שוב ושוב זלזול בהגנה ובשימוש במידע הזה. עם ההכרזה על ליברה, פייסבוק ממשיכה את ההתרחבות הבלתי מבוקרת לתוך חייהם של משתמשים", אמרה.

מארק צוקרברג
מארק צוקרברג, ליברהצילום: Al Drago / Bloomberg / Getty Ima

הסנאטור הדמוקרטי שרוד בראון אמר כי פייסבוק גדולה וחזקה מדי, ואי אפשר להתיר לה להריץ מטבע קריפטו מסוכן מחשבון בנק שווייצי ללא פיקוח.

גם באירופה מיהרו לדרוש בדיקה מעמיקה של המיזם לפני השקתו. על פי בלומברג, שר האוצר של צרפת אמר שאסור לתת לליברה "להיהפך למטבע ריבוני", ובפרלמנט האירופי הביעו דאגה מכך שפייסבוק תהפוך לבנק צללים – ושאסור לתת לחברות לפעול ללא רגולציה ולהציג מטבעות וירטאוליים. 

מומחים בענף הקריפטו בישראל העריכו אתמול כי כניסתה של פייסבוק לתחום הקריפטו דווקא יקדם משמעותית את נושא הרגולציה והמיסוי של מטבעות קריפטו – והעריכו שהיא תרצה לעמוד בדרישות הרגולציה הקיימת ברחבי העולם כדי להביא את המטבע לשימוש של המונים בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker