הסינים ניצחו: תנובה זכתה במכרז להפעלת חממת הפוד-טק הגדולה בצפון

על פי התוכנית של הממשלה , משרד הכלכלה ישקיע יותר מ-65 מיליון שקל בקידום התחום ■ חברת המחקר IVC הזהירה כי אם בעלת השליטה הסינית של תנובה תזכה במכרז, עשוי לפרוץ סכסוך בינלאומי בין ארה"ב לסין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרית שמונה
קריית שמונהצילום: מרכז להב"ה קרית שמונה, מתוך אתר פיקיויקי

תנובה היא הזוכה במכרז להפעיל את חממת הפוד-טק שתוקם בקריית שמונה, כך הודיעה היום (ג') רשות החדשנות. במכרז התחרו קרן ההון-סיכון JVP וחברת תנובה. כל אחת מהן הקימה מאגד (קונסורציום) הכולל חברות, קרנות וגופי מחקר בתחום הפוד-טק. מלבד הפעלת חממת סטארט-אפים בשיתוף עם רשות החדשנות, תנאי המכרז כוללים הקמת מכון לחדשנות במזון בקרית שמונה, שישתלב באקו-סיסטם האזורי.

תנובה, שבשליטת ברייטפוד הסינית, הודיעה על שיתוף פעולה עם חברת המשקאות הישראלית טמפו, וקרן הפוד-טק האמריקנית פיניסטר (Finistere) ופלטפורמת השקעות ההמונים OurCrowd. הקבוצה הכריזה מבעוד מועד כי תשקיע מטעמה 100 מיליון דולר במיזמי פוד-טק בגליל.

בין היתר, צירפה אליה קרן JVP שותפות עסקיות מאזור הצפון, בהן מפעל ויטה, יקבי רמת הגולן, עוף הגליל ומחלבות רמת הגולן; וכן ענקיות מזון רב-לאומיות כמו נסטלה, מארס, יוניליוור וטסקו; ומוסדות מחקר אקדמיים כמו האוניברסיטה העברית, הטכניון ומכון ויצמן. אם היתה זוכה, היתה אמורה JVP להשקיע 204 מיליון דולר בפיתוח האקו-סיסטם המקומי בתחום הפוד-טק ולהקים מרכזי פיתוח מטעם החברות הבינלאומיות שישתכנו בגליל.

מפעל תנובה ברחובותצילום: ניר שמול

על פי התוכנית הממשלתית, משרד הכלכלה ישקיע יותר מ-65 מיליון שקל בקידום התחום. עוד הוחלט על תמיכה במפעלי תעשייה מסורתית בקרית שמונה ובשלומי באמצעות מסלול להעלאת הפריון - בהיקף כולל של עד 15 מיליון שקל. 18 מיליון שקל יושקעו בהשלמות פיתוח באזור התעשייה הצפוני בקרית שמונה. 5.4 מיליון שקל יושקעו בהשלמות פיתוח אזור התעשייה בשלומי.

האם הסינים יקבלו גישה לטכנולוגיה הישראלית?

בתוך כך, חברת המחקר IVC, המתמחה בהיי-טק הישראלי, התריעה לפני המכרז כי אם ברייטפוד, בעלת השליטה בתנובה, תזכה בו, עלול לפרוץ סכסוך בינלאומי - בשל הגישה שיקבלו הסינים לטכנולוגיית המזון הישראלית. הניתוח שפרסמה IVC מתייחס ליחסי המסחר המתוחים בין סין לארה''ב, בכלל זה הודעת נשיא ארה''ב, דונלד טראמפ, מסוף מאי, בה אסר על חברות תקשורת אמריקאיות לשתף טכנולוגיות עם 69 חברות סיניות. על רקע זה נכתב כי זכיית ברייטפוד במכרז חממת הפודטק הממשלתית עלולה להכניס את ההיי-טק הישראלי למערבולת של מחלוקת בינלאומית מול ארה''ב. הדו''ח קובע לפיכך כי מלחמת הסחר בין ארה''ב לסין טומנת בחובה פוטנציאל לפגיעה לא רק בשוקי ההון והתעשיה של ארה''ב וסין, אלא גם באלה של אירופה וישראל.

נציגי ברייט פוד בעת חתימת העסקה עם תנובהצילום: דודו בכר

על פי נתוני IVC, חברות סיניות רב-לאומיות מחזיקות בישראל ב-13 חברות מתחומי מדעי החיים, קלינטק, שבבים, תקשורת ועוד. החברות הסיניות המובילות בפעילות בישראל הן וואווי, המעסיקה כ-400 עובדים במרכז המו"פ הישראלי שלה, ומידאה (Midea), שרכשה את סרווטרוניקס (Servotronix), המעסיקה 200 עובדים.

ממשלת ישראל לא גיבשה אסטרטגיה ברורה ופומבית לגבי השקעות סיניות בישראל. האמריקאים דרשו מישראל לבחון מחדש את מדיניות ההשקעות של סין בישראל ולפקח עליהן, אולם בירושלים מעדיפים ככל הנראה לנהוג בעמימות בנושא כדי לא לשבש את יחסי הידידות עם סין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker