"אפריון עתידה להיות סאיטקס הבאה"

החברה מקווה להגיע לתזרים מזומנים חיובי ב-2002

הארץ
הארץ

מאת עמי גינזבורג

שנתיים חלפו מאז ההחלטה לפצל את חברת אפריון דיגיטל מסאיטקס ~10003230-Q~. ואולם, הפיצול האמיתי בין החברות, בגוף ובנפש, התבצע רק לפני חודשיים, כאשר נדדה אפריון ממתחם סאיטקס בהרצליה פיתוח למקום משכנה החדש באזור התעשייה של נתניה דרום.

"סאיטקס היתה חברה מיוחדת ואהבנו להיות חלק ממנה", אומר מנכ"ל אפריון, ד"ר מיקי נגלר, "אך הרבה יותר נוח להיות כאן, בחברה עצמאית נפרדת". "וחוץ מזה", הוא מוסיף, "כאן אין בעיות חניה".

נגלר, 51, מזה 17 שנים בסאיטקס, לא חושש להציב את המטרות של אפריון גבוה ככל האפשר. הוא לא מתבלבל לרגע כשהוא מצהיר: "אפריון הולכת להיות סאיטקס הבאה".

אפריון נולדה ב-99' כשהתפצלה מתוך סאיטקס. החברה הוקמה על בסיס טכנולוגיה ייחודית להזרקת דיו, שסאיטקס השקיעה בפיתוחה כ-7 שנים וכמעט 15 מיליון דולר. כיום, אומר נגלר, יש לאפריון כ-50 פטנטים על הטכנולוגיה שלה ועל המוצרים שנובעים ממנה.

הקמת אפריון נעשתה באמצעות הוצאת קבוצת פיתוח בת כ-80 אנשים וכניסה של הון חיצוני בהיקף של כ-25 מיליון דולר. כיום מונה החברה כ-130 עובדים. המשקיעות הראשונות באפריון היו שתי השותפות בסאיטקס, כלל תעשיות ודיסקונט השקעות, וקרן ההשקעות הבינלאומית, טמפלטון. הפוטנציאל של הזרקת הדיו ב-2000 ביצעה אפריון סבב גיוס נוסף, שבו גייסה 20 מיליון דולר נוספים, וגם כמה שותפים אסטרטגיים, בעיקר מתחום הדיו, ואת בנק הפועלים. בין המשקיעות היו חברת טויו אינק היפאנית, שהשקיעה בעבר גם בפיתוח הדיו האלקטרוני של חברת אינדיגו. נכון להיום מחזיקות כלל ודסק"ש בכ-25% מאפריון; בנק הפועלים וקרן אינפיניטי מחזיקים בכ-6% כל אחד; סאיטקס מחזיקה בכ-19% מאפריון משום שאינה רוצה לרשום הפסדים בגין ההחזקה בה, אבל ברשותה אופציה להגדיל החזקתה באפריון לשיעור של כ-40% בכל עת שתבחר.

נגלר מספר כי לידתה של אפריון החלה כאשר סאיטקס חיפשה תחומי עיסוק חדשים. החיפוש החל מעט לפני המשבר שפקד את סאיטקס בעקבות התמוטטות שוק המוצרים לקדם דפוס. סאיטקס התמחתה באותו זמן בפיתוח תחנות עבודה גרפיות לשוק הגרפיקה וקדם הדפוס, אך כניסתו של המחשב האישי לתעשייה, ובעיקר מחשבי המקינטוש בעלי היכולות הגרפיות הגבוהות, משכה לסאיטקס ולמתחרותיה את השטיח מתחת לרגלים.

באמצע שנות ה-90 סימנה סאיטקס תחום חדש - דפוס דיגיטלי באמצעות טכנולוגיית הזרקת דיו. "הזרקת דיו הוא תחום חדש יחסית, שהחל להתפתח רק לפני 10 שנים", מספר נגלר. "כמות החידושים בו הרבה יותר גדולה בהשוואה לטכנולוגיה הוותיקה יותר של אלקטרופוטוגרפיה, שקיימת כבר 60 שנה". החברה המובילה בעולם בתחום האלקטרופוטוגרפיה היא זירוקס האמריקאית, שביססה על טכנולוגיה זו את קו מכונות הצילום שלה.

הכניסה של סאיטקס לפיתוח טכנולוגיה עצמית של הזרקת הדיו החלה דרך שתי רכישות שביצעה בארה"ב בתחילת שנות ה-90. רכישות אלו כללו את חברת אייריס, המפתחת מדפסות אימות (Proofing) איכותיות לתחום האופסט, ואת חברת SDP, המפתחת ומייצרת מדפסות הזרקת דיו מהירות לתחום הטפסים והחשבונות. ב-98' רכשה סאיטקס עוד שתי חברות, עידנית ומתן, המתמחות בייצור מכונות דפוס לפורמט רחב, כאשר גם חברות אלו מבוססות על טכנולוגיית הזרקת הדיו.

לאחר רכישתן של אייריס ו-SDP החליטו בסאיטקס להעמיק את הידע בתחום הזרקת הדיו, ולפתח את הטכנולוגיה באופן עצמאי. נגלר, שניהל במשך שלוש שנים את פעילותה של אייריס בארה"ב, הוביל את הפיתוח הגנרי של סאיטקס, שהוליד בסופו של דבר את ראשי ההדפסה הייחודיים עליהם מבססת כיום אפריון את עתידה.

במסגרת הפיצול של אפריון, התייצב נגלר בתפקיד מנכ"ל החברה, כאשר המשימה שלו היתה לבנות מכונות דפוס סביב ראש הדפוס החדש. סגנו של נגלר באפריון הוא אבי הופרט, שלפני הצטרפותו לסאיטקס ב-95' כיהן בתפקידי מפתח בחטיבת החלל של חברת אל-אופ.

נגלר והופרט מאמינים כי תהליך דומה לזה שהתרחש בשוק הביתי והמשרדי, שבו מדפסות הזרקת הדיו דחקו את רגליהן של מדפסות הלייזר, יקרה גם בשוק הדפוס המסחרי והתעשייתי. הסיבה לכך, הם מסבירים, נובעת ממניעים כלכליים. טכנולוגיית הזרקת הדיו תהיה בסופו של דבר יותר כדאית, מאחר שהיא פשוטה ומהירה יותר. שני גורמים אלו הופכים את טכנולוגיית הזרקת הדיו לזולה יותר במונחי עלות ההדפסה לדף, ולכן כדאית יותר לבית הדפוס. יתרון נוסף, מסביר נגלר, מצוי בכך שהדיו של אפריון מבוסס על דיו ולא על סולוונטים (שמנים), מה שהופך אותו ליותר ידידותי לסביבה, דבר שעשוי לסייע למכירתו.

החלום של אפריון לא נגמר רק בתחרות מול הטכנולוגיה הדיגיטלית של אלקטרופוטוגרפיה. נגלר מאמין כי עם השיפור במהירות ובאיכות ההדפסה, יוכלו המכונות של אפריון להחליף בעתיד גם את מכונות דפוס האופסט, שתופסות עדיין את חלק הארי בתעשיית הדפוס.

טכנולוגיית הדפוס של אפריון מהווה כיום את אחד הנכסים העיקריים שלה. טכנולוגיה זו מאפשרת לראש ההדפסה להתיז דיו בקצב של 25 אלף טיפות בשנייה, לעומת ראשי הדפסה אחרים שפועלים במהירות מרבית של 10-12 אלף טיפות בשנייה, אומר נגלר.

הופרט מסביר כי המהירות ההדפסה הגבוהה בראשי ההדפסה של אפריון מושגת בזכות שימוש בטכנולוגיה שונה מהמקובל אצל יצרנים אחרים. בראשי הדפסה רגילים, הזרקת הדיו נעשית בטכניקה של טעינת דיו ופריקתו, דבר היוצר מגבלה על קצב ההזרקה. ראש ההדפסה של אפריון, לעומת זאת, נמצא בטעינה מתמדת דרך כרית מלאה בדיו, כאשר תהליך הפריקה של הדיו נעשה באמצעות ויברציות המופעלות על הכרית.

לדברי נגלר, במעבדה של החברה כבר נמצא ראש הדפסה שמדפיס בקצב של 100 אלף טיפות בשנייה. דור המכונות הבא של אפריון, שיצא לשוק בעוד כשנה וחצי, אמור להכיל את ראשי ההדפסה החדשים.

השימוש בראשי ההדפסה המהירים של אפריון אמור לענות לדרישות דפוס רבות ומגוונות, שהעיקריות בהן הן מהירות הדפסה, גמישות (יכולת להדפיס בסדרות קצרות ועל מצעי הדפסה שונים), ואיכות גבוהה. נכון להיום, איכות ההדפסה שאליה מסוגלת אפריון להגיע עדיין אינה גבוהה מספיק, ולכן היא עדיין לא מסוגלת להתחרות בהדפסות אופסט או במדפסות של אינדיגו.

הדפסות אופסט איכותיות נעשות כיום ברמת צפיפות של כ-1,200 DPI (כלומר, 1,200 נקודות לאינטש רבוע). דור המכונות הנוכחי של אפריון מגיע לדברי נגלר לצפיפות של DPI 600. דור ראשי ההדפסה הבא אמור להתקרב לצפיפות של DPI 1,200. בנוסף לכך, השיפור באיכות ההדפסה מותנה לא רק בצפיפות אלא גם באיכות הנקודות כמו למשל היכולת לשלוט בגודל הנקודה.

"מדפסות האימות שמייצרת אייריס בארה'ב מוכיחות שניתן להגיע להדפסות איכות בהזרקת דיו", אומר נגלר. "עכשיו צריך רק להראות שניתן לבצע את אותן הדפסות במהירות גבוהה יותר".

נגלר והופרט משוכנעים שהשיפור באיכות ההדפסה הוא רק עניין של זמן והשקעה בפיתוח. נגלר מעריך שהמכונות האיכותיות שאמורות לתקוף את שוק האופסט יצאו לשוק בטווח של 7-8 שנים מהיום. הדפסת ספר ב-7 דקות סדרת המכונות הראשונה של אפריון עושה את דרכה לשוק בימים אלו. החברה ביצעה כבר כמה התקנות באתרי לקוח, וההכנסות הראשונות בגין מכונות אלו אמורות להירשם ברבעון הרביעי של 2001. באפריון מעודדים במיוחד מההתעניינות הגבוהה מצד הלקוחות, ומהעובדה שחלק מהם שילמו מראש מקדמות גדולות על חשבון המכונות שהוזמנו.

נגלר מסרב לדבר על תחזית המכירות של אפריון, אבל הוא מגלה שבכוונת החברה לסיים את 2002 עם תזרים מזומנים חיובי מפעילות. על בסיס זה, ניתן להעריך שבאפריון מצפים להגיע ב-2002 למכירות של 20 מיליון דולר לפחות.

כמו בחברות דפוס אחרות, המודל העסקי של אפריון מבוסס על הכנסות ממכונות וממכירה של ציוד מתכלה (דיו) למכונות שבשטח. לדברי נגלר, מכונת דפוס טיפוסית תימכר במחיר של 300-500 אלף דולר, והיא אמורה לייצר לאחר מכן הכנסות של כ-100-300 אלף דולר בשנה. הדיו שתשלח החברה ללקוחותיה ייוצר במפעל שמקימה אפריון באזור קרית מלאכי.

המכונות הראשונות של אפריון הותאמו לשלושה שווקים עיקריים - תחום האריזות, תחום פרסום החוצות (שבו היא משתפת פעולה עם סאיטקס ויז'ן), ותחום הטפטים. המכונות מסוגלות להדפיס על כמה סוגי מצעים כגון נייר, מתכת, פלסטיק, ובאחרונה פותחה מכונה להדפסה על טקסטיל. בעתיד הלא רחוק מתעתדת אפריון להוציא מכונה מהירה לתחום הדפסת הטפסים. מכונה כזו תעמיד אותה בתחרות ישירה מול SDP של סאיטקס.

מכונה אחרת שמציגה אפריון כיום מסוגלת להדפיס ספרים על פי דרישה. המכונת שקרויה Booknet מסוגלת להדפיס ספר במהירות של 5-7 דקות. נגלר רואה בעיני רוחו את המכונה מוצבת בעתיד בחנות הספרים השכונתית, ומייצרת ספרים לפי הזמנה מיוחדת שנשלחת אליה דרך האינטרנט. "מכונה כזו פותרת את הבעיות של מלאי שנגמר או מהדורות שהפסיקו לייצר אותן", אומר נגלר. בינתיים אפריון עדיין לא ממהרת לשווק את מכונת הספרים, והיא תעדיף לעשות זאת בעזרתו של שותף עסקי בעל התמחות בשוק הספרים הקמעונאי.

היתרון התחרותי הגדול של אפריון, סבור נגלר, נמצא בשילוב הנכון בין טכנולוגיית ליבה חזקה, ובין הבנת הצרכים בשוק הדפוס. נגלר אינו חושב שאפריון היתה צריכה להתמקד רק בשוק ראשי ההדפסה ולמכור אותם ליצרני המכונות, משום שייצור הפתרון המלא (מכונת דפוס וראש הדפסה עצמי) מאפשרים למנף את הנכסים של החברה לערך המקסימלי.

"המציאות מוכיחה שחברות המתמקדות רק בפיתוח של ראשי הדפסה לא מגיעות רחוק מדי", אומר נגלר. "המכירות של חברות כאלו, אפילו הגדולות שבהן, אינן עולות בדרך כלל על 25 מיליון דולר בשנה. השילוב של טכנולוגיית ראשי ההדפסה, הידע בבניית מכונה שלמה, וההבנה של הצרכים בשוק הדפוס, הם גורמים שצריכים להביא את אפריון להיקף מכירות של 200 מיליון דולר בעוד לא הרבה שנים".

"הקמה של אפריון", מסביר נגלר, "נעשתה לפי המתכונת שאיפיינה את סאיטקס בתקופות הטובות שלה - התבססות על טכנולוגיית ליבה חזקה, ובניית פתרון שלם מסביבה. לכך אנחנו מתכוונים כשאנחנו מדברים על אפריון במונחים של סאיטקס הבאה". אפריון - תעודת זהות שם חברה: אפריון דיגיטל

תחום פעילות: פיתוח מכונות דפוס דיגטליות בהזרקת דיו

שנת הקמה: 1999

מנכ"ל: מיקי נגלר

יו"ר: קן לוי (מייסד KLA טנקור)

בעלי מניות עיקריים: סאיטקס, דיסקונט השקעות ~639013-Q~, כלל תעשיות ~608018-Q~, טמפלטון, בנק הפועלים ~662577-Q~, אינפיניטי

מספר עובדים: 130

מיקום: אזור תעשייה, נתניה

הפסד ב-2000: 67 מיליון שקל

הפסד במחצית הראשונה של 2001: 42 מיליון שקל (מזה 32 מיליון שקל הוצאות פיתוח)

מכירות צפויות ב-2001: 0

אומדן למכירות ב-2002: 20 מיליון דולר

גיוסי הון עד כה: 60 מיליון דולר (מזה כ-15 מיליון דולר לפני הפיצול מסאיטקס)

שווי חברה לפי גיוס אחרון: 100 מיליון דולר

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ