מיקרוסופט הובילה השקעה של 25 מיליון דולר ב-RapidAPI

החברה פיתחה פלטפורמת קוד פתוח המאפשרת למפתחים למצוא ולהתחבר ל-APIs (ממשקי תכנות אפליקציות) בקלות ■ בין משקעיה קרן ההון סיכון אנדריסן הורוביץ

רותי לוי
רותי לוי
אידו ג'ינו
אידו ג'ינו, מנכ"ל ומייסד

הסטארט-אפ הישראלי RapidAPI, שהקים את אחת הפלטפורמות הגדולות בעולם לחיפוש וחיבור ל-API (בממשקי תכנות יישומים) - השלים גיוס נוסף בסך 25 מיליון דולר בהובלת M12 זרוע ההשקעות התאגידית של מיקרוסופט. בעקבות ההשקעה, השותף הישראלי מוני חסיד יצטרף לדירקטוריון החברה. בסבב השתתפה גם DNS קפיטל המנהלת את הונה של משפחת פריצקר, והמשקיעות הקיימות בחברה - קרן אנדריסן הורוביץ, אחת הקרנות הנחשבות בעמק הסיליקון אשר השקיעה בעבר בחברות כמו פייסבוק, סלאק, טוויטר ו-AirBnB וקרן גרוב ונצ'רס של דב מורן. הסבב החדש מביא את סך ההשקעות בחברה ל-37.5 מיליון דולר.

ראפיד מפתחת פלטפורמה בקוד פתוח, המאפשרת למפתחים למצוא ולהתחבר ל-APIs שונים בקלות. APIs הן ערכות קוד מוכנות שבהן יכולים מתכנתים לעשות שימוש פשוט, מבלי שיצטרכו לכתוב אותן בעצמם מאפס. 

כיום מתכנתים משתמשים ב-APIs שונים בשביל להוסיף פונקציונליות לתוכנות. למשל, אפליקציית מוניות יכולה לפתח פונקציות כמו סליקת האשראי, ומפה באופן עצמאי. אך יכולה גם להתחבר ל-API של חברות האשראי ושל גוגל מפות. רוב המתכנתים עושים שימוש ביישומים חיצוניים דרך API ברוב חלקיה של התוכנה, מלבד תפקודי הליבה שלה משום שהשיטה מייעלת ומזרזת את תהליך הפיתוח באופן משמעותי.

אלא שאיתור והתחברות ל-APIs שונים הופכת לעיתים למטלה סבוכה - כל API משתמש בפורמט שונה ובפרוטוקול שונה, ועל המפתח להבין כל אחד בנפרד. ראפיד פיתחה שכבת אבסטרקציה או חציצה המאפשרת למפתחים להתחבר לכל API בפורמט אחיד. ה-APIs עולים לזירת המסחר (Marketplace) של החברה וממנה המפתחים בוחרים את השירותים שהם רוצים לצרף לתוכנה שלהם, כיום כ-10 אלף APIs מוצעים דרך הפלטפורמה הציבורית של ראפיד, ועושים בה שימוש יותר ממיליון מפתחים.

במקביל, ראפיד מוכרת זירת מסחר המיועדת לשימוש פנים ארגוני. "גילינו שבארגונים גדולים יש הרבה צוותים שמפתחים שירותים פנימיים", אומר אידו ג'ינו, מייסד ומנכ"ל ראפיד, בשיחה עם TheMarker. "למשל בבנק עשוי להיות צוות שיפתח שירות פנימי לתמחור הלוואות, וצוותים אחרים עשויים לרצות להשתמש בשירות כזה ולהטמיע אותו במוצרים שלהם כמו אתר הבנק. אבל אין להם מקום נוח לראות את כל היישומים הקיימים בארגון ולהתחבר אליהם".

עובדי ראפידAPI
צוות RapidAPI

ג'ינו מספר כי מערכת היחסים עם מיקרוסופט נרקמה לפני כמעט שנה, לאחר שבראפיד הבחינו כי כ-200 מתכנתים במיקרוסופט משתמשים בשירות שלהם. "אחרי שראינו שמאות מתכנתים במיקרוסופט בונים באמצעותינו מוצרים, ואחרי הרכישה של גיטהאב (פלטפורמה לניהול גרסאות ושירות אחסון למיזמי קוד פתוח; ר"ל) הרגשנו שהם השותף הנכון לעבוד איתו כפרטנר עסקי. השלב הראשון של ההשקעה היה להכניס את כל ה-APIs של מיקרוסופט לראפיד".

ראפיד הוקמה ב-2015 על ידי ג’ינו כשהיה בן 18 ומיקי חסלבסקי. השניים ניסו לפתח במקור ארנק דיגיטלי, אולם בעת הפיתוח נתקל ג'ינו בקשיים להתחבר לממשקים של בנקים וחברות אשראי, והתחיל לפתח כלי שיעזור לו בכך. כיום היא מעסיקה 50 עובדים, מהם 30 במשרד הפיתוח בישראל והיתר בסן פרנסיסקו. בעקבות ההשקעה יש בכוונתה להכפיל את מספר העובדים בחברה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker