ההצלחה של פייבר, הפספוס - והמתעשרים הגדולים

פייבר הציעה 17% מהמניות שלה לציבור, וגייסה תמורתן 110 מיליון דולר על בסיס הערכת שווי שמרנית של 650 מיליון דולר. יום המסחר הראשון של החברה הצביע כי היא היתה יכולה לגייס סכום כפול תמורת אותו דילול, שהיה נכנס לקופתה ומסייע לצמיחתה

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פייבר פותחת את המסחר בבורסת ניו יורק
רותי לוי
רותי לוי

מעמד הפעמון נחשב רגע השיא של חברה ביום הראשון למסחר במנייתה. מנהלי החברה שמנפיקה את מניותיה לציבור מוזמנים לעמוד על במה ליד הפעמון, שצלילו פותח את יום המסחר, עיני כל הסוחרים נשואות אליהם לכמה שניות, והתמונה שתנציח את המעמד תלווה את החברה בפרסומים בתקשורת למשך שנים רבות. ואולם לא רבים הצליחו לזהות את 13 האנשים האלמונים שעמדו יחד עם מיכה קאופמן, המנכ"ל והמייסד של פייבר (Fiverr) הישראלית, בתמונת הפעמון ששודרה בטלוויזיה והופצה לתקשורת ביום חמישי בשבוע שעבר.

פייבר קיבלה החלטה לא שגרתית, והעניקה את המעמד למוכרים וקונים בזירת המסחר שלה, שנבחרו והוטסו במיוחד כתגמול על היותם חברי קהילה ותיקים, וכדי לספק לצופים מבט על הגיוון במשתמשי פייבר. גם הכניסה לבניין הבורסה בניו יורק עוצבה בעבודות אמנות של נותני שירותים בפייבר, ואת פני הבאים קידם השלט "Doers take Wall Street" (הביצועיסטים לוקחים את וול סטריט).

פייבר פיתחה זירת מסחר אינטרנטית המחברת בין פרילנסרים, המבצעים עבודות דיגיטליות, ללקוחות בעולם — בעיקר עסקים קטנים ובינוניים. אתר האינטרנט שלה מפגיש בין גרפיקאים, עורכי וידיאו, מפתחי תוכנה, קופירייטרים, מתרגמים, קריינים, עורכי מדיה שיווקית או נותני שירותי ייעוץ עסקי, לבין לקוחות הזקוקים לשירותים האלה.

נרטיב חיובי במקום כסף בקופה

את יום המסחר הראשון שלה בבורסת ניו יורק סיימה פייבר כחברה בשווי 1.2 מיליארד דולר. מדובר בזינוק של 90% ממחיר המניה שניתן לה בהנפקה — 21 דולר. ביום שישי נפלה המניה ב–21% לשווי חברה 976 מיליון דולר. כלומר, המניה זינקה במצטבר בשני ימי המסחר הראשוניים בה בכ–50%.

גם המחיר של 21 דולר היה גבוה מהטווח שהציגה החברה בתשקיף, שנע בין 18 ל–20 דולר למניה. הבחירה לצאת בתמחור נמוך עוזרת לקבוע נרטיב של הצלחה סביב החברה, ומעניקה יחסי ציבור חיוביים בימים הראשונים. ואולם היא מצביעה גם על הערכת חסר גדולה של החתמים והמשקיעים המוסדיים.

פייבר הציעה 17% מהמניות שלה לציבור, וגייסה תמורתן 110 מיליון דולר על בסיס הערכת שווי שמרנית של 650 מיליון דולר. יום המסחר הראשון של החברה הצביע כי היא היתה יכולה לגייס סכום כפול תמורת אותו דילול, שהיה נכנס לקופתה ומסייע לצמיחתה. קביעת מחיר המניה לפי שווי חברה של 800 מיליון דולר, שאליו כיוונה פייבר בתחילת הדרך, היתה מכניסה לקופת החברה 35 מיליון דולר נוספים, ועדיין מעניקה פרמיה למשקיעים החדשים.

זינוק משמעותי כל כך של 90% משרת בעיקר כמה משקיעים בני יום שנהנים מתשואה פנומנלית על השקעה קצרת־טווח, שעה שעובדים ובעלי מניות מרכזיים אינם יכולים לממש את המניות שלהם בששת החודשים הקרובים. המחיר בימים הראשונים מספק התרגשות קצרה שנשכחת במהרה.

מקורבים לחברה מספרים כי הערכת החסר ניתנה על רקע ירידות במנייתה של מי שנתפשת מתחרה ישירה של פייבר — אפוורק (Upwork) — שנסחרת לפי שווי של 1.6 מיליארד דולר. הכנסותיה של אפוורק גדולות פי 3.5 מפייבר, ותזרים המזומנים שלה — 107 מיליון דולר — גבוה פי שלושה מזה של החברה הישראלית. פייבר עצמה קיוותה שישוו אותה דווקא לזירת מסחר אחרת ומצליחה יותר — אטסי (Etsy) — שמאפשרת לעצמאים ועסקים קטנים למכור עבודות יד ופריטי אספנות. אטסי, כיום חברה בשווי של 8 מיליארד דולר, הנפיקה ב–2015. מאז היא הכפילה את הכנסותיה, ואף עברה לרווחיות לפני שנתיים.

ואולם, כשאטסי הנפיקה את מניותיה היא נחשבה להנפקה הגרועה ביותר של 2015. מנייתה נפלה ב–50% ביום הראשון של המסחר. גם תשעת החודשים שבאו אחר כך לא היו טובים יותר, והיא השלימה נפילה של 75%, לפני ששינתה כיוון. במועד ההנפקה היו לה 1.4 מיליון מוכרים פעילים, כמעט 20 מיליון קונים, הכנסות של 270 מיליון דולר והפסדים של 54 מיליון דולר. אטסי היא סיפור הצלחה ומותג צרכני מוכר ופופלרי בקרב האמריקאים. זהו מוניטין שפייבר עוד מנסה לרכוש.

לפייבר היו בסוף הרבעון הראשון של 2019 255 אלף פרילנסרים פעילים ו–2.1 מיליון קונים. הכנסותיה ב–2018 הסתכמו ב–75.5 מיליון דולר — גידול של 45% בהשוואה ל–2017. פייבר סיימה את 2018 עם הפסד של 36 מיליון דולר, לעומת הפסד של 19 מיליון דולר ב–2017.

הכניסה לבורסת ניו יורק ביום ההנפקה של פייברצילום: Fiverr

לא רק חלטורות

פייבר הוקמה ב–2010 בידי מיכה קאופמן, המשמש מנכ"ל החברה; ושי ויניגר, שעזב אותה ב-2014 לטובת הקמת הסטארט־אפ למונייד בתחום הביטוח, אך עדיין בעל מניות מרכזי בה. פייבר החלה את דרכה כאתר המאפשר לפרילנסרים למכור דרכו שירותים בתמורה ל–5 דולרים בלבד, ורשמה סימן מסחרי על המילה Gig, שמרמז על עבודה מזדמנת. פלטפורמות כמו פייבר מתנהלת בתוך מתח קיומי. מצד אחד, הן מאפשרות לפרילנסרים להגדיל את קהל הלקוחות שלהם, ולעובדים במדינות עולם שלישי לייצר מקור הכנסה קריטי. מצד שני, הן מגדלות דור חדש של עובדים במדינות מערביות, החיים באי־יציבות כלכלית ונעדרי זכויות סוציאליות. כבר כמה שנים שפייבר נלחמת בשיוכה ל"כלכלת החלטורה".

מאז 2014 החברה מאפשרת תמחור חופשי עבור השירותים המוצעים באתר האינטרנט שלה, אפילו עד 10,000 דולר. היא יצרה פלטפורמה נפרדת ל"מקצוענים", שהם נותני השירותים המבוקשים ביותר בפלטפורמה שחלקם עושים את כל שכרם דרכה. כחלק מהמאמץ הזה פייבר אף העלתה את האתר Fiverr Elevate עם סרטוני הדרכה על חיסכון, ביטוח פנסיוני ובריאות לעובדים עצמאים. היא רכשה את הסטארט־אפ האמריקאי AND CO, שפיתח פלטפורמה למתן שירותים לפרילנסרים, כמו ניהול חשבוניות ומעקב אחר הוצאות והכנסות.

קאופמן טוען כי בניגוד לנהגי המוניות של אובר, המוכרים בפייבר הם אנשים בעלי מיומנויות גבוהות, וקובעים את המחירים שלהם בעצמם. "אני חושב שאם יש לך זירת מסחר שמתנהלת בצורת מכרז (Bidding), אז אכן יש לחץ מחירים כלפי מטה. אבל בזירה שבה פרילנסרים מגדירים את אופי העבודות, הזמינות והמחיר שלהם — יש מגמה הפוכה. מה שאנחנו רואים זה שפרילנסרים בכל העולם עושים יותר ויותר כסף בשנה", אמר קאופמן.

קאופמן כתב בתשקיף כי "כיזמים, תמיד הסתמכנו על עזרה מאחרים. מה שהבנו במשך השנים הוא שלא כל משימה דורשת להעסיק אדם במשרה מלאה או חלקית. היינו צריכים לבצע משימות שדרשו ידע או כישרון ספציפי — אך למצוא את האדם הזה היה קשה. דמיינו עולם שבו המורכבויות האלה ייפתרו בצורה אלגנטית באמצעות טכנולוגיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker